کرزی در اجلاس شانگهای خواهان همکاری منطقه‌ای در مبارزه با تروریسم شد

حق نشر عکس AFP

حامد کرزی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان که در چهاردمین نشست سران کشورهای عضو سازمان شانگهای در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان سخنرانی می‌کرد از کشورهای عضو این سازمان خواست که برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی با همدیگر همکاری کنند.

هرچند افغانستان عضو رسمی سازمان شانگهای نیست و در کنار ایران و هند بعنوان ناظر در این اجلاس شرکت کرده اما بررسی وضعیت افغانستان و اکراین از آجندای اصلی چهاردهمین اجلاس سران شانگهای در دوشنبه است.

چهاردهمین اجلاس شانگهای در حالی برگزار می‌شود که افغانستان در آستانه خروج نیروهای ناتو از این کشور قرار دارد و سرنوشت انتخابات جنجالی این کشور هنوز در هاله ای از ابهام است.

براساس خبرنامه دفتر ریاست جمهوری افغانستان که امروز به رسانه ها ارسال شد، آقای کرزی گفته است که تهدید تروریسم و افراط گرایی روز افزون، امنیت و ثبات تمامی منطقه را به خطر انداخته است.

آقای کرزی همچنین گفته است که استفاده از افراط‌گرایی به عنوان ابزار سیاست خارجی به نفع هیچ کشوری نیست و در دراز مدت هیچ نفعی برای کشوری ندارد.

افغانستان همواره پاکستان را متهم کرده است که سیاستمداران این کشور، به منظور دستیابی به اهدافش در افغانستان، از تروریسم و افراط گرایی به عنوان یک نیروی فشار پنهان استفاده کرده و از این طریق بر سیاست مداران افغانستان اعمال نفوذ می‌کند.

رئیس جمهوری افغانستان تروریسم و افراط گرایی را چالش مشترک منطقه خوانده و پیشنهاد کرده که "سازمان شانگهای و سازمان سارک هر دو دست به هم داده و در برابر تروریسم و افراط گرای مشترکا مبارزه کنند."

به نظر می‌رسد که این آخرین سفر خارجی رئیس جمهور کرزی به عنوان رئیس جمهور افغانستان باشد و او در این نشست نیز ابراز امیداوری کرد که نتایج انتخابات افغانستان به زودترین فرصت اعلام شده و رئیس جمهوری جدید افغانستان آغاز به کار کند.

چهاردهمین اجلاس کشورهای عضو سازمان شانگهای صبح امروز در شهر دوشنبه آغاز شد.

این سازمان با عضویت چین، روسیه، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان و قرقیزستان در سال ۲۰۰۱ میلادی و با هدف برقرار کردن موازنه در برابر نفوذ آمریکا و ناتو در منطقه، ایجاد شد.

افغانستان، ایران، هند، پاکستان و مغولستان از کشورهای ناظر در این سازمان محسوب می‌شوند.

اجندای نشست کنونی این سازمان نیز مسائل سیاسی، اقتصادی، امنیت منطقه، طرح استراتژی توسعه و گسترش این سازمان تا سال ۲۰۲۵ و بررسی وضعیت اکراین و افغانستان است.

Image caption نقشه کشورهای عضو و ناظر

مطالب مرتبط