روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۳۱ سنبله

Image caption 'انتخابات افغانستان به روایت تصویر' روزنامه اطلاعات روز

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج دور دوم انتخابات را بدون ذکر جزئیات از جمله تعداد آرا و درصدی آن اعلام کرد. رئیس کمیسیون، اشرف غنی احمدزی را به عنوان رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله را به عنوان رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی اعلام کرد.

اعلام نتایج انتخابات و امضای موافقتنامه تشکیل حکومت وحدت ملی عناوین مهم روزنامه های ۳۱ سنبله/شهریور کابل است.

پایان بن بست انتخابات

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که پایان بن‌بست سیاسی، بدون تردید مورد استقبال مردم افغانستان قرار می‌گیرد، همان‌گونه که جامعه جهانی از آن، با گرمی استقبال کرد.

۸‌صبح نوشته که مردم افغانستان نگران بودند که بن‌بست سیاسی کنونی به تقابل تمام‌عیار و خشونت منجر نشود.

۸‌صبح افزوده که سیاستمداران و سران هر دو دسته انتخاباتی بالاخره درک کردند که یک دسته انتخاباتی در شرایط کنونی، توان حکومت کردن را ندارد و تشکیل دولت وحدت ملی، یک نیاز جدی است. تشکیل دولت وحدت ملی و پایان بن‌بست سیاسی، روند جاری سیاسی را از پیش آمدن یک بحران نجات داد.

اما روزنامه افغانستان می نویسد که اعلام نتایج انتخابات در حقیقت پایان یک بحران بود.

افغانستان نوشته که حکومت جدید که برخاسته از یک بحران به تمام معنا است، باید بحران های بیشمار زیادی دیگری را نیز پشت سر بگذارد.

نویسنده سرمقاله افغانستان نگران آینده است و می نویسد که نارضایی ها و اختلافاتی در میان تیم ها دیده می شود که در صورت بروز آن در هر زمانی، دولت با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد.

روزنامه دولتی انیس نیز می نویسد که انتظار مردم افغانستان برای ختم جنجال های انتخاباتی، با اعلام نتایج انتخابات سرانجام پایان یافت.

انیس نوشته که مردم این کشور امیدوارند اکنون با تشکیل حکومت وحدت ملی، وضعیت این کشور به حالت عادی آن برگردد و تلاش ها برای حل مشکلات به میان آمده از طولانی شدن انتخابات، آغاز شود.

حکومت وحدت ملی

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که پرسش‌های جدی در برابر حکومت وحدت ملی، مردم و نخبگان سیاسی کشور قرار دارد.

نویسنده اطلاعات روز می پرسد که سرنوشت انتخابات و رای مردم چه شد؟ دو تیم انتخاباتی در حکومت وحدت ملی چگونه کار خواهند کرد؟ واقعاً‌ چه ضمانتی برای اجرایی شدن این موافقتنامه وجود دارد؟

روزنامه وحدت نشریه حزب وحدت مردم افغانستان می نویسد که برای فهمیدن این که چرا حکومت وحدت ملی تشکیل شد، درک عمیق از وضعیت افغانستان نیاز است.

وحدت می نویسد که "خرد جمعی نخبگان سیاسی این کشور و همکاران بین المللی ایجاب کرد تا افغانستان به سمت تفرقه پیش نرود. اکنون بسیاری از هواداران دو تیم از این کار راضی نیستند اما اگر موثریت این حکومت در آینده برجسته شود، رضایت از آن نیز حاصل خواهد شد."

روزنامه آرمان ملی نیز می نویسد که مردم افغانستان از تشکیل حکومت وحدت ملی استقبال می کنند.

آرمان ملی نوشته که افغانستان یکی از طولانی ترین انتخابات دنیا را برگزار کرد.

آرمان ملی افزوده که اکنون مردم با استقبال از توافقات صورت گرفته، باور دارند که افغانستان از وضعیت بحرانی کنونی نجات خواهد یافت.

پایانی برای یک آغاز

روزنامه سخن جدید نوشته که امضای موافقتنامه تشکیل دولت وحدت ملی در حقیقت بی احترامی به اراده ملتی بود که با قبول خطر پای صندوق های رای رفتند.

با این وجود نویسنده سرمقاله سخن جدید از تشکیل این حکومت به عنوان یک آغاز جدید یاد کرده و نوشته که اکنون باید از تمامی ظرفیت های موجود سیاسی و اجتماعی برای مدیریت سالم کشور استفاده شود.

اما روزنامه راه مدنیت امضای موافقتنامه تشکیل حکومت وحدت ملی را گامی مثبت پس از ماه ها سردرگمی، خوانده است.

راه مدنیت می نویسد که نفس امضای این موافقتنامه قدمی نیک است زیرا ممکن بود تنش ها تبدیل به بحران شود.

راه مدنیت افزوده که اکنون سیاست مداران این کشور باید کشمکش ها را کنار گذاشته و برای بهبود وضعیت اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کار کنند.

روزنامه صدای شهروند نیز می نویسد که تن دادن به تشکیل حکومت وحدت ملی، به معنای پذیرش اصل عدالت در توزیع منابع ثروت و قدرت است.

صدای شهروند نوشته که عبور از شرایط کنونی کشوری که دچار کاستی ها و مشکلات فراوان در عرصه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است، تنها در گرو همکاری و همراهی جدی همگان است.

مطالب مرتبط