توافقنامه تشکیل دولت وحدت ملی در افغانستان آماده امضا است

حق نشر عکس AFP
Image caption مذاکرات دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان برای هفته‌ها در جریان بوده است

نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان بر سر جزئیات تشکیل دولت وحدت ملی به توافق رسیده‌اند، اما دو طرف تمام امروز را مشغول گفت‌وگو بر سر چگونگی اعلام نتیجه انتخابات بوده‌اند.

محمد محقق، معاون عبدالله عبدالله، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری، به بی‌بی‌سی گفته است که بر سر همه مسایل از جمله چگونگی اعلام نتیجه انتخابات موافقت شده و اکنون توافقنامه تشکیل دولت وحدت ملی آماده امضا است.

کمیسیون انتخابات افغانستان روز شنبه، ۲۹ شهریور، اعلام کرد که آماده است تا فردا نتیجه بررسی آرا را اعلام کند، اما یک منبع دیگر به بی‌بی‌سی فارسی گفته است که فردا احتمالا موافقتنامه تشکیل دولت وحدت ملی امضا می‌شود و اعلام نتیجه انتخابات، شاید یک روز دیگر به تاخیر بیفتد.

در جریان دیدارهایی که روز شنبه، ۲۹ شهریور، انجام شد، مذاکرات شدیدی میان تیم‌های انتخاباتی عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، دو نامزد انتخابات، با میانجی‌گری سازمان ملل متحد و سفارت آمریکا در کابل در جریان بوده است و هدف این مذاکرات، یافتن راه حل برای چگونگی اعلام نتیجه انتخابات اعلام شده است.

دیوید لاین، گزارشگر بی‌بی‌سی در کابل نوشته است که عبدالله عبدالله اکنون می‌پذیرد که اشرف غنی احمدزی رئیس‌جمهوری افغانستان باشد و او می‌تواند رئیس شورای اجرایی را که صلاحیت‌های یک نخست‌وزیر را داشته باشد، معرفی کند.

دیوید لاین می‌گوید که ستاد آقای عبدالله به او گفته است که بر سر جزئیات تشکیل دولت وحدت ملی توافق کامل شده و یک نسخه انگلیسی توافقنامه هم نوشته شده است.

گزارشگر بی‌بی‌سی در کابل می‌گوید که ستاد آقای عبدالله بدین باور است که دولت وحدت ملی، بدون اعلام نتیجه نهایی انتخابات معرفی شود، اما اشرف غنی احمدزی بدین باور است که به قانون اساسی افغانستان احترام گذاشته شود و او پیش از تشکیل دولت وحدت ملی، برنده انتخابات اعلام شود.

بر اساس توافقنامه‌ای چهار صفحه‌ای که بخش‌هایی از آن را نیویوک‌تایمز منتشر کرده است، رئیس اجرایی از صلاحیت‌های قابل توجهی برخوردار خواهد بود.

در این توافقنامه آمده است که شورای وزیران به وجود خواهد آمد و ریاست آن را رئیس اجرایی به عهده خواهد داشت. معاونان رئیس اجرایی نیز عضو شورای وزیران خواهند بود.

در توافقنامه به تقسیم برابر مقام‌های کلیدی دولت میان دو تیم نیز اذعان شده است.

مطالب مرتبط