مقامات غزنی: کماندوهای ارتش مانع سقوط ولسوالی اجرستان شدند

حق نشر عکس 8am
Image caption عکس و تیتر امروز، هشت صبح

محمدعلی، احمدی والی ولایت غزنی درجنوب افغانستان تایید کرد که بعد از فرود آمدن نیروهای کماندوی ارتش افغانستان به ولسوالی اجرستان این ولایت، وضعیت امنیتی به نفع نیروهای افغان تغییر کرده و خطر سقوط این ولسوالی کاهش یافته است.

او در ادامه به بی‌بی‌سی گفت که ساعت ۵ عصر روز گذشته نیروهای کماندوی ارتش به منطقه رسیدند و توانستند که محاصره این ولسوالی را بشکنند و بعد به واحدهای نیروهای پلیس محلی که در روستایی هزارگی در محاصره نیروهای گروه طالبان بودند با شکستن محاصره آنان، ملحق شوند.

آقای احمدی گفت که عملیات پاکسازی مخالفین توسط این نیروها تا ساعت ۱۰ شب گذشته به وقت محلی ادامه داشت.

او گفت با اعزام این نیروها، روحیه نیروهای محلی امنیتی افغانستان افزایش یافت و نیروهای مخالف دولت نیز به داخل خانه‌های مسکونی پناه گرفتند و نیروهای غیر نظامی را سپر قراردادند.

آقای احمدی تاکید کرد که دراین درگیری ۱۵ نفر از نیروهای مخالف زخمی شدند که هویت دو شهروند خارجی در میان زخمی‌ها تثبیت شده‌است.

معاون والی غزنی گفت که بعد از این درگیری‌ها، نیروهای مخالف دولت به روستاهای آخند خیل، یحیی خیل، محمدخیل و ازره دوباره بازگشته و سنگر گرفتند.

او تاکید کرد که نیروهای کماندوی ارتش افغانستان اکنون به گروهای کوچک تر تقسیم شده و برای پاکسازی نیروهای مخالف به روستاها رفته‌اند.

آقای احمدی گفت که مردم محل در این ولسوالی صبح امروز وقتی چهار نفر از نیروهای مخالف را اسیر کردند، به دلیل اینکه نیروهای مخالف روزهای گذشته دست به کشتار بستگان این مردم زده بودند، آنان را در ملا عام به دار آویختند.

او گفت که درگیری اکنون ادامه دارد و فرماند پلیس ولایت غزنی که در منطقه کوتل خون در مرز ولسوالی ناهور و اجرستان قبلا گیر مانده بود، عملیات خود را به سمت اجرستان آغاز کرده است.

به گفته معاون والی ولایت غزنی در این درگیری مخالفین دولت که تعداد آنها به صدها نفر می‌رسد، از اسلحه‌های پیشرفته تری نسبت به گذشته استفاده می‌کنند و سلاح‌های ضد هوایی آنها شب گذشته مشکلات زیادی را برای نیروهای هوایی ارتش برای پیاده کردن نیروهای کماندو به مرکز ولسوالی اجرستان ایجاد کرده بود.

او خواستار گسترش این عملیات شده و گفت که نیروهای مخالف دولت اغلب مسیر منتهی به این ولسوالی را مین‌گذاری می‌کنند و برای تامین امنیت بهتر این ولسوالی نیروهای مخالف باید به صورت کامل از این ولسوالی بیرون رانده شوند تا مشکل امنیتی این ولایت حل گردد.

مقام‌های ولایت غزنی، در جنوب افغانستان دیروز به بی‌بی‌سی گفته بودند که گروه طالبان ده‌ها نفر را در ولسوالی اجرستان ولایت غزنی کشته و دست کم ده تن از آنها را سر بریده اند.

وضعیت امنیتی ولایت غزنی در روزهای گذشته باعث نگرانی مطبوعات افغانستان شد و اغلب روزنامه‌های امروز کابل به آنچه در غزنی می‌گذرد، اعتراض کردند.

مطالب مرتبط