روزنامه های کابل؛ یکشنبه ۳۰ سنبله

Image caption مذاکرات دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان برای هفته‌ها در جریان بوده است

نمایندگان دو ستاد انتخاباتی افغانستان اعلام کردند که نامزدان ریاست جمهوری این کشور بر سر همه مسایل، از جمله چگونگی اعلام نتیجه انتخابات به تفاهم رسیدند و اکنون توافقنامه تشکیل دولت وحدت ملی آماده امضا است.

امیدواری برای پایان جنجال انتخابات، مهمترین عنوان مطالب تحلیلی روزنامه های ۳۰ سنبله/شهریور کابل است.

نتیجه انتخابات یا پیامد انتخابات؟

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که یکی از نامزدان ریاست جمهوری، معتقد است که روندی که براساس آن آرای دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری بررسی شد، نقص داشت و نتوانست رای‌های اصلی را از جعلی جدا کند.

۸‌صبح نوشته که هر دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، تصور می‌کنند که حیثیت سیاسی و اجتماعی‌شان، در گرو نحوه اعلام نتایج انتخابات است و به همین دلیل در مورد نحوه اعلام آن با هم اختلاف دارند.

۸‌صبح افزوده که دسته‌های انتخاباتی، برای حل اختلاف‌های سیاسی دیگر، از خودشان گذشت و انعطاف نشان دادند، باید در مورد مشکل نحوه اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری، هم انعطاف نشان دهند.

روزنامه ماندگار نیز می نویسد که دولت وحدت ملی از میان صندوق‌های آراء نه، بلکه در اثر یک توافق سیاسی به میان می‌آید.

ماندگار نوشته که مشروعیت حکومت آینده نیز از یک روند دموکراتیک نه، بلکه در نتیجه یک تفاهم سیاسی تامین می شود.

جنجال انتخابات پایان می یابد؟

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که از دو روز بدین‌سو و خصوصا روز گذشته خوشبینی‌های زیادی در مورد گفتگوهای ستادهای انتخاباتی شکل گرفته و مردم جلسه اخیر نامزدان ریاست جمهوری، رهبران جهادی و سران قوای سه‌گانه دولت را به مثابه‌ روزنه‌ای تازه‌ در بن بست سیاسی موجود می‌بینند.

اطلاعات روز نوشته که از آغاز جدال سیاسی بر سر نتیجه انتخابات تاکنون، متحدین سیاسی و شرکای انتخاباتی نامزدان یکی از دلایل اصلی بن بست انتخاباتی بوده است.

نویسنده سرمقاله اطلاعات روز به این باور است "در صورتی‌که نامزدان از جال تیکه‌داران قدرت بیرون نشود، ممکن است سریال انتخابات ماه‌های دیگر نیز ادامه یابد."

روزنامه افغانستان نیز می نویسد که طی دو هفته اخیر میانجگران زیادی تلاش کردند تا بن بست انتخابات را به یک نحوی بشکند و به مشکلات مردم پایان دهد.

افغانستان نوشته که اکنون خبرهایی از پایان جنجالهای انتخاباتی شنیده می شود و مردم اگرچه نسبت به روند موجود زیاد امیدوار نیستند و درباره کارکرد حکومت وحدت ملی آینده نیز شک و تردید دارند؛ اما بازهم به خاطر پرهیز از ناآرامی های بیشتر در کشور به آن رضایت داده اند.

افغانستان افزوده این رضایت مردم به این دلیل است که حداقل افغانستان از ورود دوباره به بحران امنیتی، سیاسی و اجتماعی نجات پیدا می کند و مردم می توانند سالهای آینده را نیز با دلگرمی های بیشتر به کار و بار خود مشغول باشند.

روزنامه دولتی انیس نیز می نویسد که پس از گذشت ماه ها از آغاز روند انتخابات، شور سیاسی جای خود را به خستگی داده است.

انیس نوشته که اکنون گفته می شود که خبرهای خوشی در مورد انتخابات برای مردم این کشور در راه است.

انیس افزوده که نامزدان انتخابات ریاست جمهوری باید پس از رسیدن به قدرت برای حل مشکلاتی که در جریان روند طولانی انتخابات به میان آمده، بکوشند.

مطالب مرتبط