تدابیر دولت افغانستان برای مبارزه با ابولا در آستانه برگشت حجاج

Image caption وزارت صحت عامه می‌گوید در فرودگاه ها تیم های بهداشتی موظف کرده که افراد مبتلا به ابولا را شناسایی کنند

وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان می‌گوید که تدابیر جدی برای جلوگیری از انتقال ویروس ابولا به افغانستان اتخاذ شده است.

کنشکا ترکستانی سخنگوی وزارت صحت عامه به بی‌بی‌سی گفت که تیم های وزارت بهداشت در فرودگاه‌ها موظف شده‌اند و متوجه‌اند که افرادی که وارد افغانستان می‌شوند با خود ویروس ابولا را نیاورده باشند.

او می‌گوید که تیم های بررسی وزارت صحت عامه افراد مشکوک را شناسایی می‌کنند و برای جلوگیری از شیوع این ویروس به آنها توصیه‌ های مقدماتی می‌شود.

وزارت صحت عامه افغانستان به دنبال هشدار و توصیه سازمان بهداشت جهانی زنگ خطر احتمال انتقال ویروس ابولا به افغانستان را به صدا در آورده است.

آقای ترکستانی می‌گوید که افراد مشکوک که آثار بیماری های خطرناک در آنها دیده شود، به دو مرکز صحی در کابل قرنطینه می‌شوند و زیر مراقبت قرار می‌گیرند.

مسئولان صحت عامه افغانستان در حالی از تدابیر برای مبارزه با انتقال ویروس ابولا خبر می‌دهند که روند بازگشت زائران حج از عربستان سعودی به افغانستان آغاز شده است.

قرار است تا ۲۵ روز آینده، ۲۴ هزار زائر حج در ۱۱۸ پرواز به افغانستان برگردند و به نظر می‌رسد که نهادهای بهداشتی افغانستان برای بررسی آنها کار زیادی در پیش داشته باشند.

دای‌الحق عابد معاون وزارت حج افغانستان می‌گوید که تا حالا ۱۲ زائر حج از جمله ۷ مرد و ۵ زن در جریان ادای مراسم حج به دلیل کهولت سن و بیماری ها تلف شده اند اما هیچ گزارشی از ابتلای آنها به ویروس ابولا گزارش نشده است.

آقای عابد می‌گوید که شیوع ابولا در این زمینه برای افغان‌ها یک "تشویش" بود اما یافته‌‎های آن‌ها نشان می‌دهد که هیچ آثاری از این ویروس در میان حجاج افغان دیده نشده است.

وزارت صحت عامه هم می‌گوید که پیش از این که شهروندان افغان عازم عربستان سعودی شوند، آموزش های بهداشتی برای شان در نظر گرفته شده و جای نگرانی نیست.

حق نشر عکس SPL
Image caption تا به حال حدود ۳۴۰۰ نفر جان خود را به علت ابولا از دست داده‌اند

تا به حال حدود ۳۴۰۰ نفر جان خود را بر اثر ابتلا به ابولا از دست داده‌اند اما تقریبا همه‌ای این افراد در غرب آفریقا بخصوص سیرالئون، لیبریا، گینه و نیجریه آلوده به ویروس شده بودند.

ابولا یک نوع تب ویروسی همراه با خونریزی است که یکی از مرگبارترین بیماری های شناخته شده به حساب می آید و نرخ مرگ و میر مبتلایان به این ویروس، می‌تواند تا ۹۰ درصد هم برسد. بیماری ابولا از طریق تماس با مایعات بدن بیمار منتقل می شود.

سایر تحولات در مورد بحران ابولا

  • بریتانیا درحال اعزام ۷۵۰ خدمه نظامی به سیرالئون برای کمک به ایجاد یک مرکز درمانی ابولاست.
  • بانک جهانی اخطار داده که هزینه اقتصادی ویروس ابولا می تواند از ۳۲ میلیارد دلار فراتر رود.
  • درحالی که دانکن اولین کسی بود که بیماری اش در آمریکا شناسایی شد، سه امدادگر و یک عکاس خبری آمریکایی در لیبریا آلوده شدند. سه نفر آنها خوب شده اند.
  • تدابیر نظارتی تازه در شیکاگو، نیویورک، واشنگتن و آتلانتا به اجرا گذاشته می شود هرچند عفونت آقای دانکن در چنین مراکزی شناسایی نمی شد چون هنگام ورود او به کشور هنوز علائم بیماری ظاهر نشده بود.
  • ابولا از طریق تماس با مایعات بدن بیمار منتقل می شود و تنها راه متوقف کردن شیوع قرنطینه افراد مبتلاست.
حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط