رئیس جمهور افغانستان از زندان مرکزی کابل دیدار کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption رئیس جمهور احمدزی به دادستانها هشدار داده که در ظرف یک هفته، پرونده زندانیان بی سرنوشت را تکمیل کنند

اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری افغانستان شب گذشته از زندان پلچرخی کابل دیدار کرد.

عبدالعلی محمدی مشاور حقوقی رئیس جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که اصلاحات در سیستم عدلی و قضایی هدف اصلی این دیدار بود.

او در صفحه فیسبوکش نوشته که این دیدار ساعت ۹ تا ۱۱ شب گذشته انجام شده است.

آقای محمدی می گوید که در این دیدار، زندانیان رو در رو با رئیس جمهور افغانستان صحبت کردند و مشکلات شان را در میان گذاشتند.

به گفته آقای محمدی، شماری از زندانیان ادعا داشتند که سالهاست بدون اینکه دادگاهی در مورد پرونده آنها برگزار شود و یا تحقیق کاملی صورت بگیرد، در زندان به سر می برند و "بی سرنوشت" هستند.

فهرستی که از سوی زندانیان به رئیس جمهوری داده شده، نشان می دهد که دست‌کم ده نفر از زندانیان از ۹ تا سیزده سال بدون حکم محکمه در پلچرخی زندانی بودند.

آقای محمدی در صفحه فیسبوک خود نوشته "رئیس جمهوری به دادستان‌ها اخطار داد تا ظرف یک هفته، وضعیت افراد بی سرنوشت را روشن کند و گزارش دقیق و مستند آن را به او ارائه کنند، در غیر آن خودشان به جای افراد بی سرنوشت خواهند نشست."

رئیس جمهوری افغانستان همچنان تاکید کرده کسانی که به جرم کشتن کودکان، زنان و نیروهای امنیتی زندانی هستند، بدون هیچ ملایمتی باید دوره زندان شان را بگذرانند.

دیدار رئیس جمهوری از یک زندان در افغانستان بی‌سابقه است.

پلچرخی بزرگترین زندان افغانستان است. اکنون ۷۳۳۹ نفر در زندان پل چرخی زندانی هستند.

صبح روز گذشته نیز حکم اعدام پنج متهم پرونده تجاوز جنسی گروهی در ولسوالی پغمان ولایت کابل و حبیب استالف از سارقان نامی افغانستان در زندان پلچرخی اجرا شد.

هرچند سازمان عفو بین الملل و شماری از نهادهای بین المللی خواهان لغو و به تعویق افتادن این حکم از سوی آقای غنی احمدزی رئیس جمهوری جدید افغانستان شدند، اما این حکم اجرا شد.

پیش از آن هم، رئیس جمهوری افغانستان برای اصلاحات سیستم عدلی و قضایی این کشور دیداری با حقوق دانان و دادستان های این کشور در ارگ داشت.

روح الله قاری زاده رئیس انجمن وکلای مدافع افغانستان می گوید که برکناری اشخاص فاسد در دادستانی کل، استخدام شفاف دادستان ها و فعالیت دادستانی بر اساس قانون، از پیشنهادات حقوق دانها در این دیدار بود.

او می گوید که اکنون سخنان و وعده های رئیس جمهوری برای اصلاحات امیدوار کننده است اما عملی شدن آن را زمان ثابت خواهد کرد.

مطالب مرتبط