شادی و اضطراب در جشنواره موسیقی رومی در کابل

Image caption پارادایس و دایورس روی فرش سرخ

شامگاه جمعه در کابل، پایتخت افغانستان، در اوج تنش‌های سیاسی و رویدادهای امنیتی، کمیته جوایز رومی نخستین جشنواره موسیقی خود را برگزار کرد.

رومی از جشنواره‌های جوان عرصه فرهنگ و هنر افغانستان است و جشنواره موسیقی کابل هم جز جشنواره‌هایی است که نهاد رومی از یک سال به اینسو در عرصه‌های مختلف از جمله روزنامه‌نگاری، سرمایه‌گذاری، فیلم و موسیقی برگزار می‌‎کند.

کمیته جوایز رومی سال گذشته در لاس وگاس آمریکا با برگزاری اولین "جشنواره رسانه‌های افغانستان" آغاز به کار کرد و به "بهترین‌های دنیای روزنامه‌نگاری" جایزه داد و قرار است همه ساله در رده‌های مختلف فرهنگی و هنری جشنواره برگزار کند.

کمیته جوایز رومی می‌گوید که این اولین جشنواره موسیقی این کمیته است که همزمان در کابل پایتخت افغانستان و در شهر سان‌خوزه کالفیرنیای آمریکا برگزار شد و هدف آن "معرفی نخبه‌های دنیای موسیقی افغانستان" است.

مسئولان برگزاری جشنواره در افغانستان، در فضای باز باغ بابر در غرب کابل، فرش قرمز پهن کردند و هنرمندان و پایتخت‌نشین ها را به شرکت در این جشنواره فرا خواندند.

برای تماشای عکس‌های جشنواره موسیقی رومی در کابل، اینجا کلیک کنید.

بیش از هشتصد تماشاچی و هشتاد هنرمند افغان در قصر ملکه باغ بابر گردهم آمدند و تا نیمه‌های شب پای این جشن نشستند؛ بخش کوچی از جمعیت پنج میلیونی پایتخت که از طریق دوستان و نزدیکان شان که به نحوی در برگزاری جشنواره سهمی داشته اند، حضور یافتند.

مراحل گزینش جشنواره

از میان ده‌‌ها نامزد، کمیته جشنواره به ۱۷ هنرمند در ۱۷ بخش تندیس جشنواره و جایزه داد و در چند بخش فرعی و افتخاری نیز به بهترین‌ها لوح سپاس اعطا کرد.

عبدالله ناصر بنیانگذار جشنواره رومی به بی‌‎بی‌سی گفت که روند گزینش آهنگ‌ها و هنرمندان پس از بررسی‌ها و مشورت‌ با هیات داوران جشنواره، صورت گرفته است.

مسئولان برگزاری جشنواره در کابل می‌گویند که هنرمندان افغان نیز خودشان آهنگ‌های خود را از طریق ویب سایت به این جشنواره نامزد کردند و در نهایت هیات داوران آنهایی را که با معیارهای جشنواره برابری داشتند، گزینش کرد. در مورد هویت هیات داوران به دلیل آنچه برگزارکنندگان آنرا "شفافیت در رقابت" می‌خوانند چیزی نمی‌گویند.

گزینش بهترین‌‎ها هم توسط رای مردم؛ از طریق پیام کوتاه کتبی و آنلاین و آرای هیات داوران کمیته صورت گرفته است.

فرصتی برای هنرنمایی

نثار بهادری از مسوولان برگزاری جشنواره موسیقی رومی در کابل گفت که هدف از برگزاری این جشنواره در کابل، به تصویر کشیدن چهره‌ای دیگر از افغانستان است.

او گفت که این مراسم را برگزار کردند که "جهان ببیند که افغانستان هم می‌تواند جشنواره معیاری جوایز موسیقی داشته باشد و چهره‌ای نوین از کشوری که سال‌ها در جنگ بوده است تصویر شود."

در افغانستان به ندرت اتفاق می‌افتد که هنرمندان دور هم بیایند و فرش قرمزی برایشان انداخته شود. همین فرصت‌های کوتاه مجالی است برای هنرمندان افغان که هنر خود را نشان دهند.

برخی از هنرمندان با لباس‌های نسبتا باز از جلو دوربین‌ها رد شدند و برخی دیگر با آرایش غلیط و پوشش مد روز در برابر تماشاچیان افغان قرار گرفتند.

تدابیر امنیتی و ترس تماشاچیان زن

Image caption قسمت کوچکی از تماشاچیان را دختران و زنان شکل داده بود

تعداد تماشاچیان و شرکت کنندگان زن در این جشنواره در مقایسه با مردان کم بود و زنان تعداد کمی از کرسی‌های تماشاچیان را اشغال کرده بودند.

دو هفته پیش در گوشه‌ دیگر کابل که شاید ده تا پانزده کیلومتر از محل برگزاری جشنواره فاصله دارد، گروهی از مردان مسلح به شش زن در حضور مردان شان تجاوز گروهی کردند. هفته پیش در نزدیکی باغ بابر که مراسم رومی برگزار شده؛ مردان ناشناس به دختری تجاوز جنسی کردند و سرش را از تنش جدا کردند.

جشنواره زیر تدابیر امنیتی نسبتا شدید برگزار شد و در چهارگوشه قصر ملکه نیروهای امنیتی دیده می شدند.

عطیه از شرکت کنندگان جشنواره گفت که برای این که لحظه‌ای شاد باشند دل را به دریا زد و با مادر و خواهرش به جشنواره آمد. او گفت که با شرکت در این جشنواره خواسته پیامی هم داشته باشد، این که "در هر شرایطی زنان و دختران حاضرند سهم خود را داشته باشند" و از صحنه دور نمانند.

با این حال سیمین حسن‌زاده معاون نشراتی وزارت فرهنگ افغانستان در آغاز جشنواره گفت که دولت افغانستان از "آوازخوان‌های متعهد برای تقویت هنر اصیل" پشتیبانی می‌کند.

او گفت: "امروزه [افغانستان] می‌طلبد و ضرورت دارد که در راستای احیای هنر موسیقی اصیل ما، همه هنرمندان و موسیقی دانان دست به دست هم دهند. وزات اطلاعات و فرهنگ زمینه پیشرفت و حمایت از هنر و هنرمند متعهد و واقعی و اصیل را فراهم می‌کند."

شش ماه کار، یک شب جشن

برگزار کنندگان جشنواره موسیقی رومی می‌گویند که تدارک برگزاری جشنواره را شش ماه پیش آغاز کردند.

برای برگزاری جشنواره رومی در آمریکا ۲۰۰ هزار دلار مصرف شده اما مقدار هزینه برگزاری جشنواره کابل روشن نیست. تعدادی از شرکت‌های خصوصی و سرمایه گذاران افغان این جشنواره را حمایت کردند و قرار است کل برنامه از طریق شبکه تلویزیونی خورشید افغانستان پخش شود.

اجرای زنده ارکستر انستیتوی ملی موسیقی افغانستان، سیرک کودکان و رقص سما هم در این جشنواره به اجرا گذاشته شد.

مطالب مرتبط