کمیسیون شکایات انتخاباتی: تصمیم در مورد انتخابات ریاست جمهوری نهایی شد

Image caption آقای سعادت، کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات را عامل اصلی تقلب در انتخابات خواند

کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت های انتخاباتی اعلام کرد که تصمیم این کمیسیون در مورد شکایت های مرتبط با دور دوم انتخابات ریاست جمهوری نهایی شده است.

ستار سعادت رئیس این کمیسیون در نشست خبری امروز گفت که آنها امروز تصمیم نهایی خود را در مورد نتیجه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، به کمیسیون مستقل انتخابات می فرستند.

او گفت که کمیسیون مستقل انتخابات ۲۴ ساعت فرصت دارد تا به این تصمیم اعتراض کند در غیر آن باید مطابق به قانون، نتیجه انتخابات را اعلام و نامزد پیروز انتخابات را معرفی کند.

تقلب در انتخابات

آقای سعادت گفت که در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مشکلات زیادی وجود داشت.

او از کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات به عنوان عامل اصلی تقلب در انتخابات یاد کرد.

وی همچنان دو تیم انتخاباتی را در تقلب در انتخابات مسئول دانست و گفت: "هر دو طرف در تقلب دست داشتند شاید کمتر و زیادتر. آنها به جای اتکا به آرای واقعی مردم به تقلب هم متوسل شدند و انتخابات را آلوده ساختند."

او همچنان گفت که کمیسیون مستقل انتخابات به اساس صلاحیت قانونی خود کمیته ای را برای شناسایی کارمندان متقلب در کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت های انتخاباتی تشکیل می دهد.

آقای سعادت تاکید کرد که کارمندانی که در نتیجه کار این کمیته شناسایی می شوند در فهرست سیاه قرار خواهند گرفت و پس از این اجازه کار کردن در کمیسیون های انتخاباتی را نخواهند داشت.

او افزود که افراد متقلب همچنان به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند شد.

نادر محسنی سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی نیز گفت که پرونده اتهام تقلب به ضیاءالحق امرخیل هنوز باز است و تحقیقات در مورد آن ادامه دارد.

به گفته وی، سازمان ملل متحد برای تشخیص صحت فایل صوتی که به اساس آن آقای امرخیل متهم به تقلب شده بود، با آنها همکاری نکرده و آنها اکنون منتظر نظر کارشناسانه ریاست امنیت ملی، دادستانی کل و نهادهای مرتبط دیگر به این قضیه هستند.

ضیاء الحق امرخیل رئیس پیشین دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات بود که از سوی ستاد اصلاحات و همگرایی به دست داشتن در تقلب متهم شد و به دنبال آن انتخابات جنجالی شد.

همچنان رئیس کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت های انتخاباتی امروز گفت که کارمندان موقت در محلاتی که آرای شان باطل شده و یا فورم های نتایج آنها دست کاری شده بود نیز دیگر اجازه کار کردن در کمیسیون های انتخاباتی را نخواهند داشت.

تصمیم کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی در حالی نهایی می شود که هنوز نامزدان انتخابات افغانستان برای تشکیل حکومت وحدت ملی به توافق نرسیده اند و اختلافاتی میان آنها باقی مانده است.

این روزها دیدار نامزدان با نمایندگان جامعه جهانی جریان دارد تا این مشکل با میانجگری آنها به پایان برسد.

مطالب مرتبط