روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۹ میزان

حق نشر عکس AFP
Image caption دولت افغانستان روز گذشته موافقتنامه امنیتی با آمریکا را امضا کرد

دولت افغانستان روز گذشته دو موافقتنامه مهم امنیتی را با سفیر آمریکا در کابل و نماینده ویژه ناتو در افغانستان امضا کرد. این سند روند حضور نظامی ناتو و آمریکا را پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان مشخص می‌کند.

امضای موافقتنامه امنیتی افغانستان با آمریکا مهمترین عنوان مطالب تحلیلی روزنامه های ۹ میزان/مهر کابل است.

امضای موافقتنامه ها

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که امضای موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا خبر خوشی است.

۸‌صبح نوشته که امضا نشدن این سند، سبب رکود اقتصادی، از رونق افتادن تجارت و افزایش نگرانی‌های مردم از آینده شده بود.

۸‌صبح می نویسد که حالا که موافقتنامه امنیتی امضا شده است، اطمینان بیشتری در جامعه نسبت به حفظ ثبات نسبی کنونی به‌وجود می‌آید.

اطلاعات روز می نویسد که امضای این سند، تعهدات ناتو مبنی بر کمک‌های مالی و سیاسی به افغانستان که در کنفرانس‌های شیکاگو و بن صورت گرفته بود را الزام‌آور می‌سازد و زمینه‌ همکاری‌های دوام‌دار سیاسی افغانستان با این دو متحد اصلی‌اش را فراهم می‌سازد.

اطلاعات روز نوشته که به همین دلیل مردم افغانستان از زمان طرح بحث این موافقت‌نامه‌ها، همواره به‌صورت یک‌دست و قاطعانه از امضای آن حمایت کرده‌اند.

روزنامه افغانستان نیز می نویسد که امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا نگرانی های مردم این کشور را کاهش داد.

افغانستان نوشته که امضا نشدن این سند سبب شده بود که مشکلات اقتصادی زیادی در این کشور پیش بیاید و وضعیت امنیتی نیز وخیم شود اما اکنون مردم امیدوارند که این مشکلات پیش آمده حل شود.

روزنامه جامعه باز نیز امضای این سند را گامی مثبت می خواند که موجی از امید را در فضای سیاسی و اجتماعی کشور به وجود آورده است.

اما جامعه باز نوشته که تنها در صورتی می‌توان به تأثیرات این پیمان به‌طور دوام دار امید بست که دولت افغانستان ظرفیت‌های لازم را برای استفاده از مفاد این پیمان ایجاد کند و در قدم اول با مبارزه قاطع با فساد و عدم تطبیق قانون در ساختار دولتی، اجازه هدر‌ رفتن مزیت‌های همکاری با جامعه جهانی را ندهد.

روزنامه آرمان ملی نیز می نویسد که افغانستان باید اکنون با استفاده از امضای این سند، برای تجهیز نیروهای امنیتی بکوشد.

نگرانی همسایه ها

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که برخی از کشورهای همسایه، نسبت به حضور محدود نظامی کشورهای عضو ناتو در افغانستان نگرانی دارند. تهران این حضور را نوعی تهدید به امنیت خودش می‌داند و حلقاتی در ارتش پاکستان تصور می‌کنند که حضور آمریکا در همسایگی‌شان، تهدیدی به بمب‌های اتومی‌شان است.

اما به باور نویسنده ۸‌صبح اگر نیروهای ناتو اکنون از افغانستان بروند، امکان دارد بسیاری از شهرهای این کشور به دست طالبان سقوط کند بنابراین بدیل حضور ناتو، خطرناک تر از حضور این نیروها برای همسایه ها است.

روزنامه انیس نیز می نویسد که امضای این سند تنها به دلیل تحکیم ثبات افغانستان صورت گرفته است و هیچ خطری برای همسایه های این کشور ندارد.

انیس می نویسد که با امضای این سند، نیروهای خارجی می توانند ماموریت جدیدشان را که آموزش و مشوره دهی به نیروهای امنیتی افغانستان است، آغاز کنند.

روزنامه ماندگار نوشته است که امضای این سند رقبای آمریکا را در منطقه نگران کرده است.

ماندگار نوشته که امضای این سند، سبب قطع رابطه این کشورها با افغانستان نخواهد شد اما در صورت لزوم آنها واکنش‌هایی به آن نشان خواهند داد.

به باور نویسنده سرمقاله ماندگار، برای جلوگیری از این واکنش‌ها، مقامات افغان باید اجازه ندهند که آمریکایی‌ها با استفاده از این سند، همسایه های افغانستان را با بعضی اقدامات تحریک کنند.

مطالب مرتبط