روزنامه های کابل؛ سه شنبه ۲۵ سنبله

حق نشر عکس NDS
Image caption اداره امنیت ملی نوار ویدیویی از این متهم را در اختیار رسانه‌ها قرار داده است

اداره عمومی امنیت ملی افغانستان می‌گوید فردی را بازداشت کرده که چندین شبکه بزرگ آدم‌ربایی و دزدی‌های مسلحانه را رهبری می‌کرد.

بازداشت این آدم ربا و امیدواری برای حل بحران انتخابات افغانستان، مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۲۵ سنبله/شهریور کابل است.

"صیاد، صید شد"

روزنامه جامعه باز می نویسد که دستگیری "خطرناک ترین آدم ربا در افغانستان" در بین خبرهای ناامید کننده سیاسی و اقتصادی و امنیتی، خبر خوشی برای مردم این کشور بود.

جامعه باز نوشته که دستگیری رئیس خدایداد، بی‌گمان، نشانه‌ای از قوت، اعتماد‌به‌نفس و حرفه‌ای‌شدن نیروهای امنیتی است.

جامعه باز افزوده که به نظر می‌رسد بخش امنیتی دولت با بخش عدلی و قضایی هماهنگ نیست و در موارد زیادی گفته می‌شود، کسانی را که امنیت با تحمل زحمات زیادی دستگیر می‌کند، از سوی نهادهای عدلی و قضایی به‌آسانی رها می‌شود.

نویسنده سرمقاله جامعه باز می نویسد که انتظار از نهادهای عدلی و قضایی این است که ‌مانند نیروهای امنیتی در قبال این گونه افراد قاطعیت و جدیت داشته باشند.

لزوم محاکمه مجرمین

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که رئیس خدایداد که سال‌ها امنیت ملی به‌دنبال او سرگردان بود، بالاخره به چنگ نیروهای امنیتی افتاد.

۸‌صبح نوشته که در این اواخر پلیس در بازداشت مجرمان دستاوردهای زیادی داشته اما مشکل این است که محاکم کشور آن طوری که لازم است، با سردسته‌های گروه‌های تبهکار برخورد نمی‌کنند.

۸‌صبح به فرار یکی از مجرمین متکرر به نام تیمور پیش از اعدام اشاره کرده و نوشته که تبهکاران در این کشور محاکمه نمی شوند و اگر شدند مانند تیمور فرار می کنند.

۸‌صبح افزوده که اگر این افراد محاکمه نشوند و در نتیجه اعمال نفوذهای حامیان‌شان، رها شوند، جری‌تر از پیش، مرتکب جرم و جنایت می‌شوند و زندگی را به مردم افغانستان تلخ می‌سازند.

نویسنده سرمقاله ۸‌صبح تاکید می کند که جامعه مدنی و رسانه‌های کشور باید پیگیر محاکمه این افراد باشند و به محاکم فشار وارد کنند.

روزنامه افغانستان نیز می نویسد که حکومت موظف است در جهت تامین امنیت روانی و اجتماعی شهروندان از هیچگونه جدیت و تلاش فروگذار ننمایند.

افغانستان نوشته که برخورد قاطع با مرتکبین جنایات و کوشش برای جلوگیری از وقوع جرایم، می تواند گراف بالای جرایم را پایین بیاورد و این مستلزم برخورد مسئولانه مقامات با قضایای جاری است.

نویسنده افغانستان به این باور است که نقش رسانه ها را در ترویج فرهنگ انسانی نیز نباید نادیده گرفت.

روزنامه سخن جدید نیز می نویسد که همکاری قضا و پلیس می تواند ضامنی برای کاهش جرایم اجتماعی باشد.

سخن جدید نوشته که فعالیت های مثبت نیروهای پلیس در این روزها، سبب اعتماد مردم به این نیروها شده اما هنوز مردم اعتماد کامل به نهادهای قضایی ندارند.

سخن جدید می نویسد که مبارزه با عوامل جرایم جنایی در کشور کار آسانی نیست اما همکاری پلیس و قضا می تواند گام موثری در این راستا باشد.

نویسنده سرمقاله سخن جدید نیز به نقش رسانه ها و مردم تاکید می کند و می نویسد که برای کاهش جرایم همه باید کوشش کنند.

مطالب مرتبط