ارگ آماده برگزاری مراسم امضای توافقنامه تشکیل دولت وحدت ملی

حق نشر عکس Arg
Image caption پریروز و دیروز نشست‌هایی با حضور نامزدها و رهبران جهادی برای پایان بن‌بست انتخاباتی در کاخ ریاست جمهوری برگزار شد

کاخ ریاست جمهوری افغانستان برای برگزاری مراسم امضای توافقنامه سیاسی بین نامزدهای انتخابات جنجالی ریاست جمهوری آماده می‌شود.

این توافقنامه پس از گفتگوهای دشوار و طولانی بین عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی با میانجیگری دیپلمات‌های ارشد خارجی، حامد کرزی رئیس جمهوری و رهبران جهادی، دیشب آماده امضا شد.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان از خبرنگاران دعوت کرده که برای پوشش این مراسم به کاخ ریاست جمهوری حضور یابند – خبرنگارانی که در چند ماه گذشته گام به گام و به دقت مذاکرات سیاسی بین نامزدها را دنبال کردند.

گفته شده که این توافقنامه در چهار صفحه آماده شده که براساس آن آقای احمدزی به عنوان رئیس جمهوری اعلام می‌شود و آقای عبدالله فردی را برای تصدی ریاست اجرایی معرفی می‌کند.

در روزهای گذشته هر دو ستاد بر سر تشکیل دولت مشترکی به عنوان "دولت وحدت ملی" توافق کردند که براساس آن قدرت بین هر دو نامزد به صورت مساوی تقسیم می شود، اما چگونگی نتایج انتخابات به عنوان یک مورد اختلافی باقی ماند. این موضوع دیشب حل شد، ولی جزئیات آن هنوز مشخص نیست.

پیش از حصول این توافق، عصر دیروز کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که نتایج نهایی انتخابات را امروز یکشنبه (۳۰ سنبله/شهریور) اعلام می‌کند.

حق نشر عکس
Image caption آقایان عبدالله و غنی با امضای این توافقنامه به جنجال چهارماهه و بن‌بست انتخاباتی پایان می‌دهند

به این ترتیب، انتظار می رود که امروز توافقنامه سیاسی توسط هر دو نامزد با حضور رئیس جمهوری و دیگر رهبران سیاسی کشور در کاخ ریاست جمهوری به امضا برسد و نیز نتایج انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات اعلام شود.

بحران انتخابات افغانستان پس از برگزاری دور دوم انتخابات تا امروز فراز و فرود دشواری را پشت سر گذاشته که خالی از احتمال رفتن کشور به سوی بحران سیاسی و حتی امنیتی نبوده است.

ستاد آقای عبدالله معترض اصلی انتخابات، با طرح ادعای تقلب گسترده به نفع رقیبش، اعتبار آرای انتخابات را زیر سوال برد و در نهایت از تمامی روند انتخابات خارج شد.

این امر پای میانجیگران بین‌المللی از جمله جان کری وزیر خارجه آمریکا را به میان کشاند. باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا بارها با هر دو نامزد گفتگوی تلفنی کرد و وزیر خارجه‌اش بار به افغانستان سفر کرد و در سفر دوم او در توافقنامه‌ای برای تشکیل دولت وحدت ملی بین هر دو نامزد امضا شد.

در روزهای اخیر گفتگوهای فشرده‌ای بین نامزدها در کاخ ریاست جمهوری و سفارت آمریکا صورت گرفت. تا این که دیشب توافقنامه سیاسی آماده امضا شد.