مخالفان مسلح دولت پل ارتباطی به چهار ولسوالی مرزی بدخشان را تخریب کردند

حق نشر عکس f
Image caption در ماه های گذشته نیروهای دولتی برای پاک کاری ولسوالی های بدخشان از وجود شورشیان چندین عملیات راه اندازی کرده اند

مقام‌های محلی در ولایت بدخشان در شمال غرب افغانستان می‌گویند که مخالفان مسلح دولت بخشی از یک پل در شاهراه ولسوالی‌ها فیض‌آباد-اشکاشم را تخریب کرده‌اند و راه های ارتباطی چهار ولسوالی مرزی در معرض خطر مسدود شدن قرار دارد.

دولت محمد خاور ولسوال وردوج ولایت بدخشان می‌گوید که این پل "کزده" نام دارد و در مربوطات ولسوالی وردوج است که توسط مخالفان مسلح دولت قسما تخریب شده است.

آقای خاور به بی‌بی‌سی گفت که شورشیان سعی داشتند که این پل را به کلی منفجر کنند اما در وسط پل دو حفره ایجاد کرده اند و راهی برای عبور خود گذاشته اند.

ولسوال وردوج گفت: "یک بیل مکانیکی برای یکی از پروژه‌های بازسازی به ولسوالی زیباک می‌رفت، مخالفان مسلح آن را در پل کزده متوقف کردند و در پل دو خندق ایجاد کردند."

او گفت که این پل ولسوالی مرزی اشکاشم بدخشان را به شهر فیض آباد مرکز بدخشان وصل می‌کند و با تخریب آن راه مواصلاتی چهار ولسوالی مرزی (زیباک، اشکاشم، واخان و شغنان) به کلی قطع خواهد شد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بدخشان از ولایت های صعب‌العبور افغانستان است

ولسوال وردوج می‌گوید که اگر این پل بازسازی نشود و دولت مرکزی راه را باز نکند کارهای توسعه‌ای و باسازی در بخشی از ولسوالی ها و روستاهای بدخشان متوقف خواهد شد.

قربان‌علی حمزی خبرنگار بی‌بی‌سی در بدخشان می‌گوید که راه ولسوالی وردوج از هفت ماه پیش به دلیل نفوذ مخالفان مسلح در محل به روی موتر/خودروها بسته بوده اما مردم عادی از این راه‌ها برای پیشبرد فعالیت‌های تجاری در بازار مشترک افغانستان و تاجیکستان و رفت و آمد استفاده می‌کنند.

ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان در نزدیک به دوسال گذشته شاهد ناآرامی های وسیعی در ولسوالی وردوج بوده است.

مسئولیت ناامنی در ولسوالی وردوج را هنوز فرد یا گروهی به عهده نگرفته اما گروه طالبان به رهبری ملا محمد عمر از سال ها پیش به این سو با دولت افغانستان می‌جنگد و مسئولیت حملات پی هم به ولسوالی های بدخشان را به عهده گرفته است.

پیشتر در درگیری میان نیروهای دولت افغانستان و گروه طالبان در ولسوالی وردوج ولایت بدخشان ارتش و پلیس افغانستان تلفات سنگینی دادند. تعداد زیادی از جنگجویان گروه طالبان هم در این درگیری ها کشته شدند.

مطالب مرتبط