روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۵ میزان

حق نشر عکس 8am
Image caption عکس و تیتر، روزنامه هشت صبح

دیروز مقام‌های ولایت غزنی، در جنوب افغانستان اعلام کرد که گروه طالبان ده‌ها نفر را در ولسوالی اجرستان ولایت غزنی کشته و دست کم ده تن از آنها را سر بریده است. روزنامه‌های امروز کابل بیشتر به وضعیت امنیتی این ولسوالی پرداخته اند.

جامعه باز نوشته است که پایتخت فرهنگی بودن جهان اسلام برای غزنی مهم نیست و این اهمیت ندارد که روزگاری عروس‌البلاد شرق بود و امروز جایگاه ویژه‌ای نزد اهل فرهنگ دارد، بخش عمدۀ تاریخ ادب و سیاست ما به غزنی می‌رسد.

نویسنده این روزنامه در ادامه تاکید کرده که غزنی شناسه تاریخی یک‌فرهنگ است و نمی توان فراموش کرد و فرو‌ریختن بالاحصار را شاهد بود و به تماشای ویرانی باغ فیروزه‌ای نشست.

در ستون نگاه جامعه این روزنامه آمده که غزنی شهر فراموش شده و اسیر هیولای طالب و تروریسم را دریابند.

به باور نویسنده این روزنامه، غزنی اگر سال‌ها زیر پای دهشت و وحشت له می‌شد و اگر مردمانش دیری است آرامش و امنیت را گم کرده‌اند و اگر به چنگ طالبان افتادن و آزار و اذیت‌شان به دست افراد گروه طالبان به امر عادی بدل شده است؛ اما تاکنون با مرگ و بریده‌شدن سرشان، کنار نیامده‌اند.

این روزنامه افزوده که راه‌های ارتباطی بسته است و ساکنان ولسوالی‌ها عملاً در محاصره گروه طالبان‌اند. اجرستان زیر آتش طالبان می‌سوزد و مردم اصرار بر زنده‌ماندن دارند.

'طالبان در غزنی "قتل‌عام" کرده‌اند'

روزنامه ۸صبح نیز با چاپ گزارشی نوشته است که مقام‌های محلی در ولایت غزنی گفته‌اند، طالبان از یک هفته پیش حملات سنگینی را بر ولسوالی اجرستان این ولایت آغاز کرده و ۱۲ تا ۱۵ تن از اعضای خانواده‌های پلیس محلی را که شامل زنان و کودکان می‌شد سر بریده‌اند. به‌گفته مقام‌های غزنی، در این جنگ بیش از ۱۰۰ تن کشته شده و ۴۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

این روزنامه افزوده که علاوه بر کشتار مردم، طالبان حدود ۲۰۰ خانه را نیز آتش زده‌اند و نگرانی مقام‌های غزنی این است که اگر گروه طالبان به سراسر ولسوالی تسلط یابند، قتل عام دیگری به راه خواهند انداخت و خانواده‌های پلیس و کارمندان دولتی را که با گروه طالبان همکار نیستند، از بین خواهند برد.

'غزنی، شهری که هرروز تنگ تر می‌شود'

سرمقاله نویس روزنامه اطلاعات روز نیز نوشته است که امنیت ولایت غزنی در وضعیت شکننده‌ای قرار دارد. گروه طالبان و دیگر گروه‌های ترورویستی از چند ماه بدین‌سو حملات سنگینی را در این ولایت آغاز کرده‌اند. از یک هفته بدین‌سو در کنار گروه طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی، بعضی از مقامات محلی از فعالیت داعش در شماری از نقاط این ولایت خبر داده است.

نویسنده این روزنامه افزوده که مقام‌های ولایت غزنی گفته‌اند که شبه نظامیان متفاوتی با پوشش مخصوص و تجهیزات پیش‌رفته در چندین ولسوالی این ولایت سر برآورده‌اند که بیرق‌های سیاه با شعار زنده باد داعش را بلند کرده‌اند. این گروه‌ها در مسیر راه‌ها، مسافرین را مورد بازجویی قرار می‌دهند و تاکنون چندین تن از شهروندان بی‌گناه را به گونه‌ای بی‌رحمانه‌ای کشته‌اند.

سرمقاله نویس اطلاعات روز با اشاره به وضعیت نابسان ولسوالی اجرستان افزوده است که بدون تردید غزنی در وضعیت فاجعه باری قرار دارد. کشته شدن بیش از صد تن در طول دو یا سه روز، مسلما یک فاجعه انسانی است. این تنها ولسوالی اجرستان نیست که در زیر تهدید طالبان مسلح دولت قرار دارد؛ بلکه هم اکنون در چندین ولسوالی دیگر وضعیت نابسامان است.

این نویسنده تاکید می‌کند که غزنی به باد فراموشی سپرده شده و ناامنی در غزنی و سکوت مطلق حکومت در برابر آن، زمینه‌ها‌ی خوبی را برای نفوذ و حضور داعش و فعال شدن دیگر گروه‌های تروریستی در این ولایت فراهم می‌سازد.

'یکسان سازی گروه طالبان و داعش'

روزنامه چراغ با نقل از معاون والی غزنی نوشته که پرچم و شیوه پوشش نیرو‎های درگیر در ولسوالی اجرستان ولایت غزنی شباهت زیادی به گروه داعش دارد، اما این افراد شبه نظامیان گروه طالبان هستند که از این نام و نشان استفاده می‌کنند.

حق نشر عکس daily afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

نویسنده چراغ معتقد است که تعدادی از اعضای شورای کویته که در غزنی هستند که با گروه داعش بیعت کرده‌ و بخاطر جلب توجه، این گروه تروریستی، خود را طرفدار گروه داعش می‎خوانند. این گروه بخاطر جلب اعتماد بین مردم غزنی از حساسیت‎های مذهبی نیز استفاده می‎کنند و کسانی را که مورد هدف قرار می‌دهند نیز بر همین اساس است.

چراغ افزوده که گروه‎های تروریستی نوظهور در ولایت غزنی با استفاده از شگردهای گروه داعش، سبب ایجاد رعب و وحشت در میان مردم شده‌اند که در آخرین مورد، دیروز دو غیرنظامی و یک نفر از اعضای دادگاه این شهر که چند روز قبل توسط این گروه ربوده شده بودند، با فجیع‎ترین حالت به قتل رسیده و در کنار جاده رها شدند.

نویسنده این روزنامه مدعی شده که شکی نیست که تمام این هماهنگی‌ها میان داعش، گروه طالبان و هر گروه تروریستی دیگر تنها با همکاری و طبق خواسته‌ای کاخ سفید امکان پذیر است.

'طالبان خانه‎ها و درختان را نیز آتش زدند'

روزنامه ماندگار نیز نوشته است که ۵۰۰ افراد وابسته به گروه طالبان با حمله به منطقه استراتژیک اجرستان، طی پنج روز گذشته بیش از ۱۰۰ غیرنظامی را کشتند.

به عقیده نویسنده این روزنامه درگیری اجرستان چالش بزرگی برای رئیس‌جمهوری جدید افغانستان و نیروهای امنیتی کشور محسوب می‌شود که در پایان سال جاری میلادی با خروج سربازان خارجی با آن رو به رو می‌شوند. کنترل اجرستان در حدود ۲۰۰ کیلومتری کابل، به گروه شبه‌نظامی طالبان این فرصت را می‌دهد تا حملاتی را در ولایت‌های ارزگان و دایکندی انجام دهد.

این روزنامه از معاون والی ولایت غزنی نقل قول کرده که اگر نیروهای هوایی و کماندو به حمایت نیروهای امینتی در اجرستان نشتابند، این ولسوالی سقوط خواهد کرد و امکان وقوع یک فاجعه انسانی بعید نیست.

منطقه اجرستان، دورترین منطقه غزنی از مرکز این ولایت است و ۱۲۰ کیلومتر با مرکز ولایت غزنی فاصله دارد. اجرستان با ولایت ارزگان در غرب و دایکندی در شمال هم مرز است.

'غزنی را دریابید!'

روزنامه سخن جدید نیز نوشته است که صدای آژیر خطر بیشتر از زمان دیگری این روزها با گوش غزنی و غزنویان آشناست، قبلا مخالفان در این ولایت وحشت و دهشت ایجاد می‌کرد و اینبار داعش نیز در این سرزمین فرهنگ ساز و تمدن پرور پرچم برافراشته است.

این روزنامه با اشاره به حادثه روزهای گذشته در ولسوالی اجرستان ولایت غزنی نوشته که تشابه این حادثه با آنچه در عراق و سوریه صورت گرفته بسیار است و از همین جهت این خطر یک نزاغ داخلی مستمر در افغانستان نیست بلکه خطر اینبار خطر جهانی است.

سرمقاله نویسن این روزنامه نیز نوشته است که غزنی را دریابید زیرا فردا خیلی دیر است و فاجعه در راه .

'رویدادهای غزنی جدی گرفته شود'

نویسنده روزنامه افغانستان نیز نوشته است که در این روزها مردم غزنی با مشکلات زیادی امنیتی دست و پنجه نرم می‌کنند. هر روز جنازه‌های عزیزان شان را از مسیر راه‌های منتهی به مرکز غزنی تحویل می‌گیرند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که در بیرحمانه ترین اقدام، شب جمعه نیروهای گروه طالبان بر مرکز ولسوالی اجرستان حمله کردند و پس از شکست نیروهای امنیتی تمام مناطق این ولسوالی را تحت کنترل خود درآوردند. اما این بار طالبان تنها به کشتن نیروهای امنیتی و کارمندان دولتی اکتفا نکردند؛ بلکه به یک قتل عام وسیع در این منطقه دست زدند.

نویسنده افغانستان افزوده که تاکنون گروه طالبان از کشتن نیروهای امنیتی، کارمندان دولتی و برخی افراد سرشناس دیگر دریغ نمی‌کردند، اما هیچگاه به طور مستقیم خود را بامردم درگیر نکرده بود. راهها را به روی آنها نبسته و خانه‌های آنها را آتش نزده است. رویکرد این نیروها در اجرستان اولا در چندسال اخیر بی‌سابقه بوده و ثانیا شباهت زیادی با عملکردهای داعش در عراق و سوریه دارد.

روزنامه دولتی اصلاح نیز نوشته است که گروه طالبان و ترویستهای چند ملیتی با استفاده از فضایی سیاسی کشور که پس از انتخابات ۲۴ جوزا به وجود آمد و چالشهای را در ابعاد مختلف سیاسی، امنیتی و اقتصادی به میان آورد، دست به حملات تروریستی و تخریبی زده‌اند و زندگی عادی مردم را در برخی ولسوالیهای هلمند و غزنی با مشکل روبرو کرده است.

این روزنامه با اشاره به حوادث اخیر در ولسوالی اجرستان ولایت غزنی نوشته است که تقاضای مردم افغانستان از نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان این است تا بر وعده‌های شان مبنی بر مبارزه علیه تروریسم صادقانه عمل نمایند و پایگاه اصلی تروریسم را در آن سوی مرز افغانستان هدف قرار دهد.

مطالب مرتبط