جام بازی‌های جهانی کریکت ۲۰۱۵ به افغانستان آمد

Image caption جام بازیهای جهانی کریکت سال ۲۰۱۵ دیروز برای مدتی مهمان ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز بود

جام بازی‌های جهانی سال ۲۰۱۵ کریکت برای نخستین بار در تاریخ افغانستان به کابل آورده شده است.

براساس رسم شورای بین‌المللی کریکت، قبل از برگزاری جام جهانی، جام قهرمانی کریکت به کشورهای برده می‌شود که به بازیهای جام جهانی راه یافته اند.

افغانستان یکی از ۱۴ کشوری است که راه خود را برای شرکت در جام جهانی ۲۰۱۵ کریکت در استرالیا و نیوزلند گشوده است. شهزاده مسعود، رئیس کریکت بورد افغانستان گفت: "برای اولین بار در تاریخ کشور، جام جهانی به کابل آورده شده است. این جام بازیهای جهانی سال ۲۰۱۵ است که مهمان ماست و امیدوار هستم که در آینده صاحب این جام، افغانستان باشد."

نور محمد مراد، رئیس اجرائیوی کریکت بورد افغانستان که جام بازیهای جهانی سال ۲۰۱۵ کرکت را از دبی به کابل آورد، می‌گوید: "آوردن این جام نه تنها بیانگر اعتماد شورای بین المللی کریکت به افغانستان است، بلکه اعتماد شورای بین المللی کریکت بر نهادهای امنیتی و جوانان ما را نشان می‌دهد. من از آنها یک جهان تشکر می‌کنم. هرچند پیشتر قرار بود که این جام به افغانستان آورده نشود، اما در نتیجه تلاش‌های کریکت بورد و بازیکنان الحمد الله امروز جام جهانی را در خانه داریم."

بازیکنان تیم افغانستان لحظاتی پس از لمس این جام گفتند، احساس می‌کنند که روزی این جام را به خانه خواهند آورد.

Image caption شهزاده مسعود (وسط): هر یک از بازیکنان جام را به این آرزو لمس کردند که افغانستان یک روز صاحب این جام شود.

آقای مسعود گفت: "من که همین حالا به چهره های بازیکنان تیم ملی کرکت نگاه می کنم، هر یک از آنها که جام را به این آرزو لمس کردند که افغانستان یک روز صاحب این جام شود."

جام بازیهای جهانی کریکت سال ۲۰۱۵ دیروز برای مدتی مهمان ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز بود و حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از راه یابی تیم ملی کریکت افغانستان به جام جهانی تقدیر کرد.

سید انور گزارشگر بی‌بی‌سی در کابل می‌گوید یک دهه قبل صدها هزار افغانی‌که در کشورهای همسایه به ویژه پاکستان و هند زندگی می‌کردند، در بازیهای بین المللی و جام جهانی کریکت برای بازیکنان کشورهای بیگانه کف می‌زدند، اما تیم ملی کریکت افغانستان امروز به قهرمان اصلی علاقمندان کریکت در افغانستان تبدیل شده است.

جام بازیهای جهانی کریکت سال ۲۰۱۵ امروز از کابل به پاکستان برده شد، کشوریکه افغان ها آنجا بازی کریکت را آموختند و تیم افغانستان امروز یکی از رقیب های تیم پاکستان در منطقه تلقی شود.

قرار است بازی‌های جام جهانی کریکت فوریه سال آینده آغاز شود و استرالیا و نیوزلند به صورت مشترک میزبان این بازی‌ها هستند.

مطالب مرتبط