اشرف غنی احمد‌زی رئیس جمهور افغانستان‌ شد

حق نشر عکس AP
Image caption اشرف غنی احمدزی هفته آینده به عنوان رئیس جمهوری سوگند یاد خواهد کرد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج دور دوم انتخابات را بدون ذکر جزئیات از جمله تعداد آرا و درصدی آن اعلام کرد.

احمدیوسف نورستانی رئیس این کمیسیون در نشست مطبوعاتی: "کمیسیون مستقل انتخابات جناب دکتر محمداشرف غنی احمدزی را به عنوان رئیس جمهوری اسلامی افغانستان اعلام می کند."

آقای نورستانی نگفت که آقای احمدزی چقدر رای برده است. رئیس کمیسیون همچنین از عبدالله عبدالله دیگر نامزد انتخابات به عنوان "رئیس اجرایی" نام برد و به هر دوی آنها تبریک گفت.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در سخنان خود از مشکلات امنیتی، بی‎ثباتی سیاسی، نبود فهرست رای‌دهندگان و شناسنامه‌های الکترونیک یادآور شد و افزود که این مشکلات وضعیت را برای برگزاری انتخابات شفاف دشوار کرد.

او افزود: "بنا بر دلایل یاد شده، در انتخابات دور دوم ریاست جمهوری (۲۴ جوزا/خرداد) تقلباتی که از جوانب مختلف به عمل آمده بود و هر دو تیم انتخاباتی آن را مطرح کردند، موجب مشکلات فراوان برای ملت عزیز ما گردید."

حق نشر عکس IEC
Image caption آقای نورستانی گفت که جدا کردن آرای پاک از ناپاک دشوار بود

رئیس کمیسیون انتخابات تاکید کرد که اگرچه بررسی آرای انتخابات "همه جانبه و معتبر" و "از لحاظ مقیاس و تدقیق بی‎سابقه بود" نتوانست باعث رفع همه موارد تقلب شود.

او افزود که نتایج ۱۱۹۴۵ محل رای‌گیری که هر کدام یک صندوق داشت، معتبر دانسته شده و نتایج ۱۲۶۰ محل دیگر ابطال شده است.

به گفته او، نتایج ۹۶۷۷ محل دیگر بازشماری شد که در نتیجه، روند بررسی آرا با ابطال "صدها هزار" رای از هر دو نامزد به پایان رسید.

ساعاتی قبل از اعلام نتیجه انتخابات از سوی آقای نورستانی، هردو نامزد در حضور رئیس جمهوری، رهبران جهادی و دیپلماتهای خارجی توافقنامه تشکیل دولت وحدت ملی را امضا کردند.

این دو نامزد توافق کردند که نتایج انتخابات بدون ذکر جزئیات آماری از سوی کمیسیون انتخابات اعلام شود.

آنها در توافقنامه سیاسی خود تصریح کردند به آنچه که از سوی کمیسیون انتخابات به این صورت اعلام شود، احترام بگذارند.

پیام حامد کرزی

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به اشرف غنی احمدزی که از سوی کمیسیون انتخابات رئیس جمهور اعلام شد، تبرک گفته است.

در خبرنامه‌ای که از سوی ریاست جمهوری به رسانه‌ها فرستاده شد، آمده است که حامد کرزی از "شکیبایی بی مانند مردم افغانستان که با صبر و حوصله خرد سیاسی خود را به نمایش گذاشتند" قدردانی کرده است.

مطالب مرتبط