ستادهای انتخاباتی افغانستان: تنها یک اختلاف باقی مانده است

حق نشر عکس AP
Image caption دو نامزد گفت‌وگوهای بی‌نتیجه زیادی داشته‌اند

ستادهای انتخاباتی اشرف‌غنی احمدزی و عبدالله عبدالله پس از نشست امروز با رهبران جهادی و سران سه قوه دولتی می‌گویند که به "پیشرفت‌های عظیم و قابل توجهی" دست یافته اند و تنها یک مورد اختلافی باقی مانده است.

فیض‌الله ذکی سخنگوی ستاد انتخاباتی اشرف‌غنی احمدزی در نشست خبری در کابل گفت که دو نامزد در نشست امروز صبح در کاخ ریاست جمهوری "اطمینان دادند که جریان رسیدن به توافقات را سرعت می‌بخشند."

آقای ذکی گفت که "بر تمام مسایلی که اختلافی گفته می‌شد و باقی مانده بود، به توافق نهایی رسیده و صرف یک مساله که هنوز اختلاف روی آن باقی است نحوه استقبال دو نامزد از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری است که انتظار می‌رود تا پایان روز در مورد آن هم توافقی حاصل شود."

سخنگوی ستاد اشرف‌غنی احمدزی از این توافقات به عنوان "یک موفقیت بزرگ" خواند و گفت که امیدوارند به زودی شاهد پایان موفقانه مذاکرات سیاسی باشند.

میلیون‌ها افغان و افراد و نهادهای داخلی و خارجی از هفته‌ها به اینسو منتظر اعلام فیصله نهایی دو نامزد اند اما تا هنوز نشست های دو نامزد نتیجه ای نداشته است.

ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله هم از حل "اختلافات بزرگ" خبر می‌دهد و می‌گوید که اختلافات اندکی باقی مانده که "در حال حل شدن است."

فاضل حسین سانچارکی سخنگوی ستاد عبدالله عبدالله می‌گوید دیدگاه های دو ستاد به هم نزدیک شده احتمال رسیدن به یک توافق زیاد است.

آقای سانچارکی گفت که یگانه نقطه اختلافی اعلام نتیجه انتخابات است که برای حل آن گفت‌وگوهای دو نامزد از طریق "وسایل ارتباطی" ادامه دارد و قرار است دو نامزد پایان امشب هم بحث رو در رویی در این مورد داشته باشند.

سخنگوی ستاد عبدالله عبدالله می‌گوید که پیشنهاد اصلاحات و همگرایی این است که "چون نتیجه‌ای که کمیسیون انتخابات اعلام می‌کند واقعی نیست و اذهان عامه را مغشوش می‌کند" آقای سانچارکی تاکید کرد که ستاد عبدالله عبدالله معتقد است که برای توافق نهایی، دولت وحدت ملی مشروعیت خود را از موافقت نامه سیاسی دریافت کند."

پیشتر فضل‌رحمان اوریا سخنگوی دیگر ستاد عبدالله عبدالله به بی‌بی‌سی گفت "گام‌های عظیمی برداشته شده و موارد اختلافی خیلی زیاد بود که کاملا حل شده و برای حل یک مورد اختلافی هم گزینه‌های مختلف روی میز است."

جزئیات توافقات دو ستاد انتخاباتی برای تشکیل دولت وحدت ملی هنوز فاش نشده اما یکی از ستادها تایید کرده که توافق بر حسب سهم ۵۰ در ۵۰ اعضای دو ستاد در دولت وحدت ملی صورت گرفته است.

نقطه اختلافی ایکه هر دو ستاد از آن یاد می‌کنند نحوه اعلام نتیجه نهایی؛ محصول بررسی و ابطال آرای مشکوک دور دوم انتخابات، است که در مورد آن هم توضیحات بیشتری ارائه نشده است.

اما یک عضو ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله گفت که اگر روی آخرین نقطه اختلافی هم توافقی حاصل نشود، سایر توافقات هم متاثر خواهد شد.

نشست سه قوه با دو نامزد

حق نشر عکس ARG

نشست رهبران جهادی و سران دولت افغانستان با دو نامزد انتخابات جنجالی ریاست جمهوری برای پایان دادن به بن بست سیاسی و تلاش‌های "سریع و فوری" برای تشکیل دولت وحدت ملی برگزار شد.

این نشست قبل از ظهر امروز به وقت محلی در کاخ ریاست جمهوری بود و در آن حامد کرزی رئیس قوه اجرائیه، روسای دو مجلس پارلمان و رئیس دستگاه قضایی کشور با عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی و چهره‌های سرشناس جهادی دور یک میز نشستند.

در خبرنامه ریاست جمهوری آمده که دو رقیب انتخاباتی در این اجلاس "از پیشرفت‌ قابل ملاحظه در گفت‌وگوهای" تشکیل دولت وحدت ملی گفته اند اما گفته نشده که این پیشرفت‌ها چه و در چه سطحی است.

هدف از برگزاری این نشست پایان دادن به روند طولانی انتخابات و دست یافتن به نتیجه‌‎ای "فوری و سریع" اعلام شد که در جلسه دیروز حامد کرزی با سران جهادی روی آن تصمیم گرفته شد.

در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان که به رسانه‌ها فرستاده شده همچنین آمده که "حاضران جلسه از پیشرفت قابل توجه ابراز خوشی نموده و از کاندیدان ریاست جمهوری خواستند که هرچه زودتر به نتیجه نهایی رسیده و موضوع را به اطلاع مردم افغانستان برسانند."

دو نامزد از چندین هفته به این‌سو برای رسیدن به نتیجه‌ای نهایی مشغول گفت‌وگوهای سیاسی دو جانبه و چند جانبه با حکومت افغانستان و نمایندگان سازمان ملل و آمریکا بوده اند اما هنوز به نتیجه نهایی نرسیده اند.

آقای کرزی در این نشست گفته که انتظار دارد متن توافقات دو نامزد هر چه زودتر نهایی شود.

حق نشر عکس UNAMA
Image caption نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد به شورای امنیت این سازمان گفته که اگر دو نامزد قبل از اعلام نتایج به توافقی نرسند، احتمال بروز جنگ داخلی وجود دارد

قرار بود دو ماه پیش افغانستان مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید برگزار کند اما جنجال بر سر پذیرفتن نتایج انتخابات، پای سازمان ملل و آمریکا را وسط کشید و بر سر بازشماری کل آرای ریخته شده در صندوق‌ها توافق صورت گرفت.

دو نامزد همچنین توافق کرده اند که در پایان بررسی ها و اعلام نتیجه نهایی انتخابات، دولتی به نام "وحدت ملی" تشکیل شود اما هنوز روی چگونگی تشکیل این دولت و صلاحیت‌های سمت اجرائیی که در بدنه آن ایجاد خواهد شد دو نامزد اختلاف دارند.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد تبعات طولانی شدن روند انتخابات و بن بست سیاسی در افغانستان را روی عرصه‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی این کشور چشمگیر خوانده و گفته که اگر قبل از اعلام نتایج نهایی دو نامزد روی تشکیل دولت وحدت ملی توافق نکنند، افغانستان دست خوش نبردی داخلی خواهد شد.

در روزهای آینده قرار است نتیجه انتخابات اعلام شود و دولت هم برای واگذاری قدرت به جانشین آقای کرزی آمادگی گرفته است اما روشن نیست دو نامزد که در ماه‌های گذشته گفت‌وگوهای پر فراز و نشیبی داشته اند توافق خواهند کرد یا نه.

مطالب مرتبط