روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۱۶ میزان

Image caption رئیس جمهوری جدید افغانستان فرمان بازگشایی پرونده کابل بانک را داده است

از آغاز کار اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری جدید افغانستان کمتر از ده روز می گذرد.

فرمان بازگشایی پرونده کابل بانک، امضای موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا و چگونگی مبارزه با فساد اداری از سوی حکومت جدید، سرخط مطالب تحلیلی روزنامه های ۱۶ میزان/مهر کابل است.

پرونده کابل بانک

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که قرار است در روزهای آینده پرونده فساد در کابل بانک به دادگاه استیناف برود.

۸‌صبح نوشته که 'رسیدگی دوباره پرونده بزرگ‌ترین چپاول مالی در سیزده سال گذشته، امری است که همه از آن استقبال می‌کنند. رسیدگی این پرونده، وضعیتی ایجاد می‌کند که دیگر کسی نتواند به راحتی دست به تاراج بانک‌ها و سپرده‌های مردم بزند.'

۸‌صبح افزوده که حکومت آقای کرزی در برگرداندن تمام پول‌های به‌غارت‌رفته کابل‌بانک، ناکام ماند. هم‌چنان عدالت جزایی در حق تمام آنانی که در این پرونده دست داشتند، اجرا نشد.

به نوشته ۸‌صبح، مردم افغانستان انتظار دارند که این‌بار به صورت جدی به این پرونده رسیدگی شود، تا رازهای پشت پرده این پرونده نیز افشا شود.

نویسنده سرمقاله ۸‌صبح از محمود کرزی برادر حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان و حصین فهیم برادر معاون پیشین رئیس جمهوری افغانستان که از سهامداران این بانک بودند، خواسته که به دادگاه بیایند و در مورد ورشکستگی این بانک معلومات بدهند.

۸‌صبح نوشته که اگر دولت وحدت ملی، در برگرداندن پول‌های به‌غارت‌رفته کابل‌بانک و مجازات عاملان این پرونده موفق شود، مشروعیت بیشتری کسب می‌کند.

مبارزه با فساد در حکومت جدید

روزنامه آرمان ملی نوشته که مبارزه با فساد اداری از وظایف مهم و اصلی دولت کنونی است.

به نوشته این روزنامه در سالهای حکومت آقای کرزی با این پدیده مبارزه لازم و جدی صورت نگرفت زیرا افرادی که در فساد دست داشتند خود در حکومت نفوذ داشتند.

آرمان ملی افزوده که اگر دولت جدید می خواهد که این مبارزه واقعا به نتیجه برسد باید مبارزه با فساد اداری را از رده های بالایی و از دفاتر مقامات عالی رتبه آغاز کند.

آرمان ملی نوشته که 'دولت باید اول از آنهایی بازخواست کند که با پول بدست آمده از فساد اداری، ساختمان های مجلل در پایتخت و شماری از کشورهای خارجی دارند و این افراد اکثرا مقامات بلند پایه دولتی هستند.'

روزنامه ویسا نیز می نویسد که برای داشتن یک دولت سالم رئیس جمهوری باید در تعیین اعضای کابینه ویژگی هایی را در نظر گیرد.

ویسا از تدین، تخصص، تعهد و گذشته پاک، به عنوان مهمترین ویژگی های اعضای جدید کابینه نام گرفته است.

موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا

موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا در دومین روز کاری رئیس جمهوری جدید افغانستان امضا شد.

روزنامه دولتی انیس می نویسد که امضای موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا زمینه را برای فراهم سازی تجهیزات مورد نیاز نیروهای امنیتی افغانستان مساعد می سازد.

انیس نوشته که اکنون ماموریت حمایتی از نیروهای امنیتی افغانستان از سوی نیروهای ناتو در این کشور آغاز می شود.

انیس افزوده که در این ماموریت حمایتی، تمامی امکانات مورد نیاز نیروهای امنیتی تامین خواهد شد.

انیس می نویسد که پس از این مسئولیت تامین امنیت کشور به طور کامل به عهده نیروهای امنیتی افغان خواهد بود و بنابراین آنها به امکانات، تجهیزات و آموزش نیاز دارند.

مطالب مرتبط