نگرانی سازمان ملل از جنگ در صورت عدم توافق نامزدان انتخابات افغانستان

حق نشر عکس UNAMA
Image caption آقای کوبیش گفته که تشکیل حکومت وحدت ملی یگانه گزینه است

فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است که تشکیل حکومت وحدت ملی یگانه گزینه برای جلوگیری از بروز کشمکش‌ داخلی و بروز بحران در افغانستان است.

یان کوبیش که روز گذشته از طریق یک کنفرانس ویدیوئی در جلسه شورای امنیت در مورد "پیشرفت‌ها و چالش‌های" کوتاه مدت و درازمدت افغانستان و تحولات انتخاباتی سخن می‌گفت، اظهار داشت: "هیچ راهی بهتر از تشکیل حکومت وحدت ملی با رئیس جمهوری منتخب و مورد تایید کمیسیون انتخابات در همکاری با رئیس شورای اجرائیه جدید نیست."

اشاره آقای کوبیش به راه حل پیشنهادی برای بن بست انتخاباتی افغانستان است که براساس آن، رئیس جمهوری با همکاری یک رئیس شورای اجرائیه، اداره امور را در دست خواهد گرفت. در این طرح، قاعدتا نامزدی که برنده انتخابات نشده یا فرد مورد نظر او سمت ریاست شورای اجرائیه را در دست می‌گیرد.

آقای کوبیش وضعیت کنونی افغانستان را بحرانی توصیف کرده و گفته است که به خاطر بن‌بست انتخاباتی کنونی در افغانستان نتوانسته که در اجلاس شورای امنیت سازمان ملل حضور فیزیکی داشته باشد.

او در بخشی از سخنان خود تاکید کرد که "دولت وحدت ملی بازنده ندارد" و افزود اگر تا زمان اعلام نتیجه نهائی انتخابات توافقی بر سر اختلاف انتخاباتی به دست نیاید، امکان بروز تحرکات جدید نیرومند و حتی وقوع جنگ موجود است.

در متن بیانیه‌ آقای کوبیش که از سوی دفتر هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان منتشر شده، به نقل از او آمده که تمام گزینه‌های دیگر یا افغانستان را با خطرهای شدید مواجه می‌کند و یا سبب تضعیف قانون اساسی می‌شود.

از آغاز روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که در دهم عقرب/آبان سال گذشته میلادی شروع شد تا کنون یازده ماه گذشته اما افغان‌ها همچنان در حاشیه بحران سیاسی و بن‌بست انتخاباتی، منتظر اولین انتقال قدرت به طور مسالمت آمیز اند.

Image caption برای متقاعد کردن دو نامزد جهت تشکیل دولت وحدت ملی رهبران جهادی و قوای سه گانه با عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی دیدار می‌کنند

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان که تا حالا دو بار با تاخیر در انتقال قدرت به جانشینش موافقت کرده، گفته که صبرش به سر رسیده است.

اشرف‌غنی احمدزی و عبدالله عبدالله، دو نامزد این انتخابات، در بیش از دو ماه گذشته که جان کری وزیر امور خارجه برای شکستن بن بست انتخابات به افغانستان سفر کرد و طرح تشکیل حکومت وحدت ملی را پیش کرد، تا حالا نشست‌های دو جانبه و چند جانبه متعددی را پشت سرمانده اند که همگی بی‌نتیجه بوده است.

کمیسیون‌ برگزاری انتخابات که به دنبال اعلام نتایج ابتدایی و نارضایتی دو نامزد، کل آرای ریخته شده در صندوق‌ها را بررسی و شمارش مجدد کرده، قرار است به زودی نتیجه شمارش آرا را اعلام کند.

رهبران جهادی افغان و مسئولان قوای سه گانه امروز در محلی اعلام نشده، با دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری دیدار خواهند کرد که دو طرف را برای تشکیل دولت وحدت ملی برای رسیدن به نتیجه‌ای "فوری و سریع" کمک کنند.

نماینده ویژه سازمان ملل متحد گفته که بن‌بست طولانی انتخاباتی در افغانستان در "رکود اقتصادی و افت چشمگیر درآمدهای این کشور" نقش داشته و این کشور برای رویارویی با مخالفان مسلح نیازمند استقرار دولتی جدید است.

آقای کوبیش همچنین از "تلاش‌ها برای اخلال و تسلط در سراسر کشور توسط گروه‌های شورشی داخلی در همکاری با گروه‌های تروریستی بین‌المللی" هشدار داد و گفت که همزمان با خروج نیروهای بین‌المللی، نیروهای امنیتی افغانستان به پشتیبانی نیازمند دارند.

مطالب مرتبط