کرزی حکم اعدام پنج عامل تجاوز جنسی گروهی در پغمان را امضا کرد

حق نشر عکس AP
Image caption آقای کرزی قبلا گفته بود که در امضای حکم اعدام این افراد تاخیر نمی‌کند

سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفته که حامد کرزی حکم اعدام پنج عامل تجاوز جنسی گروهی در پغمان را امضا کرده است.

ایمل فیضی در توییترش نوشته: "رئیس جمهور کرزی حکم اعدام پنج مجرمی را که مرتکب تجاوز جنسی و آدم ربایی در پغمان شده بودند، امروز امضا کرد."

این افراد روز ۳۱ اسد/مرداد به همراه با شماری دیگر از مهمانان یک جشن عروسی را در منطقه ده عربان ولسوالی پغمان در شمال غرب کابل متوقف کردند، پول نقد و زیورات آنها را دزدیدند و در باغی به چهار مهمان زن تجاوز جنسی گروهی کردند.

منابع بیمارستانی و قضایی گفته‎اند که قربانیان بین ۱۸ تا ۳۵ سال سن دارند و به آنها به صورت "وحشیانه‌ای" و از جمله به قربانی هجده ساله بیش از ده بار تجاوز شده و یکی از قربانیان حامله است.

جرم آنها زنای به عنف، سرقت مسلحانه و آدم‌ربایی خوانده شده است. دادگاه آنها را به جرم سرقت مسلحانه محکوم به اعدام، به جرم آدم‌ربایی ۲۰ سال و به جرم زنای به عنف ۱۵ سال زندان محکوم کرد.

دادگاه ابتدایی/بدوی دو تن دیگر را هم به جرم ارتکاب به آدم‌ربایی در این رویداد محکوم به ۲۰ سال زندان کرد، اما دادگاه استیناف آنها را از این رویداد برائت داد اما قاضی گفت که آنها در مورد دیگری مرتکب دزدی شده بودند.

Image caption درخواست اعدام برای عاملان تجاوز جنسی گروهی در پغمان به صورت گسترده مطرح شد

به دنبال رسانه‌ای شدن این رویداد، افکار عمومی در افغانستان به‌ شدت برانگیخته شد و حامد کرزی گفت که شخصاً این پرونده را دنبال می‌کند.

او تاکید کرده بود که اگر دادگاه، عاملان تجاوز گروهی پغمان را محکوم به اعدام کند، در امضای این حکم تاخیر نخواهد کرد.

آقای کرزی همچنین قبلاً گفته که حکم اعدام این افراد باید به صورت علنی اجرا شود، اما سخنگوی او نگفته که حکم دادگاه در مورد آنها کی و چگونه اجرا می‌شود.

حامد کرزی که تا دو روز دیگر قدرت را رسماً به جانشینش اشرف غنی احمدزی تحویل می‌دهد، با امضای حکم اعدام این پنج تن، یکی از وعده‌های خود درباره دادخواهی از عاملان تجاوز جنسی را عملی می‌کند.

منابع پلیس کابل گفته‌اند که سه تن از متهمان این رویداد فراری هستند، ولی به زودی دستگیر خواهند شد. تا حال که ۳۵ روز از آن می‌گذرد، بازداشت نشده‌اند.

مطالب مرتبط