'طالبان ده‌ها نفر را در غزنی کشتند'

Image caption ولسوالی اجرستان ولایت غزنی 120 کیلومتر با مرکز این ولایت فاصله دارد

مقام‌های ولایت غزنی، در جنوب افغانستان می‌گویند گروه طالبان ده‌ها نفر را در ولسوالی اجرستان ولایت غزنی کشته و دست کم ده تن از آنها را سر بریده است.

مقام‌های امنیتی این ولایت به بی‌بی‌سی گفته اند که نیروهای امنیتی در ۶ کیلومتری ولسوالی اجرستان قرار دارند و جنگ ادامه دارد. مقام های امنیتی همچنین می گویند که تا به حال ۲۰ طالب کشته و ۱۵ تن دیگر زحمی شده اند.

محمد علی احمدی معاون والی غزنی به بی‌بی‌سی گفت بیش از هفتاد نفر در جریان دو هفته گذشته در جنگ کشته شده اند.

او افزود: طالبان پس از آن‌که بر شماری از قریه های مشرف به مقر ولسوالی اجرستان مسلط شدند، بیش از هفتاد خانه را آتش زدند و ۱۵ نفر را به جرم همکاری با دولت، سربریدند که شماری از آنها زنان و کودکان هستند.

معاون والی غزنی می‌گوید، گروه طالبان به سلاح سنگین و پیشرفته مسلح اند و نیروهایی که برای حمایت از مرکز غزنی به اجرستان اعزام شده اند، در راه به کمین خورده اند و مین‌گذاری راه های منتهی به اجرستان کار نیروهای امنیتی را دشوار کرده است.

معاون والی غزنی می‌گوید اگر نیروهای هوایی و کماندو به حمایت ولسوالی اجرستان نشتابند، این ولسوالی سقوط خواهد کرد و امکان وقوع یک فاجعه انسانی بعید نیست.

اما عبدالجامع جامع رئیس شورای ولایتی در تماس با بی‌بی‌سی گفت شمار کشته شده‌ها بیش از ۱۰۰ نفر است.

او گفت طالبان مواشی ساکنان محل را نیز کشته و درختان را قطع کرده اند.

رئیس شورای ولایتی غزنی افزود آنها از دو هفته قبل با مقام‌های امنتی وزارت دفاع و داخله تماس گرفتند و در مورد وضعیت خطرناک ولسوالی اجرستان خبر داده بودند اما به گفته او مقام‌های بلند پایه امنیتی درگیر مسایل سیاسی و انتخابات بودند و به هشدارهای آنان توجهی نکردند.

این درحالی است که هفته گذشته معاون والی غزنی گفت که طالبان مسیر رفت و آمد پنج ولسوالی غزنی به مرکز این ولایت را مین‌گذاری کرده اند.

ولسوالی اجرستان، دورترین ولسوالی غزنی از مرکز این ولایت است و ۱۲۰ کیلومتر با مرکز ولایت غزنی فاصله دارد.

اجرستان با ولایت ارزگان در غرب و دایکندی در شمال هم مرز است. در سالهای گذشته نیز گروه طالبان در این ولسوالی نفوذ داشته و سعی کرده اند این ولسوالی را از کنترل دولت خارج کنند.

اوایل ماه سپتامبر مرکز ولایت غزنی شاهد حمله سنگین طالبان بود.

در این حمله که ۱۹ مهاجم انتحاری، به ریاست امنیت ملی غزنی حمله کردند. این حمله سه کشته و ۱۳۶ مجروح بجا گذاشت.

مطالب مرتبط