کرزی برای شکستن بن بست انتخاباتی، با هر دو نامزد گفت‌وگو کرد

دفتر ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که حامد کرزی رئیس جمهوری به منظور شکستن بن‌بست انتخاباتی، با هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت‌وگو کرده است.

فایق واحدی، معاون سخنگوی آقای کرزی به بی‎بی‎سی گفت که این گفت‌وگو به صورت جداگانه صورت گرفته، اما جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نکرد.

در یک اعلامیه دیگر ارگ آمده که حامد کرزی در دیدار با شورای سراسری علمای افغانستان گفته "من امروز با هر دو نامزد انتخابات افغانستان، اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله دیدار داشتم و در آنها اشتیاق همکاری و ایجاد فضای تفاهم را دیدم. انشاالله در یک یا دو روز آینده موضوع حل خواهد شد و توافق میان آنها نهایی خواهد شد که تقریبا نهایی هم شده."

فاضل سانچارکی، سخنگوی ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله به بی‌بی‌سی گفت که آقای کرزی در دیدارش با این نامزد گفته که هر دو نامزد باید پیش از اعلام نتایج نهایی انتخابات به توافق سیاسی دست یابند.

او افزود: "محور صحبت‌ها ضرورت هرچه زودتر [پایان دادن به جنجال‌های] انتخابات و اعلام نتایج نهایی پس از توافق هر دو نامزد بود."

آقای سانچاری گفت که این دیدار به صورت یک به یک برگزار شد و آقای کرزی تاکید کرده که "تنها راه" شکستن بن بست انتخاباتی، "توافق هر دو نامزد است و انتقال قدرت بر مبنای توافق هر دو نامزد باید صورت گیرد."

سخنگوی تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله افزود که رئیس جمهوری گفته که در برابر توافق هر دو نامزد هیچ گزینه دیگری وجود ندارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption پیش از این جان کری دو بار میان هر دو نامزد میانجیگری کرده است

پیش از این شایعاتی وجود داشت مبنی بر این که طرحی در مورد تشکیل دولت موقت وجود دارد، اما به گفته آقای سانچارکی، حامد کرزی در دیدارش با عبدالله عبدالله گفت برنامه‌‌ دیگری از جمله تشکیل دولت موقت مطرح نیست و "بی‌مورد" است.

این درحالی است که پیشتر کمیسیون مستقل انتخابات گفته که نتایج نهایی انتخابات را به زودی اعلام می‌کند.

اما آقای سانچارکی گفت که در دیدار آقایان کرزی و عبدالله تاکید شد که ابتدا هر دو نامزد با هم به توافق سیاسی دست یابند، بعد نتایج انتخابات اعلام شود و به دنبال آن حکومت وحدت ملی تشکیل شود.

اما طاهر زهیر از سخنگویان ستاد انتخاباتی اشرف غنی احمدزی گفت که در دیدارهای جداگانه‌ای که بین رئیس جمهوری و هر دو نامزد صورت گرفت، توافق خاصی به دست نیامد، ولی قرار بر آن شد که در زودترین فرصت ممکن آقایان عبدالله و احمدزی در یک نشست مشترک با حضور آقای کرزی با هم گفتگو کنند.

او افزود که در سه چهار روز گذشته گفتگوهای دوستان بین‌المللی افغانستان با هر دو نامزد هم به صورت فشرده ادامه داشته و هنوز ادامه دارد. به گفته آقای زهیر، همه بر آن هستند که توافقی در چارچوب قانون اساسی برای حل بن‌بست انتخاباتی به دست بیاید.

آقای زهیر گفت که کمیسیون مستقل انتخابات هم "به حکم قانون" به زودترین فرصت ممکن نتایج انتخابات را اعلام خواهد کرد. آقای زهیر ابراز امیدواری کرد که نتایج نهایی پس از بررسی آرا تا پایان هفته جاری اعلام شود.

طرح تشکیل دولت وحدت ملی ابتدا در توافقات بین دو نامزد در ۲۱ سرطان/تیر با میانجی‌گری جان کری وزیر خارجه آمریکا در کابل مطرح شد و در توافق بعدی نامزدها با حضور آقای کری در ۱۷ اسد/مرداد جزئیات بیشتر این طرح مورد توافق قرار گرفت.

براساس این طرح، نامزد برنده انتخابات به عنوان رئیس جمهوری و نامزد بازنده یا فردی به معرفی او به عنوان رئیس اجرایی معرفی خواهد شد، اما آنچه که حل نشده مانده، صلاحیت‌های رئیس اجرایی است.

Image caption آرای انتخابات به دنبال طرح ادعای تقلب گسترده، بازبینی شده، اما هنوز نتایج آن اعلام نشده است

این دیدارها به دنبال شکست گفت‌وگوهای دوجانبه هر دو نامزد رقیب صورت گرفته است. آخرین دیدار آنها پنج روز پیش در محل اقامت آقای عبدالله صورت گرفت و به دنبال آن این نامزد اعلام کرد که گفت‌وگوها برای رسیدن به توافق سیاسی و تشکیل دولت وحدت ملی به بن بست رسیده است.

آقای احمدزی هم در یک کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد که بر سر قانون اساسی "معامله" نمی‌کند که منظورش دادن اختیارات زیاد به مقام ریاست اجرایی در صورت پیروزی خود بود.

دیدار جداگانه آقای کرزی با هر دو نامزد هم بیانگر پرتنش بودن روابط آنها است. پیش از این آقای کرزی با آنها در دیدارهای سه جانبه گفت‌وگو می‌کرد.

مطالب مرتبط