توافق امنیتی آمریکا و افغانستان سه شنبه امضا می شود

حق نشر عکس Reuters

دولت تازه افغانستان می گوید روز سه شنبه توافقی امنیتی را با دولت آمریکا امضا خواهد کرد که براساس آن امکان حضور شماری از نیروهای آمریکایی در افغانستان بعد از ۲۰۱۴ فراهم خواهد شد.

یک دستیار اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفت که موافقتنامه دوجانبه امنیتی توسط یک وزیر بلندپایه امضا خواهد شد.

حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان از امضای این پیمان خودداری کرد که باعث تنش در روابط با آمریکا و افزایش نگرانی های امنیتی شد.

بیشتر نیروهای ناتو قرار است تا پایان سال از این کشور خارج شوند و ۹۸۰۰ سرباز آمریکایی باقی خواهند ماند.

شمار کامل سربازان ماموریت تحت فرماندهی آمریکا در آغاز سال آتی حدود ۱۲۵۰۰ خواهد بود، که ۲۷۰۰ نفر باقی مانده را کشورهای متحد آمریکا مثل ایتالیا و آلمان تامین خواهند کرد.

این موافقتنامه امکان ادامه حضور شماری از نیروهای ویژه خارجی در کشور برای انجام "عملیات ضدتروریستی" و سایر ماموریت های حمایتی و آموزشی برای ارتش افغانستان را فراهم خواهد کرد.

قول اشرف غنی

شمار نیروهای آمریکایی مستقر تا پایان ۲۰۱۵ نصف خواهد شد و تا پایان ۲۰۱۶ حتی کمتر هم خواهد شد.

کشورهای ناتو به تدریج درحال کاستن از شمار نیروهایشان و سپردن مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان بوده اند.

پیشتر در سال جاری تخمین زده می شد که کمی بیش از ۵۰ هزار سرباز ناتو از ۴۹ کشور در افغانستان باشند که ۳۴ هزار نفر آنها آمریکایی بودند.

آقای غنی روز دوشنبه به عنوان رئیس جمهور جدید افغانستان سوگند یاد کرد و جانشین آقای کرزی شد.

داوود سلطان زی دستیار آقای غنی به فرانس پرس گفت:‌ "امضای موافقتنامه دوجانبه امنیتی حاوی این پیام است که پرزیدنت غنی به تعهداتش عمل می کند. او قول داده بود یک روز پس از مراسم تحلیف آن را امضا کند و چنین خواهد شد."

آقای کرزی گفته بود تا زمانی که فرآیند صلح با طالبان در جریان است آن را امضا نخواهد کرد. او گفته بود که اگر آن را امضا کند مسئول جان همه افغان هایی خواهد بود که در بمباران های آمریکا کشته می شوند.

آقای غنی در مراسم تحلیف روز دوشنبه گفت که درخواست اصلی مردم از جنگ خسته افغانستان امنیت است.

او از مخالفان دولت به ویژه طالبان و حزب اسلامی خواست وارد گفتگوهای سیاسی شوند.

مطالب مرتبط