کامرون از کمک سالانه ۱۷۸ میلیون پوندی لندن به کابل تا سال۲۰۱۷ خبرداد

حق نشر عکس EPA

دیوید کامرون نخست وزیر، بریتانیا که صبح امروز در یک سفر از قبل اعلام نشده وارد کابل شد، اعلام کرد که این کشور تا سال ۲۰۱۷ میلادی سالانه ۱۷۸ میلیون پوند به کابل کمک خواهد کرد.

نخست وزیر بریتانیا پس از گفتگو با اشرف غنی احمدزی، رئیس جمهوری افغانستان، در یک نشست خبری مشترک با آقای احمدزی، شرکت کرد.

آقای کامرون در این نشست خبری گفت که این پول برای گسترش امکانات آموزشی و بهداشتی در افغانستان به مصرف خواهد رسید.

وی تاکید کرد که در گذشته افغانستان محل آموزش نیروهای القاعده بود ولی اکنون نیروهای امنیتی افغان که شمار آنان به ۳۴۰ هزار نفر می‌رسند خود قادر به تامین امنیت کشورشان هستند و تامین امنیت انتخابات دور اول و دوم ریاست جمهوری امسال نشان از قوت این نیروها دارد.

نخست وزیر بریتانیا در ادامه افزود که طالبان نمی‌توانند با توسل به خشونت و تهدید به اهداف خود برسند.

Image caption دیوید کامرون تاکنون سیزده بار از افغانستان دیدار کرده است

آقای کامرون تاکید کرد که بریتانیا تا پایان سال جاری تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج خواهد کرد و در عوض به تقویت اکادمی ملی نظامی (دانشگاه مارشال فهیم) ادامه می‌دهد و ۷۴ مربی بریتانیایی به ۱۱۰۰ آموزگار افغان شامل ۹۰ زن، آموزش خواهند داد.

او گفت که بریتانیا در زمینه بازرگانی، خدمات و توسعه اقتصادی، افغانستان را یاری خواهد کرد.

اشرف غنی احمدزی، رئیس جمهور افغانستان با اشاره به سفر آقای کامرون به افغانستان گفت که با امضا موافقت نامه امنیتی میان افغانستان، آمریکا و ناتو، عملیات رزمی این نیروها در افغانستان به پایان می‌رسد.

رئیس جمهوری افغانستان افزود که موافقتنامه امنیتی که این کشور با ناتو امضا کرد به این معنی است که کشورهای دوست افغانستان در آموزش، تجهیز و تمویل نیروهای امنیتی نقشی بزرگ خواهند داشت و نخست وزیر بریتانیا نیز در این باره اطمینان داده است.

آقای احمدزی گفت که حکومت وحدت ملی متعهد است که در امور اقتصادی، حکومتداری، امنیتی و عدلی و قضایی کشور اصلاحات لازم را انجام دهد که اقدام اول در این زمینه رسیدگی به موضوع کابل بانک است.

او گفت که تجارب گذشته نشان داد که کمک‌های بین‌المللی از طریق بودجه افغانستان موثرترین است؛ ولی افغانستان باید به معنی واقعی ظرفیت لازم برای جذب و استفاده از بودجه را ایجاد کند و برای این منظور، لازم است اصلاحات قابل قبولی را انجام دهد.

آقای احمدزی تاکید کرد که صلح خواسته مردم افغانستان است و جان هرافغان باید قدر شود و روند صلح باید جدی دنبال شود و این یک مساله بین المللی است.

او با اشاره به حملات انتحاری در روزهای گذشته در کابل گفت که به وزارت داخله/ کشور افغانستان دستور داده که تا انتصاب تمام فرماندهان پلیس را براساس آموزشهای فنی افراد در نظر گیرد.