فرمانده آمریکایی: نفرات گروه دولت اسلامی در افغانستان حضور ندارند

حق نشر عکس AP
Image caption کمپل: گزارش‌های مربوط به گردن زدن غیرنظامیان در غزنی مبالغه آمیز بوده است

یک فرمانده ارشد آمریکایی در افغانستان حضور شبه‌نظامیان دولت اسلامی - داعش - در این کشور را قابل تایید ندانسته است.

ژنرال آمریکایی جان کمپل، فرمانده کل نیروهای ائتلاف بین‌المللی در افغانستان، در نخستین مصاحبه خود از زمان تصدی این سمت در ماه گذشته، گفته است که "اطلاعات معتبری" در دست نیست که نشان دهد نفرات دولت اسلامی در افغانستان نیز فعالیت دارند.

هفته گذشته درگیری سنگینی در غزنی، واقع در جنوب کابل روی داد و در پی آن، گزارش‌هایی انتشار یافت حاکی از اینکه شبه‌نظامیان مسلح، گروهی از غیرنظامیان را گردن زده‌اند.

در ماه های اخیر، گردن زدن افراد با گروه موسوم به دولت اسلامی در عراق و سوریه مرتبط بوده است. در چند مورد، این گروه از بریدن سر اتباع خارجی فیلم ویدیوئی هم تهیه و آن را در شبکه های اجتماعی منتشر کرده‌اند.

ژنرال کمپل گفته است که گزارش‌های مربوط به گردن زدن و سر بریدن در غزنی "مبالغه آمیز" بوده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption فرمانده نیروهای ائتلاف در افغانستان از امضای پیمان‌های امنیتی ابراز خرسندی کرده است

وی در عین حال تاکید داشته که دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی مراقب اوضاع در افغانستان بوده و در مورد نفوذ داعش در این کشور کاملا هشیار هستند.

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل، این فرمانده آمریکایی از آغاز زمامداری رئیس جمهوری جدید افغانستان و اقدام سریع او در امضای پیمان امنیتی بین این کشور با آمریکا و ناتو نیز ابراز خرسندی کرده است.

جان کمپل گفته است که امضای این پیمان باعث می‌شود که شماری از نظامیان خارجی در سال آینده نیز در افغانستان باشند و نیروهای امنیتی این کشور در حفظ امنیت مردم کمک کنند.

با حل و فصل اختلاف انتخاباتی در افغانستان، روز دوشنبه این هفته مراسم تحلیف اشرف غنی احمدزی، به عنوان رئیس جمهوری جدید افغانستان برگزار شد.

به گفته این فرمانده آمریکایی، تا پیش از آغاز به کار رئیس جمهوری جدید، نظامیان افغان گویی "با دست‌های بسته" علیه شورشیان مسلح می جنگیدند. وی افزوده است : در حال حاضر، آنان یک رئیس جمهوری جدید و یک استراتژی روشن علیه طالبان دارند.

حق نشر عکس AFP
Image caption ارتباط بین دولت اسلامی در عراق و سوریه با طالبان در افغانستان و پاکستان مشخص نیست

گروه موسوم به دولت اسلامی، که پیشتر خود را دولت اسلامی عراق و شام - داعش - نام داده بود، یک گروه تندرو جهادی است که سابقه فعالیت آن، با اسامی و تحت رهبری مختلف، به حدود سال ۲۰۰۰ باز می‌گردد. این گروه در سال‌های بعد، به خصوص پس از سقوط حکومت صدام حسین در عراق در سال ۲۰۰۳، در همکاری و گاه ائتلاف با گروه‌ها و سازمان‌های اسلامگرای دیگر در این کشور فعالیت داشت.

با گسترش جنگ داخلی در سوریه، داعش وارد مبارزه با نیروهای دولتی و همچنین گروه‌های مختلف مخالف دولت، چه اسلامگرا و چه غیر آن شد، و توانست بخش‌هایی از خاک سوریه را در تسلط خود بگیرد. داعش سپس به عملیات زمینی در عراق مبادرت کرد و با اشغال تعدادی روستا و شهر در این کشور، در ماه ژوئن سال جاری، اعلام داشت که دولت یا خلافت اسلامی را در سرزمین‌های تحت تسلط خود ایجاد کرده است.

این گروه زمانی به عنوان شاخه‌ای از شبکه القاعده و تحت هدایت معنوی این شبکه شناخته می‌شد اما ظاهرا اختلاف عقیدتی بین دو طرف، باعث جدایی آن از القاعده شده است.

به گزارش منابع غربی، شبکه القاعده دارای مراکزی در پاکستان در نزدیکی مرز با افغانستان است و بین این شبکه و گروه طالبان افغانستان و طالبان پاکستانی ارتباط نزدیک وجود دارد اما در مورد ارتباط احتمالی بین طالبان و دولت اسلامی اطلاعاتی در دست نیست.

حق نشر عکس BBC World Service
حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط