روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۱۹ سنبله

حق نشر عکس ARG
Image caption هر سال هفته درگذشت احمدشاه مسعود در افغانستان به نام هفته شهید تجلیل می‌شود

روز گذشته برابر بود با سیزدهمین سالگرد ترور احمدشاه مسعود فرمانده پیشین مجاهدین. از این روز زیر نام "روز شهید" در افغانستان بزرگداشت شد.

سخنرانی های مقامات در روز شهید و تلاش برای حل بن بست انتخاباتی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۱۹ سنبله/شهریور است.

تکفیر طالبان در روز شهید

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که عبدرب الرسول سیاف از رهبران جهادی، روز گذشته با لحن صریح و تند در برابر حامیان طالبان و تفکر طالبانی زبان به انتقاد گشود.

به نقل از آقای سیاف در روزنامه اطلاعات روز آمده: "همان کسانی که در دولت هستند و طالبان را در انجام عملیات‌های تروریستی، در انتقال آن‌ها و تجهیزات‌شان به کابل و دیگر شهرها کمک می‌کنند و در مساجد و خانه‌های‌شان جا داده و برایش دعا می‌کنند، بر اساس نصوح صریح دینی و احادیث پیامبر، از دین خارج هستند."

اطلاعات روز نوشته که لحن و ادبیات صریح آقای سیاف باید تقویت شود و ادبیات صریح و روشنی در برابر این گروه اختیار شود زیرا سالها مصلحت‌اندیشی و سیاست سازش با گروه طالبان هیچ نتیجه مثبتی برای افغانستان نداشته است.

اطلاعات روز افزوده که اکنون وقتش است که سیاست گذشته تجدید نظر شده و شیوه‌ جدیدی در روش و نگرش افغانها در خصوص این گروه اختیار شود.

مارهای داخل آستین در نظام

روزنامه آرمان ملی نیز به بخشی دیگر از سخنان آقای سیاف پرداخته است. این روزنامه نوشته که سخنان آقای سیاف مبنی بر وجود جاسوسان خارجی در نظام، قابل تامل است.

آرمان ملی می نویسد که در این سیزده سال، جاسوسی به خارجی ها و گرفتن پول های کلان از آنها به منظور اهدافی که در داخل افغانستان دارند، جزو افتخارات برخی شده است.

نویسنده آرمان ملی تاکید می کند که مردم افغانستان خود باید نگذارند که این افراد به قدرت برسند.

میانجگری بین المللی برای حل بن بست انتخابات

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که گفتگوهای سیاسی دو نامزد، به بن‌بست رسیده است و ظاهرا دو نامزد در مورد نحوه اعلام نتایج دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری، اختلاف دارند.

۸‌صبح نوشته که این اختلاف اصلی و محوری دسته‌های انتخاباتی است که باید از طریق میانجی‌گران داخلی و بین‌المللی حل شود. سازمان ملل متحد، ایالات متحده امریکا، سیاستمداران و چهره‌های بانفوذ داخلی، باید میانجگری کنند.

۸‌صبح افزوده که همه باید بپذیرند که اعلام نتایج نهایی انتخابات، پیش از آن‌که در مورد نحوه اعلام آن، توافق سیاسی حاصل شود، اشتباه است و چنین چیزی ممکن است بن‌بست سیاسی کنونی را به یک بحران جدی بدل کند.

آرمان شهدا در هفته شهید

روزنامه افغانستان می نویسد که هفته شهید هرگز به معنای پاسداشت از شهدای یک قوم، گروه و سمت نیست و هرگز به گرامی‌داشت از شهدای دوران جهاد و مقاومت خلاصه نمی شود.

افغانستان نوشته که گرامی‌داشت از شهید نباید به برگزاری چند مراسم در مرکز و ولایات محدود شود و با چند سخن تعارفی خاتمه پیدا کند؛ بلکه باید روحیه شهید پروری در فرهنگ مردم این کشور نهادینه شود.

افغانستان افزوده که متأسفانه تاکنون در مورد فلسفه نامگذاری این هفته و تأثیرات آن بر روابط و مناسبات اجتماعی کمتر به مردم آگاهی داده شده است که باید این نقیصه بر طرف گردد.

مطالب مرتبط