امنیت ملی افغانستان یک "سردسته بزرگ آدم‌ربایان" را بازداشت کرد

حق نشر عکس NDS
Image caption اداره امنیت ملی نوار ویدیویی از این متهم را در اختیار رسانه‌ها قرار داده است

اداره عمومی امنیت ملی افغانستان می‌گوید فردی را بازداشت کرده که چندین شبکه بزرگ آدم‌ربایی و دزدی‌های مسلحانه را رهبری می‌کرد.

حسیب صدیقی، سخنگوی امنیت ملی به خبرنگاران در کابل گفت که این فرد در عملیاتی "بزرگ و ویژه" که ۳۶ ساعت طول کشید، در شمال غرب کابل با دو نفر از همراهانش بازداشت شده است.

رهبر "شبکه‌های آدم‌ربایی" که بازداشت شده "رئیس خدایداد" نام دارد و امنیت ملی‌ می‌گوید که او در ولایت‌های مختلف افغانستان با هویت‌های مختلف رفت و آمد می‌کرد و با پاسپورت‌های جعلی در سفر بود.

یافته‌های امنیت ملی افغانستان نشان می‌دهد که رئیس خدایداد همچنین در کشورهای تاجیکستان، پاکستان و امارات متحده عرب در رفت و آمد بوده و در فهرست سیاه پلیس تاجیکستان و "مجرمان بزرگ تحت پیگرد پلیس بین‌المللی" قرار داشت.

حق نشر عکس NDS
Image caption سخنگوی امنیت ملی می‌گویدکه این اداره شبکه‌های کشفی و عملیاتی را برای بازداشت عاملان رویدادهای بزرگ جنایی موظف کرده‌است

آقای صدیقی گفت که برای بازداشت او نیروهای واکنش سریع دست به کار شدند.

امنیت ملی افغانستان می‌گوید که همزمان با افزایش جرایم جنایی و آدم‌ربایی‌‌ها در کابل و ولایت‌های دیگر، شبکه‌های کشفی و عملیاتی خود را به کار انداخته که بازداشت رئیس خدایداد در اولویت کار این اداره بود.

رویدادهای جنایی در کابل و برخی از شهرهای دیگر افغانستان در ماه‌های اخیر سیر صعودی داشته و تنها در یک ماه گذشته در کابل چند مورد تجاوز جنسی و دزدی مسلحانه خبرساز شده است.

در یک رویداد که اخیرا به بحثی داغ در افغانستان بدل شده، گروهی از مردان مسلح در ولسوالی پغمان در شمال غرب کابل، راه چند خانواده را که از مراسم عروسی باز می‌گشتند، گرفته و به زنان آن‌‎ها تجاوز کردند.

تا حالا هفت نفر به اتهام این رویداد بازداشت شده و دو دادگاه برای محاکمه این متهمان برگزار شده است.

امنیت ملی افغانستان می‌گوید که نیروهای امنیتی افغانستان صرف نظر از چگونگی وضعیت سیاسی در کشور، با عاملان رویدادهای جنایی برخورد جدی می‌کند.

مطالب مرتبط