حمله هوایی در کنر دست کم یازده کشته بر جای گذاشت

Image caption کنر در منطقه جنگلی افغانستان واقع است و مخالفان مسلح در روستاهای آن فعال اند

در یک حمله هوایی نیروهای خارجی در ولایت کنر در شرق افغانستان دست کم یازده غیرنظامی کشته و دوازده نفر دیگر زخمی شده‌اند.

مسئولان محلی در کنر می‌گویند که این تلفات ناشی از راه اندازی یک "حمله متقابل" نیروهای نظامی به کمین مخالفان مسلح علیه گشت مشترک نیروهای امنیتی افغان و خارجی بوده است.

عبدالهادی سیدخیل فرمانده پلیس کنر به بی‌بی‌سی گفته که روز گذشته هنگامی که یک گشت مشترک نیروهای امنیتی افغان و خارجی در ولسوالی "نرنگ" مشغول گشت زنی بودند مخالفان مسلح به آنها حمله کردند و نیروهای کمکی هوایی وارد عملیات شد.

آقای سیدخیل می‌گوید که در عملیات هوایی تعدادی از مخالفان مسلح و افراد غیرنظامی کشته شدند اما آمار دقیق تلفات در دست نیست.

نعمت‌الله کریاب خبرنگار بی‌بی‌سی در کنر که به بیمارستان مرکزی کنر در شهر اسعدآباد سر زده می‌گوید که ده تن از زخمیان این رویداد به بیمارستان منتقل شده بودند که دو زن هم در میان آنها بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption حامد کرزی عملیات هوایی و شبانه نیروهای خارجی را منع کرده است

یکی از زخمی‌های این رویداد به بی‌بی‌سی گفته که در حمله اول چهار رهگذر کشته شدند و آنها برای انتقال اجساد کشته شده‌ها از خانه بیرون شدند که حمله دومی اتفاق افتاد و "تعداد زیادی" از بین رفتند.

شجاع‌الملک جلاله والی کنر گفته است که در این رویداد دست کم هشت غیرنظامی کشته و ده نفر دیگر زخمی‌ شده‌اند و بررسی ها در مورد راه اندازی این عملیات ادامه دارد.

نیروهای خارجی به فرماندهی آیساف تا هنوز در مورد این عملیاتی چیزی نگفته اما گروه طالبان در خبرنامه‌ای گفته است که روز گذشته نیروهای خارجی علیه افراد گروه طالبان عملیاتی راه اندازی کردند که در آن به غیرنظامیان آسیب رسیده است.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان این رویداد را با الفاظ شدیدی محکوم کرده و به زیردستانش دستور داده که برای بررسی جزئیات آن هیئتی به کنر فرستاده شود.

در یک خبرنامه ریاست جمهوری آمده که تعداد کشته‌های این رویداد ۱۱ تن از جمله دو کودک و دو زن است و در آن دوازده غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند. آقای کرزی از والی کنر خواسته که به خانواده‌های قربانیان این رویداد کمک فوری برساند.

حق نشر عکس AFP
Image caption شش ماه پیش در حمله گروه طالبان به پاسگاه ارتش در کنر، بیست و یک سرباز کشته شدند

حامد کرزی از مخالفان سرسخت حملات هوایی و عملیات‌های شبانه‌ نیروهای خارجی است و هر دو را منع کرده است.

در رویدادی دیگر مقام‌های محلی در ولسوالی "مروره" این ولایت گفته اند که در یک حمله مخالفان مسلح به پاسگاه نیروهای پلیس مرزی تعدادی از افراد پلیس محلی کشته و زخمی‌ شده‌اند. در این رویداد سه مهاجم هم کشته شده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در محل از مقام‌های ولسوالی مروره نقل می‌کند که مخالفان مسلح پس از حمله به پاسگاه پلیس، حدود ده خانه را به آتش کشیدند که مربوط خانواده‌های پلیس محلی و ارتش ملی بوده است.

کنر در شرق افغانستان با قبایل پاکستان مرز مشترک دارد و از ولایت‌های نا آرام به شمار می‌رود. در ماه حوت/اسفند سال گذشته در یک حمله گروهی مخالفان مسلح به پاسگاه ارتش در کنر ۲۱ سرباز ارتش افغانستان کشته شدند.

مطالب مرتبط