نیکولاس هیسم فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان شد

حق نشر عکس UNAMA
Image caption آقای هیسم در زمان ریاست جمهوری نلسون ماندلا رهبر فقید افریقای جنوبی، سرمشاور حقوقی دفتر ماندلا بود

سازمان ملل اعلام کرده که بان کی مون دبیر کل سازمان ملل نیکولاس هیسم اهل افریقای جنوبی را به عنوان فرستاده ویژه خود برای جانشینی یان کوبیش تعیین کرده است.

آقای کوبیش دیپلمات اسلواک از ۲۳ نوامبر ۲۰۱۱ به این سو فرستاده ویژه آقای بان در افغانستان بود که نظارت بر انتخابات جنجالی ریاست جمهوری سال ۱۳۹۳ افغانستان، از مهمترین کارهای او در این مقام شمرده می‌شود.

سخنگوی دبیر کل سازمان ملل گفته که نماینده بعدی سازمان ملل در افغانستان نیکولاس هیسم خواهد بود که از سال ۲۰۱۲ به این سو معاون سیاسی آقای کوبیش بوده است.

آقای هیسم حقوق‌دان است و در گذشته در دفتر دبیر کل سازمان ملل و پیش از آن از ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ به عنوان رئیس دفتر حمایت از تدوین قانون اساسی در چهارچوب ماموریت سازمان ملل در عراق کار کرده است.

حق نشر عکس UNAMA
Image caption نظارت بر انتخابات از مهمترین کارهای آقای کوبیش در افغانستان بود

دفتر هیئت کمک سازمان ملل در کابل در شرح زندگینامه آقای هیسم نوشته که او در زمان ریاست جمهوری نلسون ماندلا رهبر فقید افریقای جنوبی، سرمشاور حقوقی دفتر ماندلا بود.

او متولد ۲۱ اپریل ۱۹۵۲ و برنده یک جایزه ادبی در افریقای جنوب است.

نماینده جدید سازمان ملل در افغانستان، ریاست دفتر هیئت کمک سازمان ملل در افغانستان، یوناما، را به عهده خواهد گرفت که از سال ۲۰۰۲ به درخواست دولت وقت افغانستان برای کمک به دولت این کشور در زمینه تامین صلح و هماهنگی کمک‌های جامعه جهانی ایجاد شد.

یوناما در سالها اول تشکیل خود از قدرت زیادی برخوردار بود، اما به مرور زمان نقش اولیه خود را از دست داد و در حال حاضر در تحولات سیاسی افغانستان نقش کمتری دارد.

مطالب مرتبط