وزارت خارجه افغانستان کاردار سفارت پاکستان را احضار کرد

دولت افغانستان نسبت به اظهارات اخیر گروه طالبان پنجاب پاکستان به عنوان "اعلام جنگ" و "مداخله دستگاه استخبارات پاکستان در امور داخلی افغانستان" اعتراض کرده است.

دیروز عصمت‌الله معاویه رهبر گروه طالبان ایالت پنجاب پاکستان اعلام کرد که فعالیت‌های نظامی را در کشور خود پایان می‌دهد و فعالیت‌های خود را علیه با نیروهای بین‌المللی در افغانستان متمرکز می‌کند.

وزارت خارجه افغانستان شامگاه دیروز سید معضم شاه کاردار سفارت پاکستان در کابل را احضار و "مراتب اعتراض شدید و نگرانی عمیق جمهوری اسلامی افغانستان را در مورد اعلام جنگ طالبان پنجابی در این سوی خط دیورند به وی ابلاغ کرد."

براساس اطلاعیه وزارت خارجه افغانستان، عبدالصمد صمد رئیس اداره اول سیاسی این وزارت به این دیپلمات پاکستانی گفته که اظهارات اخیر رهبر طالبان پنجاب "اعلام و دوام مداخله آشکار و خطرناک دستگاه‌های استخباراتی جمهوری اسلامی پاکستان در امور داخلی" افغانستان است.

آقای صمد به کاردار سفارت پاکستان گفته: "اظهارات و تحرکات اخیر طالبان پنجابی، دسیسه آشکار بر خلاف امنیت و ثبات افغانستان بوده و چنین اظهارات و عملکردها خلاف موازین و حقوق بین‌المللی و در تناقض با اصول همسایگی نیک می‌باشد."

او افزوده است: "جمهوری اسلامی افغانستان از سال‍‌ها بدینسو در معرض حملات نیروهای تروریستی قرار داشته است که بدون شک این نیروها توسط دستگاه‌های استخباراتی پاکستان تربیه شده و تجهیز و تمویل می‌شوند، چنانچه در حملات اخیر تروریستی در مناطق مختلف کشور تعدادی زیادی از تروریست‌های پاکستانی کشته و دستگیر شده‌اند."

Image caption افغانستان و پاکستان از کمتر از هفتاد سال گذشته با هم اختلاف مرزی دارند

دیپلمات پاکستانی گفته که پیام نگرانی دولت افغانستان را به مراجع مسئول در اسلام‌آباد منتقل می‌کند.

دیروز وزارت دفاع افغانستان هم به دنبال اظهارات عصمت‌الله معاویه واکنش تندی نشان داده و گفته بود که اجازه نمی‌دهد طالبان پاکستانی وارد افغانستان شوند.

اخیراً روابط روابط افغانستان و پاکستان بر سر مسایل مرزی تنش آلود شده است. دو روز پیش دولت افغانستان هیاتی را موظف کرد که کندن خندق در مرز دو کشور از سوی حکومت ایالت بلوچستان پاکستان را بررسی کند.

خبرنگارانی که کندن خندق را از نزدیک دیده‌اند، گفته‌اند که پاکستانی‌ها ۴۸۰ کیلو متر خندق حفر می‌کنند که ۲۳۵ کیلومتر آن تا حال کنده شده است.

افغانستان و پاکستان مجموعاً بیش از ۲۴۰۰ کیلو متر مرز مشترک دارد که براساس معاهده ۱۸۹۳ بین افغانستان و هند بریتانیایی تعیین شده، اما پس از اعلام استقلال پاکستان در سال ۱۹۴۷، اختلاف‌های مرزی بین کابل و اسلام‌آباد افزایش یافت.

در حال حاضر افغانستان این مرز را به رسمیت نمی‌شناسد، ولی برای پاکستان چنین موضعی قابل قبول نیست.

مطالب مرتبط