نظرسنجی: ۴۶ درصد افغانها خواستار اولویت امنیت در کار رئیس جمهوری‌اند

Image caption این نظرسنجی در جریان جنجال‌های انتخابات، در سه ماه پیش از اعلام نام رئیس جمهوری، انجام شده، اما گزارش آن امروز منتشر شد

روزنامه هشت صبح چاپ کابل بر پایه اطلاعات یک نظرسنجی، گزارشی منتشر کرده که براساس آن ۴۶ درصد مصاحبه شوندگان گفته‌اند که اولویت رئیس جمهوری کشور باید تامین امنیت باشد.

پرویز کاوه، مدیر مسئول این روزنامه به بی‌بی‌سی فارسی گفت که در این نظرسنجی با شش هزار و ۸۰۰ و سی نفر در ۳۴ ولایت افغانستان، شامل ۶۸ درصد مرد و ۳۲ درصد زن گفتگو شده است.

به گفته او، این نظرسنجی در جریان جنجال‌های انتخابات، در سه ماه پیش از اعلام نام رئیس جمهوری، انجام شده اما گزارش آن امروز در یک کنفرانس خبری منتشر شد.

براساس این نظرسنجی، ۲۹ درصد مصاحبه شوندگان به خبرنگاران هشت صبح گفته‌اند که رئیس جمهوری باید ایجاد فرصت‌های شغلی را در صدر برنامه‌های کاری خود قرار دهد.

بیش از نیمی از مصاحبه‌شوندگان ۱۸ تا ۳۰ ساله هستند و یازده درصد از کل شرکت‌کنندگان این نظرسنجی گفته‌اند که بهبود کیفیت آموزشی در مدارس و دانشگاه‌ها در محور توجه رئیس جمهوری کشور قرار گیرد.

مطابق نظرسنجی، ۸ درصد دیگر از شرکت‌کنندگان نظرسنجی روزنامه هشت صبح، رئیس جمهوری باید مبارزه با فساد را در اولویت کاری خود قرار دهد. ۹۰ درصد آنها گفته‌اند که رئیس جمهوری این کار را از برخورد با مقامهای بلندپایه و افراد بانفوذ آغاز کند.

تقویت آزادی بیان، حقوق بشر و توجه به سیاست خارجی از مسایلی است که تعداد کمتری از مصاحبه‌شوندگان بر آنها تاکید کرده‌اند.

Image caption این نخستین بار است که این روزنامه چنین نظرسنجی را در افغانستان انجام می‌دهد

از جمله در مورد سیاست خارجی دولت، ۶۹ درصد از کسانی که موافق اولویت سیاست خارجی در برنامه کاری رئیس جمهوری هستند، گفته‌اند که حل معضل مرزی میان افغانستان و پاکستان باید در محور توجه رئیس جمهوری قرار گیرد.

در مورد برخورد با طالبان، ۷۰ درصد از شرکت‌کنندگان از گفتگو با این گروه حمایت کرده و ۳۰ درصد دیگر گفته‌اند که باید با این گروه برخورد نظامی شود.

این نظرسنجی توسط خبرنگاران و برخی افرادی که به استخدام روزنامه هشت صبح درآمدند و به حمایت مالی سازمانی موسوم به «توانمندی» وابسته به شورای فرهنگی بریتانیا اجرا شده است.

پرویز کاوه گفت که سه تا چهار درصد ضریب خطا در این نظرسنجی در نظر گرفته شده است.

این نخستین بار است که این روزنامه چنین نظرسنجی را در افغانستان انجام می‌دهد. پیش از این شماری دیگر از نهادها نظرسنجی‌هایی را انجام داده‌اند که انتقادهایی را هم به دنبال داشته است.

نظرسنجی در افغانستان سابقه چندانی ندارد و علاوه برآن ناامنی هم از مشکلات عمده در انجام نظرسنجی‎های معتبر دانسته می‌شود.

مطالب مرتبط