روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۲۴ سنبله

نزیکی دو نامزد انتخابات جنجالی ریاست جمهوری افغانستان برای رسیدن به توافق نهایی برای پایان دادن به بن‌بست سیاسی و تشکیل دولت وحدت ملی، عناوین درشت و سرمقاله‌های روزنامه‌های چاپ امروز کابل را به خود اختصاص داده است.

روز گذشته، خبرهایی از ادامه گفت‌وگوهای دو نامزد و جزئیات توافقی تایید ناشده به رسانه‌‎ها درز کرد که در آن در مورد نحوه تقسیم قدرت و تشکیل دولت وحدت ملی آمده بود. هرچند که این متن موافقتنامه را کسی تایید نکرد اما هر دو ستاد انتخاباتی ابراز خوشبینی کردند که توافق نهایی به زودی دست یافتنی است.

روزنامه سرنوشت می‌نویسد که دو طرف روی تقسیم مساوی حکومت؛ وزارت‌ها، ولایت‌ها، سفارت‌ها و دیگر پست‌های مهم به توافق رسیده و در حکومت هم به طور مساوی رئیس جمهوری و رئیس اجرائیه مسئولیت خواهند داشت.

سرمقاله نویس روزنامه سرنوشت می‌نویسد که "مردم می‌دانند این ائتلاف ناقص است و در آن قانون اساسی زیرپا شده و حکومت آینده ضعیف، آغشته با فساد، پر از مشکل و درگیر تنش‌های درونی خواهد بود."

نویسنده سرنوشت، از این حکومت به عنوان "شرکتی سهامی" یاد کرده و نوشته که عمر آن کوتاه خواهد بود.

روزنامه وحدت اما نوشته که با وجودی که دو تیم به توافقات جدیدی برای تشکیل دولت وحدت ملی دست یافته اند "اما مشکلات جدی نیز وجود دارد که نباید از اهرم و فشار اعلام نتیجه برای تحت فشار قرار دادن دو تیم استفاده کرد."

در ادامه سرمقاله وحدت آمده که، برای تشکیل دولت وحدت ملی باید دقت بیشتری صورت گیرد و تلاش شود تا "زوایای پنهان حقوقی و فنی" توفقات بین دو ستاد رفع شود تا حکومت بعدی بتواند از پس مشکلات درونی و بیرونی خود برآید.

در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی برگزار شد و پس از اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات به نفع آقای احمدزی، آقای عبدالله نامزد معترض، به نتیجه انتخابات شکایت کرد و گفت که دولت تشکیل می‌دهد.

از آن زمان تا حالا که بیش از سه ماه می‌گذرد، دو طرف برای تشکیل دولت وحدت ملی با میانجی گری آمریکا و سازمان ملل متحد نشست‌ها و گفت‌وگوهای زیادی داشته‌اند که تا حالا نتیجه نهایی در پی نداشته است.

روزنامه ۸صبح، هم در سرمقاله‌‌اش به تاثیرگذاری هواداران دو ستاد انتخاباتی به تصمیم‌گیری ها و تاخیر به توافق رسیدن دو نامزد پرداخته و نوشته است که "هر دو نامزد نباید زیر تاثیر افکار هواداران تمامیت‌خواه‌شان قرار بگیرند."

۸صبح، نوشته که نامزدان انتخابات ریاست جمهوری باید هواداران خود را قناعت دهند که راهی غیر از تشکیل دولت وحدت ملی وجود ندارد و هیچ کدام از دو دسته انتخاباتی نمی‌تواند به تنهایی حکومت کند.

روزنامه جامعه‌باز اما نوشته که سرنوشت قدرت سیاسی همچنان با ابهام و سردرگمی مواجه است و "ابتکار عمل سیاسی از دست رهبران سیاسی" بیرون شده است.

جامعه‌باز در ادامه سرمقاله خود نوشته که "اکنون سفارت آمریکا و سازمان ملل متحد است که می‌کوشند به این منازعه پایان دهند."

به نظر نویسنده روزنامه جامعه‌باز، این واقعیت‌ها نشان می‌دهد که دیگر برای سیاست‌مدار افغانی، اعتبار و حیثیت سیاسی باقی نمانده است تا بار دیگر در رسانه‌ها حاضر شوند.

روزنامه ماندگار در سرمقاله خود نوشته است که "توافق سیاسی در شرایط بحرانی کنونی، ضرورتی اجتناب ناپذیر و الزامی است... و اگر توافق‌های احتمالی ضمانت اجرایی داشته باشند، می‌توان تا اندازه‌ای به حکومت آینده امیدوار بود."

به نظر نویسنده روزنامه ماندگار، دو ستاد انتخاباتی برای تشکیل دولت وحدت ملی باید روحیه همگرایی و همدیگرپذیری را تقویت کنند "چون هیچ کدام به تنهایی قادر به تشکیل حکومت در افغانستان نیستند."

روزنامه اطلاعات‌روز نوشته است که جنجال‌‎های انتخاباتی دیگر از روند قانونی خارج شده و "توافق سیاسی هردو نامزد که کلید حل بحران انتخاباتی در کشور پنداشته می‌شود نیز به اراده‌ی صادقانه‌ی آن‌ها برای حل بحران در کشور بستگی دارد."

نویسنده اطلاعات‌روز اضافه کرده که باید هردو نامزد و اطرافیان آن‌ها این واقعیت را درک کرده باشند که بدون مشارکت هردو تیم در حکومت آینده و ایجاد حکومت فراگیر ملی، راه‌ دیگری برای ایجاد و بقای حکومت مقتدر و با‌ثبات در کشور وجود ندارد.

انتظار می‌رود که تا پایان این هفته نتیجه بررسی و ابطال آرای مشکوک دور دوم انتخابات جنجالی ریاست جمهوری اعلام شود و اگر دو نامزد قبل از اعلام نتایج به توافقی نهایی نرسند، اعلام نتایج فصل دیگری از انتخابات جنجالی را ورق خواهد زد.

مطالب مرتبط