تصادف جاده‌ای در افغانستان جان هفده نفر را گرفت

Image caption غزنی در نزدیکی کابل در جنوب افغانستان است و شاهراه حلقه‌ای کشور از آن می گذرد

دست کم هفده نفر از شهروندان افغان در یک رویداد ترافیکی در شاهراه جنوب افغانستان، کشته شده‌اند.

این تصادق شام گذشته پنجشنبه ۲۷ سنبله/شهریور، در مسیر کابل-غزنی در شاهراه حلقه‌ای جنوب افغانستان روی داده و ۳۵ نفر دیگر را هم زخمی کرده‌است.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی میدان وردک در مورد این تصادف گفت که یک موتر/خودروی تیزرفتار و یک بس بزرگ مسافربری با هم برخورد کردند.

آقای خوگیانی می‌گوید که موتر تیزرفتار شش سرنشین داشت که همه سرنشینان آن از جمله دو زن در جا کشته شدند. یازده مسافر بس هم کشته و تعدادی هم زخمی شدند که زخمی‌ها آن به بیمارستان‌های کابل یافته‌اند. وضعیت ۲۰ نفر از زخمی‌ها هم "وخیم" گزارش شده است.

پلیس گفته که عامل اصلی این رویداد بی احتیاطی راننده‌های دو خودرو بوده و راننده بس هم فرار کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بی توجهی راننده‌ها به قوانین راهنمایی و رانندگی، سرعت بیش از حد، ناهموار بودن جاده‌ها و گاهی نبود علامت‌ها ترافیکی از عوامل حوادث خونین ترافیکی در شاهراه‌های افغانستان است

شاهراه جنوب افغانستان که از کابل و به قندهار منتهی است از راه‌های پر خطر به شمار می‌رود. مقام‌های محلی گفته‌اند که دو روز پیش هم در فاصله کابل و غنی دو نفتکش تصادف کردند که هر دو راننده کشته شدند.

در ماه مارس هم تصادفی مشابه در همین مسیر جان هفت نفر را گرفت.

عامل رویدادهای ترافیکی در افغانستان، بی‌توجهی راننده‌ها به قوانین راهنمایی و رانندگی و سرعت بیش از حد و در مواردی ناهموار بودن جاده‌ها دانسته شده است. برخی از تصادفات جاده‌ای در افغانستان پر تلفات بوده است.

خرابی جاده‌ها و نبودن علامت‌های راهنمایی و رانندگی باعث افزایش حوادث ترافیکی در این جاده‌ها شده‌است.

آمار دقیقی از آمار سالانه تلفات ناشی از حوادث جاده‌ای افغانستان در دست نیست اما براساس آمار موجود از سال ۲۰۰۵ تا سال ۲۰۱۲، حدود ۳۵ هزار نفر در نتیجه حوادث ترافیکی در افغانستان جان خود را از دست دادند.

مطالب مرتبط