سخنگوی طالبان مخفیگاهش را 'لو داد'

Image caption در پیام توییتری آقای مجاهد، موقعیت جغرافیایی او سند پاکستان ثبت شده است

ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان معرفی می‌کند در یک رشته پیام توییتری، ظاهرا موقعیت جغرافیایی خود را لو داده است.

آقای مجاهد از جمله اعضای طالبان است که مخفیانه زندگی می‌کند، ولی همواره تاکید داشته است که در کابل، پایتخت افغانستان به سر می‌برد.

او به طور سنتی، هر سال به مناسبت‌های مختلف از جمله عید قربان و عید نوروز، پیام تبریک ملا محمد عمر، رهبر طالبان را منتشر می‌کند و در پیام تبریک امسالش در توییتر موقعیت جغرافیایی او، سند پاکستان ثبت شده است.

مقامات ارشد افغانستان همواره تاکید کرده‌اند که اعضای ارشد طالبان در پاکستان مخفی شده‌اند، ولی پاکستان این ادعا را رد می‌کند.

افشای محل توییت ذبیح الله مجاهد با واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیسبوک همراه بوده است. گروهی معتقدند که با توجه به شرایط، اکنون می‌توان انتظار داشت که از میزان اعتبار دیگر اظهارات او از جمله آمار و ارقامی که درباره فعالیت‌های طالبان ارائه می‌دهد، کاسته شود.

با توجه به زندگی مخفیانه آقای مجاهد، نهادهای امنیتی افغانستان مدت‌هاست که در پی یافتن محل زندگیش هستند و اگر موقعیت جغرافیایی او به طور تصادفی لو رفته باشد، ممکن است سرنخی برای پیدا کردن پناهگاه اصلی طالبان باشد.

هرچند موقعیت جغرافیایی تقریبا تمام توییت‌های آقای مجاهد در ۲۴ ساعت گذشته، سند پاکستان ثبت شده است و این احتمال وجود دارد که این اتفاق، به عمد افتاده باشد.

طالبان در توییتر، چندین حساب کاربری دارند که "قاری یوسف، بلخی، ذبیح‌الله مجاهد و الاماره" از مشهورترین آنها هستند. حساب‌های کاربری این افراد مرتب به‌روز می‌شود و اغلب به اعلامیه‌ها، خبرهای جنگ، فیلم‌ها و نوارهای صوتی طالبان اختصاص دارند.

وبسایت گروه طالبان هم فعال است و خبرهای افغانستان را منتشر می‌کند.

طالبان، دولت افغانستان و نیروهای خارجی در مواردی در فضای مجازی وارد عرصه بگومگو شده‌اند و عملا جنگی مجازی میان آنها شکل گرفته است.

مطالب مرتبط