اتمر و رحیمی مشاور امنیت ملی و رئیس دفتر غنی شدند

Image caption آقای اتمر در دوره مبارزات انتخاباتی از چهره های کلید ستاد آقای غنی بود

اشرف غنی احمدزی انتصاب افراد جدید در سمتهای دولتی را از دفترش شروع و حنیف اتمر را به عنوان مشاور امنیت ملی و عبدالسلام رحیمی را به ریاست دفتر خود تعیین کرده است.

آقای رحیمی که در سال ۱۳۸۵ یکی از مسئولان شبکه تلویزیونی سبا بود و با نهادهای توسعه‌ای افغان کار کرده جانشین کریم خرم شده است که سالها به عنوان یک چهره پرنفوذ در دولت حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین، رئیس دفتر او بود.

رئیس جمهوری جدید تشکیلات دفتر خود و نهاد اداره امور را، که هر دو به نحوی کارهای مربوط به ریاست جمهوری را اجرا می کردند، با هم مدغم کرده است.

همچنین آقای اتمر به جای رنگین دادفر اسپتنا تعیین شده که گفتگوهای دوجانبه بین افغانستان و آمریکا برای تهیه متن توافقنامه استراتژیک و امنیتی بین دو کشور را از جانب افغانستان رهبری می‌کرد.

آقای سپنتا از طرفداران امضای این توافقنامه بود. بخش همکاری‌های استراتژیک را آقای کرزی و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در ۱۳ ثور/اردیبهشت ۱۳۹۱ امضا کردند، اما بخش امنیتی آن با شرایطی که آقای کرزی مطرح کرد، تا آخر دوره کار او امضا نشد.

حنیف اتمر توافقنامه امنیتی بین افغانستان و آمریکا و همچنین توافقنامه مشابه دیگر بین افغانستان و سازمان ناتو را به عنوان نخستین کار خود در مقام مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری تنها چند ساعت پس از آغاز کارش امضا کرد.

آقای اتمر کار در وزارت توسعه روستایی، وزارت داخله/کشور و وزارت معارف/آموزش و پرورش را در کارنامه خود دارد. او زمانی که وزیر داخله بود، به دنبال شلیک مهاجمان طالبان به محل برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح، در ۱۷ جوزا/خرداد ۱۳۸۹ استعفا کرد.

او پس از آن حزب «حق و عدالت» را تشکیل داد و در دوره مبارزات و پس از آن جنجالهای انتخابات ریاست جمهوری امسال، از چهره‌های کلیدی ستاد آقای غنی بود.

گفته شده که آقای غنی تغییرات گسترده‌ای را در مقامهای ارشد دولتی در نظر دارد، اما هنوز جزئیات آن منتشر نشده است.

اما ممکن است براساس توافقنامه سیاسی بین شرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله رقیب انتخاباتی و رئیس اجرائی حکومت، مقامهای امنیتی تا چند هفته دیگر به کار خود ادامه دهند.

برخی رسانه‌ها در افغانستان گزارش داده‌اند که سمت‌های مهم دولتی بین رئیس جمهوری و رئیس اجرائی تقسیم شده است، اما منابع رسمی هنوز این گزارشها را تایید نکرده‌اند.

با این حال، امرالله صالح از افراد نزدیک به آقای عبدالله در حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های فیسبوک و توییتر نوشته که هنوز آقای عبدالله دفتری برای کار ندارد و آن را باعث "تحقیر و توهین" او دانسته است.

آقای صالح پیشتر تیم آقای غنی را متهم به "عدول" از توافقنامه سیاسی بین دو رهبر جدید کشور که زمینه‌ساز تشکیل وحدت ملی شد، کرد و نوشت: تهِ این راه روشن نیست".

مطالب مرتبط