اشرف‌غنی احمدزی: قانون اساسی را معامله نمی‌کنم

Image caption آقای احمدزی: به کسی اجازه نمی‌دهیم در افغانستان بحران ایجاد کند

اشرف غنی احمدزی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که به تشکیل دولت وحدت ملی متعهد است، اما "حاضر به معامله بر سر قانون اساسی افغانستان نیست."

آقای احمدزی که در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، گفت: "ما از روز اول گفتیم که دولت وحدت ملی تشکیل می‌دهیم. دولت وحدت ملی به یک اقلیت سیاسی ارتباط ندارد و باید مشکلات افغانستان را حل کند."

او تاکید کرد که حاکمیت قانون باید بزرگترین رکن تشکیل دولت وحدت ملی باشد و افزود: "تاکید ما بر قانون اساسی، برای حاکمیت قانون است."

ستادهای اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله هفته‌ها است که بر سر ایجاد دولت وحدت ملی مذاکره می کنند، اما تا کنون نتواسته‌اند بر سر صلاحیت/اختیارات رئیس شورای اجرایی به توافق برسند.

ستاد آقای عبدالله خواهان آن است که رئیس شورای اجرایی ریاست کابینه را نیز به عهده داشته باشد، اما ستاد آقای احمدزی این صلاحیت را خلاف قانون اساسی می‌داند و تاکید دارد که بر اساس قانون اساسی افغانستان رئیس جمهوری، رئیس هر سه قوه به شمول قوه مجریه است.

آقای احمدزی گفت که دولت وحدت ملی باید به خواسته‌های مردم پاسخ مثبت بدهد و این دولت باید کارآمد و پاسخگو باشد. او گفت که مذاکرات با تیم آقای عبدالله هم براساس همین معیارها صورت می‌گیرد و "بحث‌های ما بحث‌های اصولی بوده و دوام خواهد داشت."

او گفت که مذاکرات با تیم آقای عبدالله ادامه دارد: "ناامید نیستیم."

'اجازه بحران‌آفرینی نمی‌دهیم'

اشرف غنی احمدزی گفت: "مردم از از بحران تشویش دارند، ما به مردم اطمینان می‌دهیم که به کسی اجازه نمی‌دهیم در کشور بحران بیاورد."

او گفت "هرکسی بخواهد بحران ایجاد کند به انزوا می‌رود."

آقای احمدزی افزود: "اگر ما جیغ نزدیم، معنی این را ندارد که زور نداریم. مردم جیغ نمی‌خواهند، تدبیر می‌خواهند."

به گفته او افغانستان مملکت مشوره/مشورت است و "ما خواهان یک دولت قوی، مرفه، فراگیر و همه شمول هستیم."

'آمادگی برای انتقال'

آقای احمدزی گفت که ما آمادگی کامل برای "انتقال و دولتداری داریم."

او از کمیسیون انتخابات خواست که نتایج انتخابات را اعلام کند تا "انتقال قدرت براساس قانون" صورت بگیرد.

Image caption آقای غنی گفت که مذاکرات را با تیم رقیب ادامه می‌دهد

او گفت: "مردم ما با مشکلات جدی اقتصادی مواجه هستند، بودجه افغانستان کمبود منابع دارد، وضعیت کنونی قابل دوام و تحمل نیست. این ابهام باید به پایان برسد."

کمیسیون انتخابات افغانستان گفته که بررسی مجدد آرای دور دوم انتخابات افغانستان به پایان رسیده و آماده است تا پس از بررسی کمیسیون شکایات انتخاباتی، نتیجه نهایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند.

آقای احمدزی هم گفت که بررسی همه جانبه آرا به تقاضای ستاد آقای عبدالله صورت گرفته و اکنون تمام شده و نتیجه آن هم به زودی اعلام می‌شود.

او گفت که هر رای سه بار تفتیش شد و اکنون مشخص شده که مردم افغانستان در یک انتخابات "شفاف" مشارکت گسترده داشتند.

او گفت که "در مورد مشروعیت این انتخابات نزد جهانیان دیگر شکی وجود ندارد."

این در حالی است ستاد آقای عبدالله روند بررسی آرا را به دلیل "عدم رعایت معیارهای قبول شده برای ابطال آرا" ترک کرد و آقای عبدالله دو روز پیش اعلام کرد که نتیجه نهایی انتخابات را نخواهد پذیرفت و مذاکرات سیاسی نیز به "بن‌بست" رسیده است.

مطالب مرتبط