حمله طالبان موزه و کتابخانه غزنی را به آوار خاک تبدیل کرده

Image caption از مجتمع موزه و کتابخانه که سابقه ۵۰ ساله دارد، چیزی نمانده است.

مقامهای دولتی ۹ روز پس از حمله ۱۳ مهاجم مسلح طالبان به اداره امنیت ملی ولایت غزنی، ساختمانهای ویران شده در اثر این حمله را به خبرنگاران نشان دادند.

در این حمله (۱۳ سنبله/شهریور)، که مهاجمان از دو خودروی مملو از مواد منفجره و سلاح‌های سبک و سنگین استفاده کردند، ۲۲ نظامی کشته و دهها غیرنظامی زخمی شدند. گروه طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

مقام‌های محلی می گویند چند ساختان دولتی و غیردولتی ویران شد. بیشترین آسیب به موزه آثار تاریخی و کتابخانه عامه رسید. به گفته مقام‌ها، بیش از ۲۰ اثر نفیس که چندصد سال تاریخ داشتند، آسیب دیده است.

هارون نجفی‌زاده خبرنگاران بی بی سی که هم در جمع خبرنگاران به غزنی رفته بود می گوید، از مجتمع موزه و کتابخانه که سابقه ۵۰ ساله دارد و ۱۲ جلد کتاب قدیمی و با ارزش در این کتابخانه بود، چیزی نمانده است.

این مرکز از معدود مراکزی بود که فرهنگیان غزنی در آن جمع شدند، اما حالا ویرانه های بجا مانده از آن، میزان قدرت انفجار را نشان می دهد. محل انفجار حفره ای است با سه متر عمق و ۱۲ متر عرض.

Image caption بس که شنیدی صفت روم و چین -- خیز و بیا ملک سنایی ببین

حسیب صدیقی، سخنگوی اداره امنیت در محل رویداد گفت که چنین این انفجاری بی سابقه بوده است.

او به خبرنگاران گفت که شش تن از مهاجمان "پاکستانی" بودند و این حمله هم در شهر کویته پاکستان طراحی شده بود.

برای کسانی که گنجینه فرهنگی شهر خود را از دست داده اند، حالا دیگر فرقی نمی کند که مهاجمان چه کسی بودند و از کجا آمده بودند. از نظر آنها، مهاجمان کار خود را کردند و همه چیز را در ظرف دو ساعت نابود کردند.

حالا تکه و پاره های آثار تاریخی موزه غزنی و کاغذپاره های کتابخانه غزنی کم کم از زیر خاک سر برمی آورند و ماموران سالخورده به امید نجات تعداد بیشتری از آن دارایی تاریخی و فرهنگی غزنی، در میان کلوخ و خاک چیزهایی به دست می آورند و باز هم جستجو می کنند.

فرهنگیان شهر غزنی، که حالا خود را میراث‌دار تاریخ و فرهنگ باشکوه دوره سلطنت غزنویان می دانند، در گوشه دیگر شهر غزنی جمع شده اند و با دل سوزان و چشم گریان حسرت می خورند.

Image caption نه روز پس از حمله، حالا تکه و پاره های آثار تاریخی موزه غزنی و کاغذپاره های کتابخانه غزنی کم کم از زیر خاک سر برمی آورند

عبدالعلی فکوری از روزنامه نگاران روزنامه سنایی می گوید: زمانی که این حادثه را دیدم به حالت خود و شرایط خود و این وضعیت اسفبار ناراحت شدم. این حادثه مرا به یاد روزهایی انداخت که به خاطر خواندن یک کتاب زندانی می شدیم. هزاران کتاب ما از بین رفت. ما مجبوریم همه چیز را از نو شروع کنیم."

خبرنگار ما می‌گوید خون به جا مانده از یکی از مهاجمان انتحاری در محل رویداد به تازگی خشکیده است. این مهاجم پشت ویترین های آثار تاریخی موضع گرفته بود. در درگیری مهاجمان و نیروهای امنیتی نفیس ترین نمایشگاه آثار تاریخی دوره اسلامی نابود شد.

یکی دو ساعت درگیری فرصت نداد که آثار دیگری که در موزه بود، هم ویران شود.

ذکرالله نصرتی، مدیر موزه غزنی گفت: "از ۱۳۶ اثر تاریخی دوره اسلامی بیست و تا بیست و پنج اثر آسیب دیده که سعی می کنیم ترمیم کنیم. بیشتر این آثار به قرن نهم و دهم میلادی مربوط است."

زمانی سنایی غزنوی شاعر معروف فارسی زبان قرن ششم غزنی با افتخار سرورده بود:

بس که شنیدی صفت روم و چین -- خیز و بیا ملک سنایی ببین.

هشتصد سال بعد امروز شورشیان حالی را بر سر شهر سنایی آورده که کسی جرائت نمی کند دیدن غزنه را آرزو کند.

مطالب مرتبط