رولا غنی؛ بانوی اول لبنانی‌الاصل افغانستان

حق نشر عکس AP

رولا سعاده غنی، در شهر بیروت، پایتخت لبنان به دنیا آمده است.

او از فردا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۴، به ارگ ریاست جمهوری خواهد رفت و حداقل برای پنج سال آینده، بانوی اول افغانستان خواهد بود.

اطلاعات زیادی در مورد زندگی خصوصی و سیاسی خانم رولا غنی در دست نیست.

نخستین و تا حالا آخرین بار، در روز جهانی زن (۸ مارس) در اوج مبارزات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، در کابل ظاهر شد و به زبان فارسی سخنرانی کرد.

آشنایی او با اشرف‌غنی احمدزی رئیس جمهوری جدید افغانستان، به چهل سال پیش بر می‌گردد. زمانی که آقای احمدزی در دانشگاه آمریکایی بیروت دانشجو بود با هم آشنا شدند و ازدواج کردند. برادر خانم رولا، فواد نام دارد و استاد اشرف‌غنی احمدزی بوده.

ثمره ازدواج رولا غنی و اشرف‌غنی احمدزی یک دختر و یک پسر است.

خانم رولا نیز در دانشگاه آمریکایی بیروت درس خوانده است، در رشته روزنامه نگاری لیسانس دارد و در روابط بین‌الملل تا مقطع فوق‌ لیسانس تحصیل کرده است.

منابع نزدیک به خانواده آقای غنی می‌گویند که چهل سال پیش که با آقای احمدزی ازدواج کرد، برای اولین بار به افغانستان سفر کرد و به بیشتر ولایت‌های این کشور سر زد.

پس از آن تا اوایل برقراری حکومت موقت به رهبری حامد کرزی، با آقای احمدزی در آمریکا بود، اشرف‌غنی احمدزی مشغول تحصیل بود و او به عوان فعال حقوق زن و کودک کار می‌کرد.

خانم رولا غنی پس از سال ۲۰۰۲ به افغانستان آمد و ساکن کابل شد.

نزدیکان خانم رولا می‌‎گویند که او شهروندی افغانستان را دارد و در انتخابات ریاست جمهوری هم رای داده است. او به زبان‌های انگلیسی، فرانسه، عربی، فارسی و پشتو صحبت می‌کند.

فعالان زن در کابل امیدوارند رولا غنی پشت پرده سنت حاکم در افغانستان نماند و فعالانه برای زنان این کشور کار کند.

اشرف غنی احمدزی اخیرا در جمعی از زنان گفته که در حکومت جدید، دفتر بانوی اول به زودی گشایش خواهد یافت و در بخش کمک به بیجاشدگان، زنان و کودکان فعال خواهد بود.