روزنامه های کابل؛ یکشنبه ۱۶ سنبله

Image caption بررسی آرای انتخابات افغانستان به پایان رسیده است

بررسی صد در صد آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به پایان رسیده است اما نامزدان ریاست جمهوری این کشور هنوز به توافقات سیاسی نرسیده اند.

بحث زمان اعلام نتایج انتخابات در این وضعیت، سرخط مطالب تحلیلی روزنامه های ۱۶ سنبله/شهریور کابل است.

اول توافق سیاسی بعد اعلام نتایج

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که در حلقات جهانی و داخلی روی یک نکته همه توافق دارند و آن این‌که نباید نتیجه بررسی آراء، پیش از امضای توافق سیاسی اعلام شود.

۸‌صبح نوشته که اعلام نتیجه نهایی انتخابات، پیش از امضای توافق‌نامه سیاسی، تنش‌های سیاسی را بیشتر می‌سازد.

نویسنده سرمقاله ۸‌صبح به مشکلات اقتصادی و امنیتی به میان آمده در نتیجه جنجالهای انتخاباتی اشاره کرده و نوشته که ادامه این وضعیت به نفع هیچ کسی نیست.

‌۸‌صبح افزوده که هر دو نامزد باید هرچه زودتر، به نتیجه برسند زیرا جامعه جهانی، مردم افغانستان و همه منتظراند که داستان انتخابات پرماجرای سال ۹۳ به پایان برسد.

روزنامه ماندگار نیز می نویسد که اعلام نتایج انتخابات، سدی در مقابل توافقات برای تشکیل حکومت وحدت ملی خواهد بود.

ماندگار نوشته که اعلام نتایج انتخاباتی که یکی از طرف ها، آن را جعلی و پر از تقلب می خواند، می تواند کشمکش های سیاسی را بیشتر کند.

انتخابات و نتایج آن

حق نشر عکس AFP
Image caption نامزدان ریاست جمهوری با میانجگری وزیر خارجه آمریکا به تشکیل حکومت وحدت ملی توافق کردند

روزنامه آرمان ملی می نویسد در حالی که تا هنوز توافقات سیاسی دسته های انتخاباتی نتیجۀ روشن نداشته و اختلافات میان آنها بر سر صلاحیت های رئیس اجرایی حل و فصل نشده است، برخی از نهادها و افراد خواسته اند که نتایج انتخابات اعلام شود.

به باور نویسنده سرمقاله آرمان ملی، حکومتی که در نتیجه این اعلام سرکار می آید، به خاطر تقلباتی که در انتخابات صورت گرفته، نمی تواند مشروعیت داشته باشد.

آرمان ملی نوشته که یگانه مساله ای که می تواند از بحران آینده در کشور جلوگیری کند و پایه های لرزان حکومت آینده را نسبتا استحکام بخشد، توافق سیاسی و ایجاد دولتی است که با تفاهم گروه های سیاسی و تیم های انتخاباتی به وجود آید.

روزنامه افغانستان نیز می نویسد که انتخابات افغانستان، در نوع خود بدترین انتخابات در تاریخ افغانستان بوده است.

افغانستان نوشته که شمارش معکوس اعلان نتایج انتخابات شروع شده و به زودی نتایج انتخابات اعلان می شود .

اما افغانستان می نویسد که حل کامل مشکل انتخاباتی و آمادگی کامل برای اعلان نتایج انتخابات و قبول آن از سوی دو تیم بعید به نظر می رسد.

با آنهم نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان به این باور است که 'اگر اعلان نتایج انتخابات بدون جنجال از سوی نامزدان انتخابات قبول شود و زمینه برای انتقال مسالمت آمیز قدرت فراهم شود، در نهایت، این طولانی ترین انتخابات نیز به کام مردم شیرین خواهد شد.'

خستگی از بن بست انتخاباتی

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که تمام مردم افغانستان از این وضعیت بیزار و خسته شده‌اند.

اطلاعات روز نوشته که اکنون همه از نتیجه‌ انتخابات، ثبات و بقای دموکراسی و حکومت دموکراتیک دست شسته و فقط این را می‌خواهند که تیم‌های انتخاباتی هرچه زودتر بن‌بست انتخابات را حل کنند و کشور را از بحران رهایی بخشند.

اطلاعات روز افزوده 'انتظاراتی که شش‌ ماه پیش و در روز رای‌دهی از دموکراسی و نخبگان سیاسی کشور می‌رفت و شعارهای رنگارنگی که آن‌ها در زمان کمپین به مردم داده بودند، اکنون در زیر خاک‌ها مدفون شده است.'

نویسنده سرمقاله اطلاعات روز به این باور است که اکنون همه آرزو دارند که دو تیم انتخاباتی به هر نحوی شده و هر کاری می‌کنند، بحران انتخابات را حل کرده و بیش از این کشور و مردم را به گروگان نگیرند.

روزنامه انیس نیز می نویسد که به درازا کشیدن روند انتخابات ریاست جمهوری مشکلات زیاد اقتصادی، سیاسی و امنیتی را به بار آورده است.

انیس نوشته که مردم این کشور اکنون تنها راه حل این جنجالها را ایجاد حکومت وحدت ملی می دانند.

انیس افزوده که هر دو نامزد باید به نگرانی های مردم نقطه پایان بگذارند زیرا دیگر مردم این کشور توان تحمل این مشکلات را ندارند.

مطالب مرتبط