تاکید کرزی بر تشکیل دولت وحدت ملی و تحویل قدرت در یک هفته

Image caption احمدشاه مسعود سیزده سال پیش در شمال افغانستان ترور شد و هر ساله از او به عنوان "قهرمان ملی" بزرگداشت می‌شود

رئیس جمهوری افغانستان از اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله نامزدهای انتخابات افغانستان خواسته که همین امروز با هم به توافق برسند.

آقای کرزی در مراسم سیزدهمین سالگرد ترور احمدشاه مسعود فرمانده پیشین مجاهدین گفت که افغانستان نیاز "فوری و ضروری" به حکومت جدید دارد که هر دو نامزد می‌توانند آن را تشکیل دهند.

احمدشاه مسعود از فرماندهان ارشد جبهه متحد افغانستان که علیه طالبان می‌جنگید و وزیر سابق دفاع افغانستان در اثر انفجار دوربین فیلمبرداری دو تن عربی که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند، در روز هجدهم سنبله/شهریور سال ۱۳۸۰ در شمال افغانستان ترور شد.

آقای کرزی در این مراسم تاکید کرد: "افغانستان ضرورت بسیار مبرم و عاجل به ایجاد حکومت نو دارد. حکومت ما وقتش تمام شده. حکومت جدید می‌خواهیم. حکومت جدید را دکتر عبدالله عبدالله و دکتر اشرف غنی آورده می‌توانند. اتحاد و اتفاق آنها و رسیدن آنها به نتیجه همین امروز اگر شود، بسیار به خیر ما است."

هر دو نامزد و شمار زیادی از رهبران سیاسی کشور در این مراسم حضور داشتند، آقای کرزی ابراز امیدواری کرد که هر دو رقیب انتخابات ۲۴ جوزا/خرداد فردا یا پس فردا به نتیجه برسند و در جریان همین هفته حکومت جدید تشکیل شود تا او قدرت را به آن تحویل دهد.

حق نشر عکس
Image caption حامد کرزی: حکومت جدید را دکتر عبدالله عبدالله و دکتر اشرف غنی آورده می‌توانند

آقای کرزی به طور مکرر از صدها تن حضار مراسم خواست که با صدای بلند از هر دو نامزد بخواهند که هر چه زودتر به نتیجه برسند و کشور را از وضعیت کنونی نجات دهند. حاضران هم به درخواست او پاسخ مثبت دادند.

اما شرکت کنندگان مراسم به دنبال سخنرانی عبدرب الرسول سیاف رهبر جهادی که هواداران او از آقای عبدالله حمایت می‌کنند، به صبغت‌الله مجددی دیگر رهبر جهادی، که از آقای احمدزی حمایت می‌کند، اجازه سخنرانی ندادند.

ایجاد اختلال با سر و صدا در آغاز سخنرانی آقای مجددی، با درخواست مکرر او فروکش نکرد و در نهایت آقای عبدالله به جایگاه رفت و از حاضران خواست که مسایل سیاسی را به "روز شهید" پیوند ندهند.

حق نشر عکس ARG
Image caption هر سال هفته درگذشت احمدشاه مسعود در افغانستان به نام هفته شهید تجلیل می‌شود

با وجود این، کسانی که مانع سخنرانی آقای مجددی شدند، آرام ننشستند و به سر و صدا ادامه دادند. سرانجام، احمدولی مسعود برادر احمدشاه مسعود در سخنان کوتاهی به سرزنش آنها پرداخت و گفت که براساس "مسایل سیاسی زودگذر" نباید با "بزرگان کشور" چنین برخورد کرد.

آقای مجددی در اول جوزا/خرداد گفته بود که براساس "استخاره" از نامزدی اشرف غنی احمدزی حمایت می‌کند و عبدالله عبدالله را برای مقام ریاست جمهوری مناسب نمی‌داند.

به این ترتیب، تلاش رهبران تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری آقای عبدالله برای دور نگهداشتن فضای مراسم سالگرد احمدشاه مسعود از جنجال‌های سیاسی و انتخاباتی به نتیجه نرسید.

این روزها فضای سیاسی افغانستان ملتهب است و آخرین گفت‌وگوی سیاسی هر دو نامزد در روز گذشته بی‌نتیجه پایان یافت و آقای عبدالله در سخنرانی دیروزش گفت که دولت برآمده از "تقلب" را به هیچ صورت نمی‌پذیرد.

Image caption گفتگوهای دیروز آقای عبدالله و احمدزی به شکست انجامید

در مقابل اما، منابع تیم تحول و تداوم به رهبری آقای احمدزی گفته اند که هنوز امیدوارند که گفتگوهای دو طرف ادامه یابد و به نتیجه برسد. ستاد آقای عبدالله هم راه‌های گفتگو را کاملاً نبسته است.

تاکید آقای کرزی بر توافق هر دو نامزد هم بیانگر آن است که رهبران سیاسی کشور هنوز امید خود را برای به نتیجه رسیدن گفت‌وگوها برای تشکیل دولت وحدت ملی از دست نداده‌اند.

مطالب مرتبط