اشرف غنی احمدزی خطوط اساسی سیاست دولتش را تشریح کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای احمدزی امروز به عنوان رئیس جمهور جدید افغانستان سوگند یاد کرد

اشرف غنی احمدزی، رئیس جمهور جدید افغانستان بعد از انجام مراسم تحلیف، در حضور مهمانان داخلی و خارجی، خطوط اساسی دولتش را در امور داخلی و خارجی اعلام کرد.

در مراسم امروز علاوه بر آقای احمدزی، عبدالله عبدالله به عنوان رئیس اجرائی، عبدالرشید دوستم معاون اول و سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری و محمد خان و محمد محقق نیز به عنوان معاونان آقای عبدالله ادای سوگند کردند.

در این مراسم احمدضیا مسعود هم به عنوان نماینده فوق العاده رئیس جمهوری در امور اصلاحات و حکومتداری خوب معرفی و سوگند وفاداری یاد کرد.

اصلاح سیستم قضایی

یکی از چالش‌های عمده در افغانستان، فساد در دستگاه قضایی است که همواره مورد انتقاد مردم و جامعه جهانی بوده و گفته شده که به دلیل فساد در دستگاه قضایی این کشور، در خیلی موارد قضایی مردم برای حل دعواهای حقوقی خود به گروه طالبان مراجعه کرده‌اند.

به گمان مردم افغانستان فساد گسترده در این نهاد باعث شده که ناامنی افزایش یابد و نیروهای مخالف دولت تقویت گردند.

آقای احمدزی امروز اعلام کرد که دولت او صلح پایدار می‌خواهد و صلحی که با عدالت توام نباشد، ناپایدار است و برای رسیدن به عدالت باید دستگاه قضایی این کشور اصلاح شود.

او به مردم افغانستان وعده سپرد که از تمام صلاحیت‌های خود برای اصلاح نظام قضایی استفاده خواهد کرد و برای انجام اصلاحات در قوه قضائیه یک کمیته با صلاحیت ایجاد خواهد کرد.

رئیس جمهوری جدید افغانستان گفت که دادگاه عالی افغانستان باید در مدت یک ماه، تمام دادگاه‌ها و قضات را بر اساس "اصل مکافات و مجازات" ارزیابی کند.

تفکیک قوا

حق نشر عکس Reuters
Image caption در مراسم امروز عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان نیز سوگند خورد

یکی از موضوعاتی که همواره در افغانستان خبر ساز شده دخالت نمایندگان شورای ملی این کشور در امور حکومتی است. مجتبی پتنگ، وزیر داخله/کشور پیشین افغانستان که توسط مجلس نمایندگان سلب صلاحیت شد، اعلام کرده بود که در حدود چهار ماه بیش از ۱۵ هزار عریضه از سوی نمایندگان به این وزارت رسیده است که حاوی خواسته‌های غیر قانونی بوده است.

آقای احمدزی با اشاره به این موضوع از نمایندگان مجلس خواست که دیگر خواستار ملاقات شخصی با وزیران نباشند. او گفت: "از آنها می‌خواهیم که از ارائه پیشنهاد تقرر و انفکاک مخصوصا در ادارات امنیتی خودداری کنند."

تداخل کاری وزارت خانه‌های مختلف و عدم هماهنگی این نهادها در اجراء پروژه‌های توسعه‌ای باعث مشکلاتی در گذشته شده بود ولی آقای احمدزی امروز با اشاره به این مشکلات، برنامه مشخص خود را اعلام کرد.

او با اشاره به صلاحیت‌های رئیس جمهوری به عنوان رئیس قوای سه گانه دولت، بر عدم تداخل کاری و پایان فعالیت‌های موازی بین وزارتخانه‌ها و دیگر نهادهای دولتی تاکید کرد.

رئیس جمهوری جدید افغانستان تاکید کرد که با مسئولان هر وزارتخانه، تعهدنامه‌ای امضا خواهد کرد تا برای دفع "علل پدیده شوم فساد" اقدامات همه جانبه صورت گیرد.

تامین و مصارف بودجه

در حال حاضر مرکز‌گرایی و تصمیم به مصرف بودجه از طریق ادارات مرکزی یکی از چالش‌های عمده و دلیل ناکارا بودن طرح‌های توسعه‌ای افغانستان در ولایت‌ها ذکر شده است.

تاکنون اختصاص بودجه به ولایت‌ها در خیلی موارد بر روی کاغذ باقی مانده و با توجه به این نگرانی، امروز آقای احمدزی اعلام کرد که بودجه ملی را مستقیما به ولایت‌ها انتقال می‌دهد.

او گفت که به کمک جامعه جهانی به تسلیح و تجهیز نیروهای امنیتی افغان نیاز دارد و از کمک جهانی برای تقویت این نیروها استفاده خواهد کرد.

نگرانی از نحوه مصرف کمک‌های بین المللی در ۱۳ سال گذشته باعث شده که آقای احمدزی در روز اول کاری خود از کمک‌کنندگان بین‌المللی بخواهد که کمک‌های خود را "موثر و شفاف" بسازند.

به نظر رئیس جمهوری جدید افغانستان "بهترین کمک از طریق بودجه دولت است" و ابراز امیدواری کرد که این موضوع جامعه عمل بپوشد.

سیاست خارجی

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای غنی در مراسم امروز از همسرش رولا غنی نیز سپاسگزاری کرد

بخش دیگری از سخنرانی امروز آقای احمدزی به سیاست خارجی افغانستان در آینده اختصاص یافته بود.

او گفت:"سیاست خارجی برای ما اهمیت حیاتی دارد. امنیت در افغانستان با امنیت در دنیا گره خورده است. قاچاق مواد مخدر یک مشکل جهانی است."

آقای احمدزی تاکید کرد که نیاز دارد تا پنج حلقه را در روابط خارجی خود مشخص کند و گفت که "امیدواریم با تامین ارتباط با این پنج حلقه به امنیت، توسعه و تحول برسیم."

حلقه اول سیاست خارجی او با کشورهای همسایه بود و تاکید کرد که بی‌ثباتی در کشورهای همسایه با بی‌ثباتی در کشورش ارتباط دارد و افغانستان نیاز دارد تا با کشورهای همسایه یک پیمان همکاری منطقه‌ای امضا کند.

آقای احمدزی حلقه دوم را کشورهای اسلامی خواند و گفت اولین سفر خارجی او زیارت خانه کعبه در عربستان سعودی خواهد بود.

او در زمانی که وزیر مالیه افغانستان بود نیز از نقش کم‌رنگ کشورهای اسلامی در بازسازی افغانستان انتقاد می‌کرد.

آقای احمدزی گفت که حلقه سوم سیاست خارجی دولت او کشورهای آمریکا، کانادا و ژاپن هستند و تاکید کرد که "صلح هدف استراتژیک ما است" و

رئیس جمهوری جدید افغانستان حلقه چهارم سیاست خارجی کشورش را رابطه با کشورهای آسیایی خواند و گفت که "افغانستان را به چهارراه آسیا و پل منطقه" تبدیل خواهد کرد.

او با اشاره به فقر گسترده در کشورهای آسیایی افزود که "تلاش ما آن است که در این قاره به فقرزدایی برسیم".

حلقه پنجم سیاست خارجی آقای احمدزی، سازمان‌های بین المللی بود.

او گفت: "ما نیت، برنامه و اراده به اصلاحات داریم. ما امیدواریم که با تامین ارتباط با این پنج حلقه به امنیت، توسعه و تحول برسیم."

آقای احمدزی همچنین تاکید کرد که از خاک افغانستان علیه هیج کشوری استفاده نخواهد شد و از کشورهای همسایه نیز توقع مشابه دارد.

گروه‌های مسلح و مخالفان

گروه‌های مسلح غیر مسئول و نیروهای مخالف همانند گروه طالبان و حزب اسلامی حکمتیار از چالش‎های مهم فرا روی امنیت افغانستان به حساب می‌آیند.

آقای احمدزی در مراسم امروز گفت: "اختلاف‌های سیاسی از طریق راه های سیاسی حل می‌شود. از گروه طالبان و حزب اسلامی می‌خواهیم که برای مذاکرات سیاسی حاضر شوند."

حق نشر عکس d
Image caption حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان، امروز رسما قدرت را به آقای احمدزی تحویل داد

آقای احمدزی وعده داد که به استفاده غیرقانونی و نامشروع از سلاح نقطه پایان خواهد گذاشت.

توسعه اقتصادی و مبارزه با فساد

بخشی از سخنرانی آقای احمدزی به توسعه اقتصادی و مبارزه با فساد اداری اختصاص یافته بود. رئیس جمهوری افغانستان درباره توسعه اقتصادی این کشور گفت که با توجه موقعیت جغرافیایی افغانستان، این کشور را به کشوری تجارتی تبدیل خواهد کرد. او گفت که "معادن می‌توانند افغانستان را به کشوری صنعتی تبدیل کنند."

رئیس جمهوری جدید افغانستان افزود: "تا حال امنیت به معنای فیزیکی آن مطرح شده بود، اما مفهوم مهم‌تر از آن امنیت بشری است."

او در بخش دیگری از سخنان امروز خود به رواج ارتشا در افغانستان اشاره کرد و گفت که رشوه دهنده و رشوه گیرنده هر دو مایه فسادند و با هر دو برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

آقای احمدزی امروز به صورت رسمی قدرت را در ارگ ریاست جمهوری از آقای کرزی که ۱۳ سال زمامداری امور این کشور را به عهده داشت، تحویل گرفت.

مطالب مرتبط