گفت‌وگوی فشرده عبدالله و احمدزی بی‌نتیجه پایان یافت

Image caption دو نامزد در هفته‌های گذشته نشست‌های پیهم اما بی‌نتیجه داشته اند

ستادهای انتخاباتی عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی گفته اند که گفت‌وگوهای فشرده دو نامزد در مورد حل اختلافات سیاسی بی نتیجه پایان یافته است.

پیشتر ستاد آقای عبدالله هشدار داده بود که این آخرین " فرصت به دپلماسی" است و در صورتی که به خواسته‌های شان رسیدگی نشود روند گفت‌وگوهای سیاسی را ترک خواهند کرد.

فاضل سانچارکی سخنگوی ستاد انتخاباتی اصلاحات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله به بی‌بی‌سی گفت که صبح امروز "رهبران دو تیم" با هم در کابل ملاقات کردند اما این ملاقات نتیجه‌ای نداشت.

آقای سانچارکی گفت که قرار است عبدالله عبدالله تا عصر امروز به وقت کابل، موضع نهایی گروه انتخاباتی اش را در مورد انتخابات جنجالی ریاست جمهوری و گفت‌وگوهای سیاسی اعلام کند.

روز گذشته قرار بود که ستاد آقای عبدالله حرف آخر تیم خود در مورد بحران انتخاباتی را اعلام کند اما بارک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به هر دو نامزد تلفن کرد و آن ها را به ادامه گفت‌وگوهای سیاسی دعوت کرد.

هنوز مشخص نیست موضع نهایی آقای عبدالله در قبال انتخابات چه خواهد بود. اما پیش از این به دنبال اعلام نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری که اشرف‌غنی احمدزی برنده اعلام شد، ستاد عبدالله عبدالله گفت که دولت خودش را تشکیل می‌دهد.

با این حال ستاد انتخاباتی تحول و تداوم به رهبری اشرف‌غنی احمدزی گفته است که دو طرف قبل از ظهر امروز به مدت یک ساعت "در فضای صمیمی و تفاهم" ملاقات داشتند و این گفت‌وگوها سازنده بوده است.

Image caption روند بررسی میلیون‌ها رای پایان یافته و سازمان ملل متحد اعلام کرده که به زودی نتیجه این بررسی‌ها اعلام می‌شود

طاهر زهیر عضو ستاد انتخاباتی اشرف‌غنی احمدزی اما تاکید کرد که در این نشست تصمیم نهایی گرفته نشد و نتیجه‌ای در بر نداشت و قرار است که این سلسله نشست‌ها ادامه داشته باشد.

او افزود که تمام مسایلی که در کمیته‌ مشترک دو تیم مورد توافق صورت گرفته بود، تائید و بازنگری شد اما یک مورد اختلافی (اختیارات پست اجرایی) به بحث گرفته شد و قرار شد که در نشست‌های بعدی در مورد آن تصمیم گیری شود.

اختلاف اصلی میان دو نامزد روی حدود صلاحیت‌‎ها و اختیارات سمت ریاست اجرایی دولتی است که انتظار می‌رود با اشتراک دو ستاد زیر نام "دولت وحدت ملی" تشکیل شود.

آقای عبدالله انتظار دارد که کسی که سمت اجرایی را می‌گیرد ریاست کابینه هم به عهده او باشد اما آقای احمدزی این موضوع را غیرقانونی خوانده است.

با این همه روند بررسی میلیون‌ها رای جنجالی و مشکوک دور دوم انتخابات ریاست جمهوری پایان یافته و کمیسیون انتخابات و ناظران مشغول ابطال آرای مشکوک اند که پیروز انتخابات را اعلام کنند.

مطالب مرتبط