کرزی: تلاش‌های نامزدان برای توافق باید به زودی نتیجه بدهد

Image caption حامد کرزی و معاونانش در دیدار با نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

کاخ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که حامد کرزی امروز با عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دیدار کرده است.

در خبرنامه ارگ آمده است که "رئیس جمهور کرزی یک بار دیگر از نامزدها خواست تا در زمینه رسیدن به توافقات شان، تلاش های شان را هرچه زود تر به نتیجه برسانند."

خبرنامه می‌افزاید "نامزدان ریاست جمهوری اظهار آرزومندی کردند که توافقات حاصله را به زودی در حضور رئیس جمهوری و شخصیت های معزز افغانستان به امضاء برسانند."

پیش از این دیدار ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله اعلام کرده بود که به توافق برای تشکیل حکومت وحدت ملی با ستاد اشرف غنی احمدزی رقیب انتخاباتی اش نزدیک شده است.

سخنگوی ستاد آقای عبدالله گفته که هر نامزد در گفت‌وگوهای غیرمستقیم با وساطت میانجی‌گران بین المللی توافق کرده اند که رئیس اجرایی ریاست جلسات هفتگی شورای وزیران را به عهده داشته باشد و قدرت به صورت متعادل بین هر دو ستاد تقسیم شود.

فاضل سانچارکی، سخنگوی ستاد آقای عبدالله به بی بی سی گفت که در گفت‌وگوهای غیرمستقیم بین دو ستاد با وساطت نهادهای معتبر بین المللی توافق شده که رئیس اجرایی ریاست شورای وزیران را به عهده داشته باشد.

به گفته او، رئیس اجرایی جلسات هفتگی کابینه را برای بررسی مسایل اداری و اجرایی مدیریت می کند و رئیس جمهوری جلسات کابینه را ماه یک بار یا کمتر برای بررسی مسایل کلان شامل بودجه و سیاستگذاری برگزار کند.

به گفته او، همچنین توافق شده که تیم های هر دو نامزد در ساختار قدرت به صورت "متعادل" حضور داشته باشند، اما جزئیات آن هنوز مشخص نیست.

با این حال، سخنگوی ستاد آقای عبدالله تاکید کرد که هنوز هر دو نامزد در مورد چگونگی اعلام نتایج انتخابات توافق نکرده و اگر گفت‌وگوهای دو طرف در این مورد به نتیجه نرسد، توافقات به دست آمده هم در خطر خواهد بود.

اخیراً هر دو ستاد تحت فشارهای گوناگونی قرار داشته اند که برای تشکیل دولت وحدت ملی با هم توافق کنند، اما اختلاف نظرهای آنها در مورد چگونگی این حکومت و صلاحیت های رئیس اجرایی مانع از دستیابی به این توافق می شد.

مطالب مرتبط