دفتر خلیلی: جعلی بودن صدای منسوب به معاون رئیس جمهور ثابت شد

Image caption آقای خلیلی معاون دوم حامد کرزی و رئیس حزب وحدت اسلامی افغانستان است

دفتر کریم خلیلی معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که صداهای منسوب به آقای خلیلی از سوی سه نهاد بین‌المللی آواشناسی جعلی و ساختگی تثبیت شده است.

اسدالله سعادتی، عضو مجلس نمایندگان افغانستان که به نمایندگی از دفتر آقای خلیلی صحبت می‌کرد گفت که انتشار صدای منسوب به معاون دوم رئیس جمهوری، "اهداف مشخصی" را دنبال می‌کرد که برای روشن شدن این اهداف و روشن کردن اذهان عمومی، نوار صوتی را برای بررسی در اختیار سه موسسه بین‌المللی قرار دادند.

آقای سعادتی گفت که هرچند بررسی و به اثبات رساندن صحت این فایل صوتی وظیفه مدعی (ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله) بود اما به دلیلی که این اقدام ابعاد حقوقی، سیاسی و اخلاقی داشت و حاکمیت ملی و دموکراسی را زیر سوال می‌برد و به وحدت ملی ضرر می‌رساند، خود آقای خلیلی دست به کار شد.

او به خبرنگاران گفت که موسسه بین‌المللی JP French Associates در دانشگاه یورک بریتانیا که بررسی‌های زیادی روی این نوار صوتی انجام داده گفته است که این صدا "توسط کسی از روی متن خوانده شده و بار بار ایدیت (ویرایش) شده و در یک استدیوی آرام خوانده (ضبط) شده و کیفیت صدا پایین آورده شده است."

Image caption ستاد عبدالله تا حالا چندین نوار صوتی را علیه مقام‌ها کمیسیون و افراد حکومتی منتشر کرده و این نخستین بار است که نتیجه بررسی‌ها در مورد درست بودن یکی از نوارها منتشر شده است

نماینده آقای خلیلی گفت که موسساتی که این تحقیقات را انجام داده اند معتبر اند و حاضر اند که در هر دادگاهی در مورد بررسی های خود توضیحات ارائه کنند.

ستاد عبدالله عبدالله که ادعا می‌کند این نوار صوتی بیانگر مداخله آقای خلیلی و حکومت در روند انتخابات است، تا هنوز در مورد واکنش دفتر آقای خلیلی چیزی نگفته است اما آقای سعادتی گفت هرچند ممکن افراد دیگری زمینه "صداسازی" را فراهم کرده باشند، ولی آنها شخص عبدالله عبدالله را در پیوند به انتشار این نوار صوتی مسئول می‌دانند.

او افزود که به این نتیجه رسیدند که در افغانستان یک "ماشین صداسازی است و نهادهای امنیتی باید دست به کار شوند: "یکی از خوبی‌های دنیای امروز این است که اگر تکنولوژی این امکان را داده که صدا را جعل می‌کنند و ماشین تولید صدا به راه بیاندازند، ضد آن را هم خود تکنولوژی فراهم کرده است."

آقای سعادتی گفت که در کنار این که از موسسات بین‌المللی خواستند که این بررسی را انجام دهد، همچنین در کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی شکایت درج کرده و از نیروهای امنیتی و سازمان ملل متحد هم خواسته اند که در پیوند به این مساله ساکت نباشند.

حق نشر عکس
Image caption جنجال‌های انتخاباتی بر سر ادعای تقلب در انتخابات سبب شد که کل آرا بررسی و بازشمارش شود

واکنش دفتر کریم خلیلی معاون دوم حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان چند هفته پس از انتشار فایل صوتی در شرایطی اعلام شده که دو نامزد مشغول گفت‌وگوهای سیاسی برای رسیدن به توافقی برای تشکیل دولت وحدت ملی و پایان دادن به بن‌بست سیاسی افغانستان است.

دفتر آقای خلیلی می‌گوید که نتیجه بررسی‌ها را به خاطر "تخریب روند گفت‌وگو" اعلام نکرده بلکه قصد شان این است که "ذهن مردم افغانستان را روشن کنند."

این فایل صوتی جنجالی یک و نیم ماه پیش در ۱۲ اسد/مرداد از سوی ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پخش شد و ستاد آقای عبدالله از آن به عنوان "مدرکی مبنی بر دست داشتن آقای خلیلی در سازمان‌دهی" تقلب در دور دوم انتخابات یاد کرد.

این فایل صوتی جز چند فایل دیگری بود که به ترتیب از سوی ستاد اصلاحات و همگرایی بر علیه افراد مختلف حکومت و مسئولان کمیسیون انتخابات منتشر شده است.

حق نشر عکس AP
Image caption دو نامزد در روزهای گذشته برای حل اختلافات برای تشکیل دولت وحدت ملی گفت‌وگوهای فشرده‌ اما بی‌نتیجه‌ای داشته‌اند

در این فایل، صدایی که ادعا شده مربوط آقای خلیلی است، می‌گوید: "می‌خواهم به طور واضح و یقین بگویم که پیروزی از آن تیم شما و نامزدی است که شما به آن اعتماد دارید. می‌خواهم پیشاپیش به آقای سرور دانش (معاون دوم اشرف‌غنی احمدزی) که در این پیروزی در میان شماست، تبریک بگویم."

حدود یک سال از آغاز روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری برای انتخاب جاگزینی حامد کرزی که سیزده سال ریاست دولت افغانستان را به عهده داشته است می‌گذرد و قرار است تا پایان این هفته کمیسیون انتخابات نتایج نهایی بررسی ها و ابطال آرای مشکوک دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند.

دو نامزد هم در روزهای اخیر گفت‌وگوهای فشرده خود را برای پایان بن‌بست سیاسی و تشکیل دولت وحدت ملی ادامه داده‌اند که نتیجه نهایی در پی نداشته است.

مطالب مرتبط