روزنامه های کابل؛ یکشنبه، ۲۳ سنبله

بن بست انتخاباتی و تلاش حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان برای میانجی گری جهت حل اختلافات تشکیل دولت وحدت ملی میان دو نامزد انعکاس وسیعی در روزنامه‌های چاپ امروز کابل داشته است.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان دیروز خبر داد که حامد کرزی رئیس جمهوری به منظور شکستن بن‌بست انتخاباتی، با هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری به طور جداگانه گفت‌وگو کرده و گفته که دو نامزد برای همکاری و ایجاد فضای تفاهم "اشتیاق" دارند.

روزنامه ۸صبح، به تحولات اخیر انتخاباتی پرداخته و نوشته که تلاش‌های بین‌المللی هم برای حل بن‌بست انتخاباتی اوج گرفته و "غیر از تلاش‌های بین‌المللی" هیچ مرجع با اعتبار دیگری نیست که داوری‌اش مورد قبول هر دو طرف باشد.

در سرمقاله ۸صبح آمده که "این تنها میانجی‌گران بین‌المللی‌اند که می‌توانند اعتماد هر دو طرف را جلب کنند و زمینه را برای تشکیل دولت وحدت ملی فراهم سازند. هر قدر بن‌بست انتخاباتی طولانی شود، اقتصاد، امنیت و وجهه بین‌المللی کشور، صدمه می‌بیند."

نویسنده روزنامه در ادامه نوشته که در حال حاضر بهترین گزینه برای افغانستان، ایجاد یک دولت وحدت ملی است. به نظر نویسنده ۸صبح، دولت وحدت ملی زمانی تشکیل می‌شود که جامعه دو یا چند قطبی شود و پراکندگی سیاسی، بیشتر که افغانستان "در حال حاضر در همین وضعیت به‌سر می‌برد."

روزنامه ویسا در سرمقاله خود نوشته که در دو تیم انتخاباتی با وجود همه مشکلات؛ سلیقه‌هایی گردهم آمده اند که هر یک به دنبال امتیازات و نفع شخصی خود اند.

ویسا نوشته که با توجه به وضعیت بحرانی افغانستان، ستادهای انتخاباتی باید منافع شخصی و گروهی خود را کنار بگذارند و برای مصلحت عمومی بیاندیشند و به توافقی دست یابند که ماندگار باشد و چند روز بعد از بین نرود.

روزنامه افغانستان، در مطلب صفحه اول خود در مورد بحران انتخاباتی افغانستان نوشته که "در وضعیت کنونی تقسیم قدرت به شکلی که در کنفرانس بن آلمان مطرح شده بود، تا حدودی راهگشا است."

Image caption طنز بدون شرح، روزنامه افغانستان

در اجلاس بن که پس از سرنگونی گروه طالبان برای چشم اندازی آینده افغانستان برگزار شد، اشتراک کنندگان به نمایندگی از اکثر طرف‌های درگیر مساله افغانستان به ایجاد دولتی موقت و انتقالی توافق کردند.

روزنامه افغانستان نوشته است: "واقعیت این است که نه اشرف غنی احمدزی و نه عبدالله عبدالله به تنهایی قادر به حکومت کردن نیست. هر یک از آن ها نیازمند سهیم کردن و مشارکت دادن دیگر گروه های اجتماعی در ساختار قدرت است."

قرار بود که دولت وحدت ملی در اوج تنش‌های انتخاباتی و روند بررسی آرا به پیشنهاد جان کری وزیر امور خارجه آمریکا هفته‌ها پیش اعلام شود اما به دلیل اختلاف دو نامزد روی صلاحیت‌ها و اختیارات سمت اجرایی دولت وحدت ملی، تشکیل این دولت را تا حالا به تاخیر انداخته است.

روزنامه اطلاعات‌روز، اما نوشته که "تا کنون تلاش‌های جهانی در مورد حل اختلاف‌ها میان نامزدان، به نتیجه‌ای نرسیده‌اند."

اطلاعات‌روز، در مورد دیدار روز گذشته حامد کرزی با نامزدان نوشته که "این اقدام حامد کرزی هرچند که نوش‌دارویی بعد از مرگ سهراب می‌باشد و جا داشت که او پیش از برگزاری انتخابات تدابیر لازم را برای برگزاری موفقانه‌ آن روی دست می‌داشت... اما با آن‌هم میانجی‌گری کنونی او در حالی که تلاش‌های جهانی برای حل بن‌بست و اختلاف میان نامزدان به نتیجه نرسیده‌اند، می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد."

روزنامه ماندگار در سرمقاله خود زیر عنوان "نقش سازمان ملل در شکیل دولت وحدت ملی" نوشته که تشکیل دولت وحدت ملی، همان اولویتی‌ است که ثبات در همه عرصه‌ها را تضمین می‌کند؛ امری که نه تنها مردم می‌خواهند، بل که تاکید سازمان ملل و سایر همکاران بین‌المللی افغانستان نیز بر آن است.

ماندگار در ادامه نوشته که "سر باز زدن از ایجاد دولت وحدت ملی، نقض مضاعف قانون و مصالح ملی است."

نویسنده این روزنامه افزوده که تنها سازمان ملل و جامعه جهانی است که می‌توانند طرفین را به توافق سیاسی و تشکیل دولت وحدت ملی ترغیب کننـد و "دست غرض‌آلود حکومت" را از روند مذاکرات کوتاه سازند.

نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در هفته‌های گذشته چندین بار با هم و با حامد کرزی رئیس جمهوری، دیدار داشته اند.

روزنامه چراغ، تبعات بی سرنوشتی سیاسی افغانستان و انتخابات طولانی بر ابعاد سیاسی، اقتصادی و امنیتی افغانستان را به بررسی گرفته و در سرمقاله خود نوشته که مردم با امید زیاد در هر دو انتخابات شرکت کردند "اما اگر قرار باشد نتایج حاصل از این انتخابات با دخالت عوامل دیگری رقم بخورد هیچ امیدی نمی‌ماند.

چراغ نوشته که به هر حال نتیجه انتخابات باید با توافق نهایی عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی اعلام شود تا دولتی برای دو سال سرکار آید و تا آن زمان قوانین اصلاح شود و امنیت و ثبات به کشور برگردد.

روزنامه دولتی انیس اما در سرمقاله‌ای با عنوان "نامزدان ریاست جمهوری از هر فرصت به خاطر عبور از تنگنا استفاده کنند" نوشته که در آستان اعلام نتیجه نهایی انتخابات که حاصل بررسی کل آرا است اختلاف‌ها میان دو نامزد می‌تواند اعلام نتیجه انتخابات را در گرو خود قرار دهد.

روزنامه انیس از خوشبینی آقای کرزی نسبت به توافق احتمالی دو نامزد یادآوری کرده و نوشته که "مردم از بن بست انتخاباتی و عدم مذاکرات سیاسی به ستوه آمده و آرزو دارند هر دو نامزد با اندیشه قوی ای که نسبت به ارزش‌های ملی و دموکراتیک دارند می‌توانند به بن بست انتخاباتی پایان دهند."

مطالب مرتبط