روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۲۶ سنبله

حق نشر عکس e
Image caption محل انفجار دیروز با سفارت آمریکا و چند مرکز دولتی و دیپلماتیک دیگر فاصله کمی داشت

عصمت‌الله معاویه، رهبر طالبان پنجاب پاکستان، اعلام کرده است که این گروه مشی نظامی خود در پاکستان را متوقف می‌کند اما فعالیتهای خود را در افغانستان ادامه خواهد داد.

دیروز انفجاری در مقابل ساختمان دادگاه عالی در شهر کابل روی داد و گروه طالبان مسئولیت این عملیات انتحاری را بر عهده گرفت. شماری از روزنامه ها این رویداد را به تصمیم طالبان پنجاب مرتبط دانسته اند.

ادعای دست داشتن دولت پاکستان در حمایت از تروریسم و تاکید بر مذاکره بین دو نامزد ریاست جمهوری برای حل بحران انتخابات مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۲۶ سنبله/شهریور است.

"در پاکستان تبلیغ و در افغانستان ترور"

روزنامه راه مدنیت به اعلامیه اخیر طالبان پنجاب اشاره کرده و نوشته که کشتن غیرمسلمان هایی که مسلمانان به حضور و کمک آنها نیاز دارند، توجیه شرعی ندارد.

راه مدنیت نوشته که اگر مسایل سیاسی و رقابت کشورهای همسایه مطرح نیست و اگر از گروه های افراط گرا به شکل ابزار استفاده نمی شود، چرا نیروهای تروریستی در سایر کشورهای اسلامی مانند کشور خودشان جهاد نمی کنند.

راه مدنیت می نویسد "تروریست ها از سوی سازمان های استخباراتی از جمع افراد جاهل و بی خبر از دین برای رسیدن به اهداف غیردینی جذب می شوند و زیر چتر دین، کارهای غیردینی انجام می دهند."

روزنامه انصار نیز می نویسد که دخالت های همسایگان افغانستان به خصوص پاکستان از دلایل مهم ناامنی در این کشور است.

نویسنده سرمقاله انصار از رئیس جمهوری می خواهد که به طور مستقیم و بدون ملاحظه به پاکستان هشدار بدهد.

انصار از مردم پاکستان نیز خواسته که با راه اندازی راهپیمایی های اعتراض آمیز بر دولت شان فشار بیاورند تا تروریستان را از آن کشور اخراج کرده و از آنها حمایت نکنند.

روزنامه سخن جدید نیز می نویسد که پاکستان با تحریف مفاهیم اسلامی در میان اقشار فقیر مسلمان نفوذ کرده و نیروهای افراطی را تشکیل داده است.

سخن جدید می نویسد که پاکستان از ضعف افغانستان سودجویی کرده و تلاش دارد سیاست های دلخواه خود را در منطقه پیاده کند.

نویسنده سرمقاله سخن جدید برای مقابله با پاکستان خواهان اتحاد منطقه ای شده است.

مذاکره و توافق تنها راه حل بحران انتخابات

روزنامه 8‌صبح می نویسد که غیر از مذاکره با میانجگری جامعه جهانی راه حل دیگری برای بحران انتخابات وجود ندارد زیرا نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری، نه به قوه قضایی کشور باور دارند و نه به هیچ مرجع دیگر. تنها مرجعی که دو طرف به حرف آن گوش می‌دهند همین میانجگران بین‌المللی و کشورهای دوست‌اند.

8‌صبح نوشته که سیاست در افغانستان، پیچیدگی‌های منحصر به فرد خودش را دارد و این امر عرصه را بر انحصار حکومت توسط یک دسته انتخاباتی، تنگ کرده و سبب شده که همه به تشکیل دولت وحدت ملی، راضی شوند.

روزنامه افغانستان نیز می نویسد که این روزها سرنوشت انتخابات و سرنوشت کشور و مردم افغانستان به تار باریک اختلافات انتخاباتی میان دو تیم پیوند خورده است.

افغانستان نوشته که "اگر در روزهای آینده هر دو تیم توانست ظرفیت و درایت سیاسی شان را در چانه زنی های سیاسی نشان دهند، ممکن است افق های جدید امیدواری برای مردم افغانستان باز شود؛ اما اگر تار باریک انتخابات در اثر روحیه زیاده خواهی و انعطاف ناپذیری ستادهای انتخاباتی به گسست مواجه شود، در این صورت مواجه شدن کشور به بحران های سخت و دشوار، دور از انتظار نخواهد بود."

مطالب مرتبط