کمیسیون نتایج انتخابات افغانستان را فردا اعلام می‎کند

Image caption آقای نور گفت که کمیسیون منتظر به پایان رسیدن گفتگوهای نامزدها نمی‌نشیند

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته که نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را فردا یکشنبه، ۳۱ سنبله/شهریور رسماً اعلام می‌کند.

نورمحمد نور سخنگوی این کمیسیون به بی‌بی‌سی فارسی گفت که کارهای فنی برای اعلام این نتایج در حال پایان یافتن است و امروز این نهاد تصمیم گرفت که نتایج دور دوم انتخابات را اعلام کند.

این در حالی است که گفت‌وگوهای سیاسی بین ستاد عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی نامزدهای انتخابات برای تشکیل حکومت وحدت ملی و "چگونگی اعلام نتایج" جریان دارد.

دیروز ستادهای انتخابات هر دو نامزد گفتند که اختلافهای اصلی خود را حل کرده و تنها در مورد اعلام نتایج انتخابات به توافق نرسیده‌اند. ستاد آقای عبدالله گفته که به دلیل "تقلب گسترده" در جریان انتخابات، به صحت این نتایج اعتماد ندارد.

حق نشر عکس UNAMA
Image caption فرستاده ویژه دبیر سازمان ملل نسبت به اعلام نتایج انتخابات پیش از توافق سیاسی هشدار داده است

اما سخنگوی کمیسیون انتخابات گفت که کمیسیون امیدوار است گفت‌وگوهای هر دو نامزد به نتیجه برسد، ولی به هیچ صورت نمی‌تواند مردم افغانستان را منتظر نگهدارد و اعلام نتایج را به تعویق اندازد.

آقای نور در پاسخ به این سوال که اگر بر اثر اعلام نتایج انتخابات گفت‌وگوهای نامزدها برهم بخورد، در آن صورت چه وضعیتی پیش خواهد آمد، گفت: "صلاحیت‌های رئیس کمیسیون انتخابات براساس قانون اساسی و قانون انتخابات مشخص است: برگزاری انتخابات و اعلام نتیجه."

او افزود: "کمیسیون امیدوار است که بحثهایی که تا کنون صورت گرفته نتیجه داشته باشد، ولی به هر صورت، کمیسیون بیشتر از این انتظار کشیده نمی‌تواند و نتیجه نهایی را اعلام می‌کند."

قبل از ظهر امروز حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در پایان سخنرانی خود در مراسم سومین سالگرد ترور برهان‌الدین ربانی رئیس جمهوری پیشین افغانستان، گفت که امیدوار است در دومین جلسه مشترک با نامزدها و رهبران جهادی، مشکلات موجود بین هر دو نامزد حل شود.

او با همین امیدواری، این مراسم را زودتر ترک کرد و به نظر می‌رسد در حال حاضر گفت‌وگوهای مورد نظر در کاخ ریاست جمهوری جریان دارد.

حق نشر عکس Arg
Image caption جلسه نامزدها با حضور رئیس جمهوری و رهبران جهادی برای دومین روز در کاخ ریاست جمهوری برگزار شده است - عکس از جلسه دیروز

اعلام تصمیم کمیسیون انتخابات تحول تازه‌ای در راستای مسایل انتخاباتی افغانستان دانسته می‌شود. این تصمیم می‎تواند بر روند گفت‌وگوهای سیاسی بین نامزدها اثر بگذارد.

فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان دیروز خواستار حل و فصل اختلاف دو نامزد انتخاباتی شد و هشدار داد که اگر گفت‌وگوهای سیاسی قبل از اعلام نتیجه نهایی انتخابات به نتیجه نرسد، خطر وقوع تحولات منفی و حتی بروز جنگ داخلی وجود دارد.

مطالب مرتبط