رئیس جمهور جدید افغانستان تمام والیان را سرپرست کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای غنی هفته جاری قدرت را از آقای کرزی تحویل گرفت

محمد اشرف غنی احمدزی، رئیس جمهور افغانستان با صدور فرمانی اعلام‌کرد که تمام والیان ۳۴ ولایت این کشور بعد از این به عنوان سرپرست به کار خود ادامه دهند.

در این فرمان آمده است که بعد از صدور این فرمان، آنان حق گماشتن افراد و برکناری آنان را از پستهای دولتی ندارند.

این فرمان به تاسی از حکم فقره ۲۳، ماده ۶۴ قانون اساسی افغانستان و به منظور جلوگیری از اختلال در اجرای امور ولایت‌ها صادر شده است.

عطا محمد نور هم پذیرفت

عطا محمدنور، والی بلخ و از رقیبان سرسخت آقای احمدزی در دوران مبارزات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قبلا در مصاحبه با صدای آمریکا اعلام کرده بود "اشرف غنی احمدزی، رئیس جمهور منتخب افغانستان نیست بلکه بر اساس یک توافق سیاسی به این سمت رسیده است."

حق نشر عکس ARG
Image caption عطا محمد یکی از رقیبان اصلی آقای احمدزی در دوران مبارزات انتخاباتی بود

او دیروز در دیدار با آقای احمدزی گفت که "کشور ما در یک مرحلهء نوین تاریخ خویش قرار دارد و حکومت وحدت ملی هر تصمیمی را که در جهت تعین و یا تبدیل والی‌ها برای بهبود حکومتداری در افغانستان اتخاذ نماید، از آن حمایت خواهم کرد."

اولین جلسه کابینه

دیروز اولین جلسه کابینه افغانستان بعد از مراسم سوگند رئیس جمهور جدید برگزار شد. در این جلسه تصمیم گرفته شد تا فرودگاه کابل به نام حامدکرزی رئیس جمهوری سابق این کشور نامگذاری شود.

علاوه بر آن تصمیم گرفته شد که خانه‌ای که اکنون آقای کرزی در آن سکونت دارد به دلیل اینکه او در شهر کابل مسکنی ندارد، از طرف حکومت به آقای کرزی هدیه شود.

Image caption فرودگاه کابل به نام حامدکرزی نامگذاری شود

براساس تصمیم کابینه، فهرست تمام قراردادهایی که وزارت خانه‌ها با شرکتها ونهادهای خصوصی تاکنون منعقد کرده باید برای بررسی رئیس جمهور به دفتر وی سپرده شود.

به وزارت خانه‌ها در این نشست وظیفه سپرده شد که تا ۱۵ روز آینده، گزارش وضعیت استخدام کارمندان غیر نظامی، پست‌های سیاسی و کارکنان قرادادی‌شان را به تفکیک جنسیت، درجه تحصیل، مدت خدمت و سن آماده نموده به دفتر ریاست جمهوری ارائه نمایند.

چند روز قبل آقای احمدزی تمام وزیران کابینه را نیز سرپرست ساخت و به این ترتیب، آنان حق ندارند که اقدام به نصب و عزل کارمندانش نمایند.

مطالب مرتبط