روزنامه های کابل؛ یکشنبه ششم میزان

Image caption قرار است مراسم تحلیف رئیس جمهوری و رئیس اجرایی دولت جدید افغانستان فردا برگزار شود

قرار است مراسم تحلیف رئیس جمهوری و رئیس اجرایی دولت جدید افغانستان فردا برگزار شود. حدود ۱۴۰۰ مهمان داخلی و خارجی در این مراسم شرکت خواهند داشت.

مراسم تحلیف و آغاز کار رئیس جمهوری جدید، احتمال امضای موافقتنامه امنیتی و ناامنی ها در ولایت غزنی افغانستان، مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ششم میزان/مهر کابل است.

مراسم تحلیف و آغاز کار دولت جدید

روزنامه ۸صبح می نویسد که فردا روز مهمی در تاریخ سیاسی این کشور است زیرا قرار است برای اولین‌بار ارگ ریاست‌جمهوری، شاهد انتقال مسالمت‌آمیز قدرت باشد.

۸‌صبح نوشته که "زمامداران کابل حداقل در چهار دهه اخیر، از طریق کاربرد زور از سوی مخالفان‌شان، مجبور به ترک ارگ شده‌اند. اما فردا قرار است بدون اعمال زور، آقای کرزی، قدرت را به دولت وحدت ملی واگذار کند و بازنشسته شود."

روزنامه افغانستان می نویسد که تحلیف ریاست جمهوری جنجال های انتخاباتی را به پایان می برد و دیگر از تیم سازی ها خبری نخواهد بود و تمام این تیم ها باید یکجا دولت افغانستان را بسازند.

افغانستان نوشته که حکومت جدید با مشکلات بیشتری روبرو است و نیاز است تا دولتمردان جدید برای تحکیم قدرت دولت و مبارزه با مشکلات و چالش ها تلاش کنند.

روزنامه سخن جدید نیز می نویسد که فردا پس از تحلیف، دوره عملی کردن وعده های رئیس جمهوری آغاز می شود.

سخن جدید نوشته که رئیس جمهوری جدید نباید وعده هایش را فراموش کند و باید آنها را جدی گرفته و عملی کند.

چراغ سبز برای امضای موافقتنامه امنیتی

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که رئیس جمهوری جدید گفته که در فردای روز تحلیف، موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا را امضا خواهد کرد.

اطلاعات روز نوشته که امضای موافقت‌نامه‌ امنیتی با آمریکا و ناتو در دو سال گذشته به یک روند جنجالی، خسته‌کننده و طولانی تبدیل شده است.

اطلاعات روز افزوده که "رئیس جمهور غنی می‌داند که دولتش به کمک‌های نظامی، مالی و اقتصادی آمریکا ضرورت جدی دارد و امضای موافقتنامه‌ با آمریکا لازمه‌ اصلی دوام کمک‌ها‌ست."

به باور نویسنده اطلاعات روز، امضای موافقتنامه امنیتی، چراغ سبزی است به این معنا که دولت جدید افغانستان می‌خواهد رابطه‌ گرم، محکم و همکاری‌های نزدیک با ایالات متحده‌ آمریکا داشته باشد.

روزنامه افغانستان نیز می نویسد که امضای موافقتنامه امنیتی باید از اولویت های کاری رئیس جمهوری جدید باشد.

افغانستان نوشته که حضور جامعه جهانی در افغانستان و قانونمند شدن حضور نظامی خارجی می تواند بر امنیت کشور تاثیر مهمی داشته باشد و به تبع آن، امنیت تاثیر مثبتی بر اقتصاد و ورود سرمایه و پول به کشور خواهد گذاشت.

روزنامه آرمان ملی نیز می نویسد که رئیس جمهوری جدید باید بی درنگ موافقتنامه امنیتی را با آمریکا امضا کند.

آرمان ملی نوشته که برای بازسازی و بهبود وضعیت کشور، باید امنیت در کشور تامین شود و برای تامین امنیت، باید نیروهای امنیتی تجهیز و تقویت شود و تجهیز و تقویت نیروهای امنیتی ارتباط مستقیم با امضای موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا دارد.

ناامنی ها درغزنی

روزنامه صدای شهروند می نویسد که در ماه های اخیر وضعیت امنیتی در ولایت غزنی بسیار وخیم شده است و این ولایت در ماه اخیر با موجی از حملات مخالفان دولت رو به رو شده است.

صدای شهروند نوشته که این ناامنی ها مردم این ولایت را بسیار نگران ساخته است.

صدای شهروند برای مهار نشدن این حملات از مسئولان ولایتی انتقاد کرده و نمایندگان این ولایت در شورای ملی را نیز مقصر دانسته است.

صدای شهروند به تاکید از نهادهای امنیتی افغانستان خواسته که ناامنی در این ولایت را جدی گرفته و هر چه زودتر برای پاکسازی این ولایت از مخالفان، دست به کار شوند.

روزنامه ماندگار نیز از سیاست دولت آقای کرزی در مقابل طالبان انتقاد کرده و می نویسد که قوت امروز گروه های مخالف نتیجه مدارا با آنهاست.

ماندگار نوشته "از دولت و حکومت آینده به رهبری اشرف‌غنی احمدزی و داکتر عبدالله عبدالله انتظار داریم و می‌خواهیم که از سیاست ناکام نرمش با طالبان درس بگیرند و یک برنامه جدید و قاطع برای مهار خشونت‌ها و سرکوب جنگجویان طالب، تدوین کنند."

مطالب مرتبط