احمدضیا مسعود سوگند وفاداری یاد کرد

حق نشر عکس EPA
Image caption احمد ضیا مسعود (چپ) با اشرف‌غنی احمدزی و دو معاونش

اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری جدید افغانستان برای معرفی نماینده ویژه خود در امور اصلاحات و حکومت داری خوب مراسم تحلیف برگزار کرد.

در این مراسم احمدضیا مسعود که در دور اول ریاست جمهوری حامد کرزی معاون اول او بود، به عنوان نماینده ویژه آقای احمدزی سوگند وفاداری یاد کرد.

آقای غنی احمدزی در سخنرانی در این مراسم گفت که "حکومت داری خوب پروژه نیست بلکه حق مردم افغانستان است" که بدون آن حقوق "شرعی و قانونی" شهروندان تامین نمی‌شود.

رئیس جمهور افغانستان که با شعار "تحول و تداوم" به قدرت رسیده مدل های حکومت داری سنگاپور و کانگو را مثال زد و گفت که سنگاپور در شصت سال گذشته با وجودی که ذخایر طبیعی و منابع گرانبها در اختیار نداشت برعکس کانگو توانست با حکومت داری خوب به یکی از قدرت های بزرگ اقتصادی بدل شود.

او گفت که تعهد حکومت وحدت ملی، حکومت داری خوب است و تلاش می‌کنند که حکومت داری در افغانستان به روندی سرتاسری در تمام سطوح دولتی تبدیل شود و معیارهای مشخص دولت داری به میان بیاید تا "از جنجال این که چه کسی را در کجا و به اساس کدام واسطه و رابطه منصوب شود، نجات یابیم."

در جریان مبارزات انتخاباتی شعار هر دو ستاد انتخاباتی پیشتاز، انجام تغییرات بود.

حق نشر عکس AP
Image caption احمد ضیا مسعود در دور اول ریاست جمهوری حامد کرزی، معاون اول ریاست جمهوری بود

عبدالله عبدالله رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی با معاونانش در این مراسم حضور نداشتند.

احمدضیا مسعود نماینده ویژه ریاست جمهوری در امور اصلاحات و حکومت‌داری گفت که افغانستان دچار مشکلات بزرگ از جمله فقر، بی‌ثباتی سیاسی و نا امنی است و راه حل این مشکلات، اصلاحات عمیق در همه سطوح است.

آقای مسعود گفت که "ساختارهای عقب مانده اداری" سبب گسترش فساد اداری در افغانستان شده و باید ساختارهای اداری جدیدی روی کار بیاید که جوابگوی نیازمندی های روز باشد.

او گفت که در کنار اصلاحات فرهنگی و اجتماعی از جمله "تغییر جامعه قومی به جامعه ملی از جمله تغییر احزاب قومی به احزاب ملی و شکل گیری فرهنگ ملی از اصلاحات اساسی است که باید به میان آید."

او گفت یکی از نیاز ها ایجاد فاصله بین مراجعین ادارات دولتی و کارکنان دولتی است "تا مراجعین نتوانند از نزدیک با ماموران حکومت در مسایل غیرقانونی" به تفاهم برسند.

رئیس جمهوری جدید افغانستان در نخستین روزهای کاری خود وعده اصلاحات بنیادی داده و گفته که مبارزه با فساد و ایجاد تغییرات را از نهاد ریاست جمهوری شروع می‌کند.

احمد ضیا مسعود

احمدضیا مسعود برادر احمدشاه مسعود در سال ۱۳۳۵ در ولایت غزنی به دنیا آمد. او از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۱ به عنوان نماینده احمدشاه مسعود و حزب جمعیت اسلامی در پاکستان ایفای وظیفه کرد. پس از پیروزی مجاهدین به عنوان مشاور برهان‌الدین ربانی رئیس دولت مجاهدین تعیین شد.

آقای مسعود در اولین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، به عنوان معاون اول حامد کرزی در انتخابات شرکت کرد. آقای کرزی برنده شد و احمدضیا مسعود پنج سال معاون او بود.

آقای مسعود در این اواخر رهبری جبهه ملی افغانستان را به عهده داشت که یکی از ائتلاف‌های اپوزیسیون دولت بود اما در آستانه انتخابات و صف‌بندی‌های انتخاباتی فروپاشید.

همچنین او در آخرین تصمیم‌گیری‌های حزب جمعیت اسلامی افغانستان، به عنوان معاون این حزب انتخاب شده است. در دور اول انتخابات ریاست جمهوری هم معاون اول زلمی رسول بود و در دور دوم انتخابات از اشرف غنی احمدزی حمایت کرد.

مطالب مرتبط